Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Jak profesjonalnie ułożyć kostkę brukową? Cz. 2

W poprzednim artykule powiedzieliśmy sobie wiele o wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi oraz materiałach potrzebnych do ułożenia kostki brukowej. Wiemy jak wielką rolę w ich doborze, odgrywa rodzaj gleby i przeznaczenie nawierzchni. Sprawdziliśmy również jak profesjonalnie zaprojektować teren pod kostkę oraz jak go wytyczyć. Ciekawostką dla Was mógł być sposób na wyznaczenie idealnego łuku. W tym artykule napisze nieco więcej na temat osadzania krawężników, przygotowania nawierzchni i ułożeniu kostki. Sprawdzimy również, czy warto wykonywać fugowanie kostki oraz jakich produktów używać.

Profesjonalne osadzenie krawężników

Jednym z bardzo ważnych etapów w procesie układania kostki brukowej, jest ułożenie i osadzenie krawężników. Pamiętajmy, że ich głównym zadaniem jest zapobieganie rozjeżdżaniu się kostki oraz ochrona nawierzchni przed zabrudzeniem ziemią czy koszoną trawą. Standardowo krawężniki dobierane są kolorystycznie do koloru kostki brukowej. Najczęściej układa się te o wysokości 20 cm i długości 50 cm. Idealnie nadają się one na podjazd do domu jednorodzinnego lub chodnik. Jeżeli jednak przygotujemy teren pod natężony ruch kołowy, to warto wybrać krawężniki bardziej masywne. Jeżeli na naszej nawierzchni występują małe łuki, to warto rozważyć możliwość zastosowania betonowych palisad, z których łatwiej będzie je skonstruować.

Układanie krawężników wymaga wiedzy i doświadczenia. Jedną z podstawowych zasad jest układanie jej w takim rozstawieniu, by nie trzeba było ciąć kostki. Pracę należy rozpocząć od wstępnego ułożenia skrajnych krawężników po obu stronach nawierzchni. Możemy je zabezpieczyć i ustabilizować wbijając wokół nich metalowe pręty. Dzięki poziomicy laserowej ustalamy wymagany kąt nachylenia oraz regulujemy wysokość uniesienia nad grunt. W tym wypadku z pomocą może nam przyjść również poziomica wodna. Krawężniki osadza się na warstwie półsuchego betonu. Bardzo ważnym jest, by po związaniu betonu zasypać go od wewnątrz materiałem wykorzystanym na podbudowę a od zewnątrz ziemią. Pamiętajmy, że krawężniki należy również ułożyć na poprzecznych krawędziach nawierzchni.

Jak zrobić podbudowę z kruszywa?

Stabilna podbudowa z kruszywa wymaga wykorzystania odpowiednich materiałów. Przyjmuje się, że grubość tej warstwy powinna wynosić 1015 cm. Przy 25 cm wykopie. Jeżeli nasz teren położony jest na gliniastej ziemi o wysokim poziomie wody, to warto wykorzystać na spód geowłókninę. Dzięki temu zapobiegniemy mieszaniu się naszej warstwy podbudowy z gruntem. Materiałem na idealną podbudowę z kruszywa będzie tzw. drogowe kruszywo łamane, betonowe lub gruboziarnista podspółka.  Pamiętajmy, że każdą warstwę należy ubić. Warto do tej czynności wykorzystać zagęszczarkę wibracyjną. Przed dokonaniem ubicia warstwy podbudowy należy jeszcze zabezpieczyć krawężniki od zewnątrz. Możemy do tego wykorzystać wybraną wcześniej ziemie. Ubijając ją w szczelinach brzegowych, zabezpieczymy krawężniki przed przemieszczaniem podczas ubijania.

Jak przygotować warstwę podkładową pod kostkę brukową?

Podsypkę o grubości 5 cm. Najczęściej wykonuje się z żółtego piasku z domieszką cementu. Taka kompilacja produktów sprawi, że ziarenka piasku zwiążą się ze sobą. To z kolei skutecznie ochroni je przed wypłukaniem przez wodę. Przygotowany w ten sposób materiał twardnieje, co sprawia, że podjazd jest stabilny i bezpieczny nawet pomimo zastosowania spadków.

Na warstwę podkładową najczęściej wykorzystywany jest piasek płukany, zawdzięcza to swoim właściwościom. Po jej wstępnym wyrównaniu posypujemy ją cementem. Na 5 m2 powinniśmy zastosować worek o wadze 25 kg. Mieszanie materiału należy wykonać na sucho. W tym celu warto użyć grabi lub ręcznej glebogryzarki.

Wyrównanie warstwy podkładowej, czyli kluczowy etap przed ułożeniem kostki

Najlepszym sposobem na równomierne rozłożenie piasku z domieszką cementu będzie wykonanie odpowiedniego szablonu, suwanego po krawężnikach. Dzięki temu ściągniemy nadmiar podsypki i wykorzystamy go w miejscu, gdzie było go za mało. Szablon ten można wykonać z desek. Warto pamiętać, że ich końce podciąć na tyle, by uwzględnić wysokość wystawania krawężników ponad kostkę brukową. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy to czy kostka będzie ułożona w odpowiedni sposób. Warto więc dokładnie się przyłożyć i równomiernie rozprowadzić materiał na warstwę podkładową. Po odpowiednim przygotowaniu szablonu i wykonaniu powyższych czynności posypka powinna być o 1 cm wyższa niż planowana wysokość do ułożenia kostki. Nadmiar ten pozwoli nam zachować równomierną płaszczyznę po osadzeniu kostki i jej zawibrowaniu.

Ułożenie kostki brukowej na przygotowanej wcześniej warstwie

Pierwszą cenną wskazówką, o której należy powiedzieć, jest mieszanie kostki brukowej z co najmniej trzech palet. Wiąże się to z występowaniem jej różnych odcieni. Każda partia materiału może się od siebie delikatnie różnić, mieszanie poszczególnych kostek sprawi, że nie będzie to tak widoczne. Na wyrównanej warstwie podkładowej układamy kostkę brukową w poprzecznych rzędach. Bardzo ważne jest to byśmy stali lub klęczeli na już ułożonych warstwach. Pamiętajmy również o konieczności zaopatrzenia się w kostkę połówkową, co zniweluje konieczność cięcia poszczególnych elementów i znacznie przyspieszy naszą pracę.

Kluczem do odpowiedniego ułożenia kostki brukowej są wcześniejsze prace. Należy tak zaplanować szerokość chodników i podjazdu by nie trzeba było ciąć kostki na szerokość. Jeśli jednak nie będziemy mieć innego wyjścia, to z pomocą przyjdzie nam szlifierka kątowa z odpowiednią tarczą do cięcia kamienia. Pamiętajmy, by podczas tych prac zabezpieczyć się przed nadmiarem pyłu, który może szkodzić naszym płucom. Po ułożeniu wszystkich elementów przechodzimy do zagęszczenia i posypania całości piaskiem. Do tego celu należy wykorzystać wibrator pyłowy oraz piasek płukany. Podczas ubijania kostki, wchodzi ona w nadmiar przygotowanej wcześniej warstwy podkładowej i zostaje unieruchomiona. Rozsypany na powierzchni piasek wypełni pozostałe szczeliny i na dobre wzmocni całość.

Osadzania krawężników, przygotowania nawierzchni i ułożeniu kostki. Czy warto wykonywać fugowanie kostki brukowej oraz jakich produktów używać?

Fugowanie kostki brukowej – czy warto wykonywać ten etap oraz jakich materiałów użyć?

Fugowanie kostki to etap, który jest w Polsce coraz bardziej popularny. Jej główną zaletą jest zapobieganie wypłukiwaniu pisaku ze szczelin oraz porastania ich trawą czy mchem. Dzięki zastosowaniu produktów takich jak Fuga Classic możemy mieć pewność, że spełni ona swoje zadania. Więcej na ten temat mówiliśmy w oddzielnym artykule, który znajdziecie pod tutaj.

Kostka brukowa jako materiał stosowany na podjeździe i wokół domu

Jak widać, profesjonalne ułożenie kostki wymaga doświadczenia i odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Jeżeli marzy nam się wspaniały podjazd, to powinniśmy go wcześniej dobrze zaplanować i dopilnować, by wszystkie prace zostały wykonane w należyty sposób. Nie należy jednocześnie oszczędzać na wykorzystywanych produktach, bo bardzo często, kostkę kładziemy raz na kilkanaście lat. Mam nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na najbardziej nurtujące pytania. Więcej faktów i ciekawostek znajdziecie w kolejnych tekstach.

0 komentarzy