Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Kiedy sprawdza się fugowanie kostki brukowej?

Zastanawiasz się nad tym, kiedy najlepiej skorzystać z możliwości fugowania kostki brukowej? Jeśli tak to doskonale się składa, bo możemy zapewnić Ci odpowiednie rozwiązania. Wiele osób wykorzystuje do wypełnienia szczelin między kostkami kostki brukowej piaski fugowe lub zwykłe prosto ze żwirowni. Niestety to rozwiązanie nie sprawdza się w wielu sytuacjach, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych alternatyw. Przede wszystkim fugowanie kostki brukowej trwałym materiałem to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na wygodę. Nawet w przypadku wykorzystywania metod mechanicznych do czyszczenia naszej powierzchni nie musimy się obawiać o to, że fugi będą się przemieszczać.

Największe zalety fugowania kostki

Do zalet fugowania kostki brukowej za pomocą fug żywicznych zalicza się przede wszystkim trwałość i wygoda. Tak, za sprawą wykonania odpowiedniego fugowania kostki brukowej możemy liczyć na trwałość tego rozwiązania, a co za tym idzie nie musimy obawiać się o konieczność ponawiania tych czynności w niedalekiej przyszłości. Niestety nie możemy tego powiedzieć o sytuacji, w której do fugowania wykorzystamy piasek. W takiej sytuacji wymaga to od nas częstej renowacji powierzchni, ponownego wypełniania fug piaskiem i dodatkowych czynności.

Drugą zaletą fugowania kostki brukowej przy pomocy specjalistycznych fug jednoskładnikowych jest trwałe poradzenie sobie z trudną do usunięcia roślinnością. Niestety w przypadku wypełnienia szczelin piaskiem możemy mieć duży problem w przypadku nawierzchni o dużym spadku. Za sprawą zabezpieczenia szczelin fugami żywicznymi pomiędzy kostkami, możemy liczyć na to, że do rynienki odwadniającej umieszczonej w najniższym punkcie nie przedostają się drobiny piasku i nie są wypłukiwane wraz z deszczem. Dzięki temu nie musimy obawiać się o zatykanie rur. Fugowanie potocznie mówiąc „żywicą” gwarantuje również wysoki poziom stabilności nawierzchni.

Decydując się na odpowiedni sposób wypełnienia szczelin między kostkami kostki brukowej możemy liczyć na to, że tarasy i inne nawierzchnie będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Fuga żywiczna stosowana w szczególnych miejscach jest odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, wilgoć, a jednocześnie cieszy się wysokim poziomem elastyczności.

Jak zadbać o prawidłowe fugowanie nawierzchni brukowej?

Do najbardziej popularnych nawierzchni ogrodowych należy kostka brukowa i płyty betonowe. Niestety zazwyczaj brukarze stosowali do wypełnienia szczelin między kostką brukową zwykły piasek – tak zwane zamulanie kostki piaskiem. Tego rodzaju rozwiązania choć niskobudżetowe, mają swoje wady. Podjazd, gdzie szczeliny są wypełnione piaskiem może w przyszłości zarastać trawą, mchem i nie wyglądać już aż tak bardzo estetycznie. Samo zastosowanie piasku może być problematyczne również ze względu na to, że z czasem piasek będzie się wypłukiwać ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i czyszczenie myjką wysokociśnieniową. To właśnie zmuszać nas będzie do uzupełniania piasku w szczelinach kostki brukowej raz na jakiś czas, co samo w sobie może okazać się bardzo uciążliwe.

Ostatni etap układania kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku należy dowiedzieć się, z jakiego powodu konieczne jest zadbanie o etap fugowania. Za sprawą odpowiedniego wypełnienia szczelin pomiędzy kostkami możemy liczyć na zabezpieczenie wykonanej pracy oraz zadbanie o to, aby nawierzchnia nie poruszała się w niekontrolowany sposób podczas eksploatacji. Materiał, który wykorzystamy do wypełnienia szczelin pełni rolę klina. Dzięki temu możemy uzyskać stworzenie jednolitej płaszczyzny z pojedynczych kostek. Jednokomponentowa fuga żywiczna to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce zadbać o walory estetyczne. Na przestrzeni lat zmienił się jednak sposób fugowania kostki brukowej. Wybór właściwej formy fugowania pozwoli nam na to, że zadbamy o brak możliwości zarastania kostki brukowej przez roślinność. Dodatkowym plusem jest utrzymanie powierzchni w czystości.

Dlaczego warto fugować?

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Fugowanie to sposób na zabezpieczenie kostki brukowej nawet w przypadku stromej nawierzchni. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać stabilną płaszczyznę, a fugi będą pełniły rolę klina. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych możliwości, warto skontaktować się z nami lub śledzić nasze kolejne artykuły.

0 komentarzy