Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Jak profesjonalnie ułożyć kostkę brukową? Cz. 1

Budowa domu to tylko jeden z etapów, jaki czeka nas nim na dobre, przeniesiemy się w nasze wymarzone miejsce. Z doświadczenia wiem, że przed przeprowadzką warto zadbać również o teren na zewnątrz. Roboty ziemne, ułożenie kostki czy zasianie trawy i urządzenie ogrodu są równie ważne jak ściany, czy dach. Podczas wyboru konkretnych produktów, warto kierować się estetyką i swoimi upodobaniami. W tym artykule opowiem nieco więcej o tym, w jaki sposób profesjonalnie przygotować nawierzchnię i ułożyć kostkę. Znajdziesz tu wiele praktycznych i sprawdzonych informacji oraz kilka branżowych ciekawostek. Sprawdzimy również, czy warto kostkę fugować? Zachęcam do lektury.

W jaki sposób profesjonalnie przygotować nawierzchnię i ułożyć kostkę brukową. Znajdziesz tu wiele praktycznych i sprawdzonych informacji oraz kilka branżowych ciekawostek.

Materiał niezbędny do rozpoczęcia pracy

Układanie kostki brukowej wymaga wiedzy i doświadczenia również w zakresie doboru odpowiednich materiałów. Bardzo często nie mamy pojęcia o tym, że kształt kostki i jej fakturę warto dopasować do sposobu jej używania. Pamiętajmy, że kostka o gładkiej nawierzchni będzie odporniejsza na zabrudzenia, te z chropowatościami mogą wymagać dodatkowej impregnacji i pielęgnacji. W zależności od sposobu eksploatowania podjazdu możemy również zastosować różną grubość. Przed przystąpieniem do pracy warto więc zastanowić się nad tymi elementami. Mogą one mieć bowiem wpływ na dalsze etapy.

Dokonując zakupu materiałów, należy zwrócić szczególną uwagę na ich potrzebną ilość. Częściowo można ją określić na podstawie pomiarów nawierzchni. Ilość m2 kostki brukowej oraz długość krawężników łatwo policzyć. Zdecydowanie trudniej dokładnie sprecyzować ilość niezbędnego piasku oraz kruszywa. Te parametry możemy poznać w przybliżeniu dopiero po korytowaniu i osadzeniu krawężników. Możemy przyjąć, że na 10 m2 warstwy podkładowej będziemy potrzebować około 800 kg piasku i 50 kg cementu. Zarówno piasek jak i cement potrzebne są do trwałego osadzenia krawężników. Jeżeli pracujemy na grząskim terenie, to warto również wykorzystać geowłókninę, która odseparuję podbudową od podłoża.

Decydując się na położenie kostki wokół domu, warto przemyśleć również kwestię odwodnienia. Będą do tego potrzebne rury kanalizacyjne, kształtki, piasek oraz kanał liniowy.

Narzędzia wykorzystywane do pracy przy układaniu kostki brukowej

Korzystanie z odpowiedniego sprzętu to gwarancja solidności i sprawności w działaniu. Profesjonalne układanie kostki wymaga narzędzi, które staną się naszą prawą ręką. Pierwszym etapem, na którym warto je wykorzystać, jest wytyczenie powierzchni. W tym celu warto wykorzystać poziomicę laserową, kołki i sznurek, którymi zaznaczymy teren. Przy nawet niewielkich nawierzchniach warto wykorzystać do korytowania koparkę, która nie tylko wykona za nas korytowanie, ale również pomoże w załadunku lub wyrównaniu nadmiaru ziemi. Utwardzenie podbudowy zazwyczaj uzyskuje się przy wykorzystaniu zagęszczarki wibracyjnej.

Pamiętajmy, że podczas tego typu prac niezbędne są również podstawowe narzędzia. Poziomica, łopata, młotek gumowy i zwykły. Podczas pracy warto korzystać ze sprawdzonego sprzętu. To znacznie ułatwi nam cały proces przygotowania terenu i układania kostki.

Profesjonalne wytyczenie powierzchni i łuku

Przygotowując się do prac związanych z ułożeniem kostki brukowej, warto wykonać nawet uproszczony projekt z naniesionymi pomiarami i najważniejszymi punktami na działce. Naszym pierwszym zadaniem jest wyznaczenie całej powierzchni oraz długości jej krawędzi, by móc w przybliżeniu oszacować ilość kostki i krawężników do kupienia. Na tym etapie warto również rozplanować spadki w celu odprowadzenia nadmiaru zbierającej się wody.

Tyczenie zaczynamy od wpicia palików lub prętów w kilku najważniejszych miejscach. Najczęściej są to punkty przy bramie oraz na rogach domu lub przy bramie garażowej. Warto również na pierwszym etapie wbić je w miejscach załamania trasy, by móc w szybki sposób wyprofilować odpowiednio łuki i kąty proste. Po zaznaczeniu wszystkich niezbędnych elementów przystępujemy do wiązania sznurka oraz utrwalania linii na powierzchni np. za pomocą łopaty lub szpadla.

Jednym z najtrudniejszych elementów tyczenia jest wyznaczanie łuku. W tym celu należy wyznaczyć okrąg a w jego środku wbić kołek. Powinien on być dokładnie w linii prostej do punktów, gdzie łuk się zaczyna i kończy. Za pomocą średnicy wyznaczymy środek pomiędzy tymi dwoma punktami. Powtarzając tą czynności kilka razy (w zależności od wielkości łuku), wyznaczymy całą jego trasę z dużą dokładnością.

W jaki sposób profesjonalnie przygotować nawierzchnię i ułożyć kostkę brukową. Znajdziesz tu wiele praktycznych i sprawdzonych informacji oraz kilka branżowych ciekawostek.

Korytowanie nawierzchni z uwzględnieniem spadku poziomów

Głębokość, na jaką korytuje się wyznaczony teren zależy od wielu zmiennych. Jeżeli układamy kostkę, po której będą jeździć samochody osobowe, to najczęściej wystarczy wybrać ziemię na głębokość 2540 cm. Jeśli jednak mieszkamy na terenie podmokłym, lub w miejscu, gdzie gleba bardzo słabo przepuszcza wodę, to warto rozważyć wykonanie korytowania na głębokość nawet 50 cm. Pamiętajmy, że czynność tą wykonuje się tylko raz i bardzo często to od niej zależy to, w jaki sposób będzie zachowywać się kostka przez lata użytkowania. W sytuacji, gdy nasza działka jest nierówna lub musimy zaplanować dodatkowe spadki w celu odprowadzenia gromadzącej się wody, wykop może mieć różną głębokość. Pamiętajmy, by co jakiś czas kontrolować poziom nachylenia. Jeżeli z jakiegoś powodu zbyt głęboko podebraliśmy teren, to nie wolno wyrównywać go wcześniej wybraną ziemią. Do tego posłuży nam piasek, który w przeciwieństwie do świeżej ziemi się nie zapadnie.

Układanie kostki brukowej z wykorzystaniem odpowiednich metod i narzędzi

Opisanie wszystkich czynności, jakie należy wykonać podczas prac związanych z układaniem kostki brukowej, wymaga miejsca. Z tego względu zdecydowałem się podzielić poradnik na dwie części. Do tej pory dowiedzieliśmy się jakich narzędzi warto używać podczas pracy, jak obliczyć ilość niezbędnego materiału oraz jak wyznaczyć teren pod korytowanie. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy możemy zacząć projektować nasz wymarzony podjazd oraz działkę. Współcześnie mamy wiele możliwości wyboru koloru i struktury kostki. Od nas tylko zależy, w jaki sposób to wykorzystamy.

0 komentarzy