Koszyk

Kalkulator brukarski

Zastanawiasz się jak obliczyć ilość podsypki pod kostkę brukową?

Z pomocą przychodzi nasz kalkulator materiałów brukarskich, z obliczeń którego dowiesz się ile towaru powinieneś zamówić do wykonania prac brukarskich.

Trwa wczytywanie

Jak korzystać z kalkulatora brukarskiego:

  1. Materiał nawierzchniowy – Wybierz swój materiał nawierzchniowy. W zależności od tego, co wybierzesz, poznasz ilość materiału, którą powinieneś zamówić. Wynik obliczeń uwzględnia zapas na docięcia i odpady.
  2. Powierzchnia w m2 – Podaj wielkość powierzchni w m2 – obliczysz ją za pomocą przemnożenia przez siebie długości dwóch boków a x b
  3. Głębokość korytowania – Jeśli chcesz poznać ilość ziemi, którą po wykopaniu trzeba będzie wywieźć, wprowadź głębokość, na którą zamierzasz wykorytować grunt (to pole nie jest obowiązkowe).
  4. Warstwa podsypki – Wybierz teraz materiał, który zamierzasz wykorzystać do wykonania podsypki, czyli warstwy wyrównującej bezpośrednio pod kostką lub płytami tarasowymi.
  5. Grubość warstwy podsypki – podaj grubość warstwy podsypki w centymetrach
  6. Warstwa podbudowy – Czas na wybór materiału, z którego wykonana będzie podbudowa – element konstrukcyjny nawierzchni, od którego w dużej mierze będzie zależała jej trwałość.
  7. Grubość warstwy podbudowy w cm – Następnie podaj grubość warstwy podbudowy z materiału wybranego powyżej.
  8. Grubość warstwy rozsączającej – W ostatnim polu podaj grubość warstwy odsączającej. Domyślnie jest ona wykonana z piasku, ponieważ beton nie powinien znaleźć się bezpośrednio na gruncie. Jeśli podbudowę wykonujesz z kruszywa łamanego, warstwa odsączająca może wynosić 0cm.
  9. Gotowe! Poniżej wyników wyświetlana jest również propozycja Fug żywicznych odpowiednio dobranych do rodzaju zaznaczonego materiału nawierzchniowego. Pamiętaj, że zafugowanie kostki ułatwia utrzymanie jej w czystości, co bezpośrednio wpływa korzystnie na trwałość inwestycji.
kalkulator brukarski kalkulator podsypki pod kostkę

W czym pomoże Ci nasz kalkulator kostki brukowej?

Kalkulator dla brukarzy to praktyczne narzędzie, z którego pomocą obliczyć można wiele parametrów niezbędnych przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem materiałów nawierzchniowych. Rozwiązanie to pozwala na precyzyjne oszacowanie ilości potrzebnego towaru, dzięki czemu sprzyja oszczędności oraz ułatwia realizacje poszczególnych etapów każdej inwestycji.

Jaką wydajność ma kostka granitowa? Skorzystaj z kalkulatora i oblicz wydajność kostki granitowej

Wydajność kostki granitowej określa ilość metrów, jaką da się ułożyć z jednej tony tego materiału. Przykładowo, kostka granitowa 8/10 cm cechuje się wydajnością w granicach 4,5 m2, czyi niemal dwukrotnie mniej od kostki 4/6 cm. Wartość ta jest zatem ściśle uzależniona od wymiarów – im mniejsze, tym wydajność kostki granitowej będzie większa. Granit idealnie nadaje się do brukowania chodników, podjazdów czy alejek.

Aby sprawdzić jaką wydajność ma kostka granitowa, wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora kostki brukowej. Warto przy tym dokupić jej nieco więcej, niż w swoich założeniach przewiduje projekt. Niezależnie od tego ile zapasu kostki na docinki potrzeba, dodatkowy materiał może się przydać w przypadku ewentualnej wymiany uszkodzonych elementów nawierzchni. Kalkulator materiałów brukarskich pozwala na łatwe obliczenie ilości surowca nawierzchniowego, który trzeba zamówić. W obliczonym wyniku uzyskać można zapas zarówno na docięcia, jak i odpady. Podczas prac budowlanych często trzeba też sprawdzić, ile waży granit – skała magmowa stosowana w kamieniarstwie nagrobkowym, do budowy dróg czy jako materiał dekoracyjny. Aby sprawdzić ile waży m2 kostki granitowej, należy najpierw poznać jej wymiary w cm oraz ilość przypadającą na 1m2. Dla przykładu, kostka o wymiarach w zakresie 4-6 cm będzie ważyła ok. 0,45 kg, 8-19 cm ok. 2 kg, 15-17 cm ok. 10 kg itd.

Kalkulator brukarski – objętość i waga materiałów

Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć objętość betonu. Z pomocą ponownie przychodzi nasze sprawdzone, efektywne narzędzie. Kalkulator betonu idealnie nadaje się do ustalenia objętości tego materiału, przeznaczonego np. na fundamenty lub strop. Aby poznać ilość potrzebnych metrów sześciennych, należy ustalić rozmiary bryły przeznaczonej do betonowania.

Kalkulator brukarski pozwala na oszacowanie parametrów optymalnych w przypadku najbardziej typowych elementów, takich jak ława fundamentowa, płyta fundamentowa czy schody. W ten sposób uniknąć można pomyłek, a tym samym dodatkowych kosztów. Aby natomiast dowiedzieć się ile waży m3 piasku, trzeba wziąć pod uwagę strukturę tego materiału – suchą lub mokrą. Wielkość ziaren mineralnych wynosi ok. 0,0625 do 2 mm, natomiast ich gęstość to ok. 2,62 g/cm3. Przy takich parametrach, 1m3 piasku suchego waży ok. 1520 kg, a mokrego ok. 1640 kg. Obliczając piasek w tonach i metrach sześciennych, można łatwo sprawdzić jego niezbędną ilość. Na podobnej zasadzie można ustalić nie tylko ile waży kubik piasku, ale też ile waży m3 żwiru. Na 1 metr sześcienny tego surowca w postaci suchej przypada ok. 1700 kg, a mokrego – ok. 2000 kg.

Jak obliczyć ilość podsypki i podbudowy? Ile kruszywa potrzebuję? Pomoże kalkulator brukarski.

Podsypka odpowiada z równomierność przenoszenia obciążeń na grunt, a także chroni przed mrozem i ułatwia dokładne ułożenie kostki. W przypadku ścieżek dla ruchu pieszych, najczęściej grubość tej warstwy wynosi ok. 10-20 cm. Dla podjazdów oraz innych nawierzchni z ruchem kołowym, zaleca się zastosowanie przynajmniej 25-40 cm podsypki. Istnieją różne sposoby na to, jak obliczyć ilość tłucznia lub innego kruszywa potrzebną do tego celu. Najprostszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z praktycznego narzędzia, jakim jest kalkulator podsypki. Z jego pomocą można łatwo się dowiedzieć, ile potrzeba piasku pod kostkę. Na początek należy wybrać materiał przeznaczony do wykonania warstwy wyrównującej bezpośrednio pod kostką czy płytami tarasowymi, a następnie podać grubość warstwy podsypki w centymetrach.

Kwestią bardzo istotną przy prawidłowym wykonywaniu nawierzchni jest to, ile podbudowy pod kostkę brukową trzeba przygotować oraz jaki materiał sprawdzi się w tym celu najlepiej. Warstwa ta funkcjonuje jako element konstrukcyjny, który w dużym stopniu decyduje o wytrzymałości całej nawierzchni. Do wykonania podbudowy zwykle używa się tłucznia, żwiru, żużla, grysu lub mieszaniny żwiru z piaskiem. Po wybraniu materiału, należy podać grubość podbudowy. W ostatnim polu kalkulatora znajduje się miejsce na grubość warstwy odsączającej – domyślnie przygotowywanej z piasku, ponieważ beton nie może znajdować się na gruncie bezpośrednio. W przypadku wykonywania podbudowy z łamanego surowca, warstwa ta może wynosić 0 cm. Dodatkową zaletą jest przelicznik kruszywa m3 na tony, w który wyposażony został kalkulator.

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową

Przy okazji realizacji prac nawierzchniowych warto dowiedzieć się, jak obliczyć kubaturę ziemi. Aby uzyskać wartość powierzchni w m2, wystarczy pomnożyć długości dwóch boków – a x b. Dla stabilności i trwałości nawierzchni wykończonej kostką lub innym materiałem, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie tak obliczonego podłoża. Podczas prac konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na właściwe wyprofilowanie i wyrównanie terenu, ale również korytowanie gruntu. Etap ten polega na wykopaniu ziemi na wytyczonej powierzchni, a następnie usunięciu gruntu rodzimego i humusu. Proces ten należy przeprowadzić do głębokości określonej grubością i ilością warstw podbudowy. Podczas prac budowlanych często trzeba też sprawdzić, jak obliczyć wagę ziemi przeznaczonej do wywozu po wykopaniu. W takim przypadku wystarczy wprowadzić w kalkulatorze głębokość, na którą grunt ma być wykorytowany.

Fugowanie – jak obliczyć ilość fugi?

Fuga to spoiwo o określonej grubości i modelowanym kształcie. W większości prac nawierzchniowych zaleca się stosowanie zapraw o wysokiej elastyczności, odporności na wahania temperatur oraz dużej wytrzymałości. Aby ustalić, ile potrzeba fugi do kostki oraz jaka będzie najlepsza, wystarczy wykorzystać kalkulator zużycia fug. Po obliczeniach podaje on propozycje odpowiedniej zaprawy, z uwzględnieniem jej wydajności. Parametr ten ma szczególne znaczenie w przypadku nawierzchni wypełnianych piaskiem, a także tych na terenach o dużym spadku. O tym jaka fuga do kostki granitowej będzie najlepsza oraz ile fugi na m2 potrzeba, decyduje przede wszystkim natężenie ruchu na danej powierzchni. Przy mniejszym obciążeniu wystarczająco sprawdzi się zaprawa jednoskładnikowa, najlepiej modyfikowana żywicami. W przypadku średniego lub dużego natężenia ruchu, spore znaczenie ma wydajność fugi do kostki granitowej. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na łatwą w obróbce, a przy tym wytrzymałą na czynniki mechaniczne fugę epoksydową.

Wiele osób zastanawia się również, jaka fuga do kostki brukowej będzie odpowiednia i jakie powinna mieć parametry. Wysoka wydajność fugi do polbruku tego typu sprawia, że doskonale sprawdza się ona w wielu zastosowaniach. Z pomocą kalkulatora można też sprawdzić, jaka fuga do płyt tarasowych sprawdzi się najlepiej. Oferowany kalkulator brukarski wskaże odpowiednie fugi do wybranego materiału nawierzchniowego, zaraz po wprowadzeniu danych do obliczeń. W takim przypadku również polecana jest uniwersalna spoina jednoskładnikowa. Wydajność fugi do płyt tarasowych zwykle jest znacznie większa od wydajności fugi dla kotki brukowej. Wynika to z wielkoformatowych rozmiarów płyt tarasowych i przeważnie wąskich spoin.

W kwestii oceny przybliżonych kosztów robocizny, zachęcamy do odwiedzin cennika naszej firmy brukarskiej – Architektonik. Należy jednak pamiętać, że jest to firma lokalna, działająca na terenie powiatu koszalińskiego i poszczególne ceny robocizny, na pewno będą się różnić w zależności od regionu Polski.

Spodobał Ci się nasz kalkulator kostki brukowej? Poleć go znajomym!