Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Przygotowanie terenu pod ułożenie kostki

Budowa domu i zagospodarowanie terenu wiąże się z koniecznością utwardzenia nawierzchni. Ten element może być dla nas nie lada niespodzianką, jeżeli dobrze się do niego nie przygotujemy. Warto wiedzieć, że kostka brukowa to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Odpowiednie przygotowanie terenu pod ułożenie kostki brukowej może być kluczowe pod trwałe i bezpieczne ułożenie kostki. W tym artykule opowiem, w jaki sposób zabrać się do tego, by w przyszłości nie żałować podjętych wcześniej działań.

Odpowiednie przygotowanie terenu pod ułożenie kostki brukowej może być kluczowe pod trwałe i bezpieczne ułożenie kostki.

Jak przygotować podkład pod kostkę brukową?

Tworzenie podbudowy pod kostkę brukową jest bardzo ważne, ponieważ pełni ona rolę stabilnego i solidnego fundamentu nawierzchni. Zapewnia równe ułożenie kostki brukowej oraz gwarantuje odpowiedni kąt nachylenia, by woda znajdywała drogę do odwodnienia. Podbudowa chroni również naszą nawierzchnię przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatur w ciągu roku. Warto więc dołożyć wszelkich starań by była solidnie wykonana i spełniała swoje zadanie. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach to właśnie niedbale wykonana podbudowa odpowiada za zapadnięcie się kostki brukowej lub jej pęknięcia.

Podbudowa pod kostkę brukową powinna zostać przygotowana z kilku podstawowych elementów. Jako pierwszy element warto zastosować geowłókninę. Następnie jako dolną warstwę podbudowy stosujemy żwir, grys lub mieszankę żwiru z piaskiem. Górna warstwa powinna być wyłożona żwirem lub żwirem z piaskiem, na tym etapie nie warto stosować grysu. Podsypkę, czyli ostatnią warstwę przed ułożeniem kostki brukowej, wykonujemy z piasku lub piasku zmieszanego z cementem.

Znaczenie przepuszczalności podbudowy w procesie eksploatowania kostki brukowej

Niewiele osób wie, jak ważne jest stosowanie materiałów, które zapewnią nam odpowiednią przepuszczalność wody. Idealna podbudowa nie powinna zatrzymywać nadmiaru cieczy. Podczas przygotowania nawierzchni warto zadbać o to, by mogła ona zostać odprowadzona siłą grawitacji poprzez wykonanie odpowiednich spadów. Decydując się na wykonanie podsypki oraz górnej i dolnej warstwy podbudowy, wykorzystajmy materiały, które zagwarantują dobrą przepuszczalność. Jej brak może doprowadzić do gromadzenia się wilgoci pod kostką a w konsekwencji do jej zniszczenia, zapadnięcia lub nierówności.

Jak widać jednym z najważniejszych kryteriów dobrze wykonanej usługi, jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Podbudowa to najważniejszy etap w całym procesie. Pomimo że po ukończeniu pracy jest właściwie niewidoczna, to spełnia najważniejszą rolę. Traktuje się ją jako fundament pod kostkę, odpowiada za jej stabilność, odpowiednie ułożenie i trwałość wykonania. Oszczędzanie na tym etapie może przynieść wiele negatywnych skutków w przyszłości.

Dopasowanie podbudowy do gruntu na działce

Układanie kostki brukowej i przygotowanie podbudowy powinno zostać poprzedzone analizą czynników, które będą mieć wpływ na jej użytkowanie. Jednym z nich jest nasilenie ruchu i masa pojazdów, które będą poruszać się po nawierzchni. Możemy się zgodzić, że całkowicie inaczej należy wykonać podbudowę pod parking przed hurtownią budowlaną a domem jednorodzinnym. Nie bez znaczenia jest również rodzaj gruntu. Jeżeli mamy do czynienia z ziemią o niskiej przepuszczalności wody to nasza podbudowa musi być wykonana solidnie, by stanowić odpowiednie zabezpieczenie dla kostki brukowej.

Nawierzchnia wokół domu lub pod altankę czy taras powinien być wykonany z kostki o grubości od 4 do 6 cm. Na podjazd do garażu z reguły stosuje się kostkę o grubości od 6 do 8 cm. Parkingi i place, gdzie będą się poruszać pojazdy, o znacznej masie powinny zostać wykonane z kostki o grubości powyżej 8 cm. Odpowiednie dostosowanie materiałów będzie miało znaczący wpływ na trwałość i jakość wykonanych prac. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie warto oszczędzać na grubości kostki czy materiałach na podbudowę, bo może się to negatywnie na nas odbić po kilku latach.

Chcąc utrzymać ułożoną kostkę brukową przez wiele lat w dobrej jakości warto systematycznie o nią dbać. W artykule Jak dbać o kostkę brukową opisaliśmy to szczegółowo, zachęcamy do zapoznania się z nim.

0 komentarzy