Koszyk

Impregnaty do kostki brukowej – z gwarancją jakości

Wysokiej jakości produkty do impregnowania oraz renowacji nawierzchni brukowanych. Impregnat do kostki brukowej to konieczność, jeżeli chcemy przez długie lata cieszyć się wyrazistym kolorem, który nie zetrze się z nowo wyłożonej nawierzchni. Nasza firma dba o to, aby w rozbudowywanym przez nas sklepie internetowym, znajdowały się tylko produkty z jak najwyższej półki. Właśnie dlatego w składzie naszej oferty nawet najbardziej wymagający Klienci odnajdą dobrej jakości impregnat do kostki brukowej, który na długo zabezpieczy płaszczyznę, na której zostanie rozprowadzony. Dzięki niemu na powierzchni nie zaczną pojawiać się plamy powstałe przez różne zanieczyszczenia.

 

Impregnat do kostki brukowej i betonu RINAL Cubo Wszystkie pojemnosci

Skutczne impregnaty do bruku kostki granitowej, płyt, ceramiki oraz cegły

MOKRA KOSTKA Impregnat do kostki brukowej z mokrym efektem RINAL Cubo WET Wszystkie pojemnosci

Impregnat z efektem mokrej kostki

RINAL Cubo WET to wydajny produkt do impregnacji powierzchni kostek brukowych nadający efekt ”mokrego bruku”. Produkt RINAL Cubo WET efektywnie zabezpiecza materiał przed wnikaniem w zabezpieczaną strukturę wody, brudu oraz innych niepożądanych substancji różnego rodzaju. Może być również stosowany do wszystkich powierzchni betonowych takich jak ogrodzenia z prefabrykatów betonowych, wylewanego betonu, małej architektury. Formuła mokrego efektu uwydatnia i pogłębia naturalną barwę impregnowanego betonu. Każda dodatkowa warstwa impregnatu przyciemnia materiał o ton. Oferowany jest on w pojemnościach 1 i 5 litrów.

Impregnat do kostki brukowej i betonu RINAL Cubo Wszystkie pojemnosci

Impregnaty do kostki brukowej

RINAL Cubo to znakomity produkt do hydrofobizacji i impregnacji materiałów brukowych. RINAL Cubo skutecznie redukuje wnikanie wody oraz zapobiega zabrudzeniom. Dzięki hydrofobizacji blokowane jest wchłanianie wilgoci do struktury betonu, co zapobiega powstawaniu porostów i mchów. Szczególnie polecany do konserwacji kostki brukowej, betonowych płyt tarasowych, ogrodzeń z betonowych prefabrykatów czy małej architektury ogrodowej. Impregnat RINAL Cubo można aplikować za pomocą pędzla, wałka lub opryskiwacza ogrodowego. Dostępny w różnych pojemnościach dopasowanych do potrzeb.

Impregnat MOKRY EFEKT do kamienia i kostki granitowej RINAL Stone WET wszystkie pojemnosci

Impregnat do kamienia MOKRY EFEKT

RINAL Stone WET jest wydajnym i trwałym produktem do impregnacji powierzchni z kamienia naturalnego z 'mokrym efektem’. Nadaje właściwości hydrofobowe i efekt ”mokrego kamienia”. Produkt RINAL Stone WET efektywnie zabezpiecza materiał przed wnikaniem w strukturę wody i brudu, a jednocześnie uwydatnia i przyciemnia naturalny kolor impregnowanej powierzchni. RINAL Stone Wet jest przeznaczony do nawierzchni z kostek granitowych i bazaltowych, kamieni polnych i okładzinowych. Nadaje się do impregnacji kamieni ozdobnych w rabatach. Dostępny w dwóch pojemnościach: 1 i 5 litrów.

Impregnat do kostki granitowej i kamieni ozdobnych RINAL Stone wszystkie pojemnosci

Impregnaty do kostki granitowej

Impregnat RINAL Stone przeznaczony jest do kostek brukowych wykonanych z granitów, bazaltu i każdego innego kamienia naturalnego. Środek zapobiega zabrudzeniom materiału, wnikaniu wilgoci oraz znacząco redukuje proces wzrostu mchów i alg. Wzmacnia materiał, a dzięki hydrofobowej ochronie zmniejsza ryzyko erozji materiału. Znakomicie sprawdzi się również przy impregnacji kamieni ozdobnych, gnejsów, otoczaków, kamieni okładzinowych. Do nakładania za pomocą pędzla, wałka lub natryskowo. Dostępny w trzech pojemnościach dopasowanych do potrzeb.

Opakowanie RINAL Stone Oil 5L - preparat do zabezpieczenia przed plamami z oleju na kostce brukowej granitowej i betonowej

RINAL Stone Oil – Impregnat OLEOFOBOWY

Impregnat RINAL Stone Oil przeznaczony jest do kostek brukowych wykonanych z granitów i każdego rodzaju kamienia naturalnego. Środek zapobiega zabrudzeniom materiału oraz znacząco redukuje proces wzrostu mchów i alg. Chroni przed wnikaniem oleju i tłustych zabrudzeń. Dodatkowo wzmacnia materiał, a dzięki hydrofobowej ochronie zmniejsza ryzyko erozji materiału. Polecany również do ochrony ogrodowych kamieni ozdobnych np. otoczaków, gnejsów, serpentynitu, piaskowców, okładzin kamiennych. Dostępny w opakowaniach o pojemności 1L i 5L

Impregnat do kostki klinkierowej cegly i dachow RINAL Clinker wszystkie pojemnosci

RINAL Clinker – Impregnat do kostki klinkierowej

RINAL Clinker to superwydajny produkt do impregnacji kostki klinkierowej i innych powierzchni z klinkieru. Nadaje właściwości hydrofobowe i chroni przed zabrudzeniami. Produkt RINAL Clinker trwale zabezpiecza materiał przed wnikaniem w strukturę wody, brudu i substancji smolistych różnego rodzaju. Znakomity nie tylko to impregnacji kostki klinkierowej, ale również ogrodzeń z cegły, klinkierowych płytek okładzinowych, dachówek. Dostępny w pojemnościach 1, 5 i 20 litrów.

Impregnat do plyt tarasowych gresowych i ceramicznych RINAL Tarasso wszystkie pojemnosci

RINAL Tarasso – Impregnat do płyt gresowych i ceramicznych

RINAL Tarasso to wysoce wydajny produkt do impregnacji powierzchni ceramicznych oraz gresu, nadający właściwości hydrofobowe. Produkt RINAL Tarasso efektywnie zabezpiecza materiał przed wnikaniem w strukturę wody i zanieczyszczeń. Szczególnie polecany do impregnacji tarasów i ogrodów zimowych zabudowanych płytami tarasowymi z gresu lub ceramiki. Do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Ze względu na dużą wydajność, oferowany jest w małych pojemnościach 250 ml i 500 ml z rozpylaczem, oraz 1L butelce bez atomizera.

Impregnacja kostki brukowej z Zafuguj.pl

Dowiedz się więcej o: Impregnaty do kostki brukowej, granitowej i płyt

Tylko dobrej klasy impregnat do kostki brukowej
Proponowany przez nas produkt nie tylko pełni funkcję ochronną, ale i poprawia ogólny wygląd wyłożonych nawierzchni.

Ponadto oferujemy specjalistyczne produkty do zabezpieczeń pozostałych powierzchni, takie jak: impregnat do kamienia ozdobnego, impregnat do otoczaków, impregnat do ceramiki i klinkieru, impregnat do gresu, impregnaty do kostki brukowej.

Koniecznie sprawdź ofertę widoczną w naszym sklepie internetowym, a na pewno będziesz zadowolony z każdego dokonanego u nas zakupu! Zakup u nas to gwarancja jakości.

Każdy posiadacz betonowego podjazdu doskonale wie, że utrzymanie go w dobrym stanie nie jest wcale łatwym zadaniem. Jeśli Ty także należysz do grona osób, które znają ten problem od podszewki, mamy dla Ciebie rozwiązanie, ale zanim do niego przejdziemy odpowiedzmy sobie na kilka bardzo ważnych pytań.
Dlaczego kostkę brukową i beton powinniśmy impregnować?
Otóż, choć początkowo może wydawać się, że beton to materiał, który z natury jest raczej mało problematyczny to już po stosunkowo krótkim czasie od jego wyłania może okazać się, że pojawiły się na nim plamy oraz inne nieetyczne zabrudzenia, których należy się jak najszybciej pozbyć. Takie sytuacje zdarzają się niestety niezwykle często, a dzieje się tak z jednej bardzo prostej przyczyny – beton jest materiałem, który jest bardzo podatny na wszelkie zabrudzenia. Jednak jeśli klamka już zapadła i postawiłeś na beton w swoim ogrodzie to jeszcze nic straconego, ponieważ tak jak wspomnieliśmy istnieje pewien sposób na rozwiązanie tego problemu.
Odpowiednia impregnacja kostki brukowej
Beton oraz bruk tak jak każdy inny materiał wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli w tej chwili pomyślałeś o tym, że nie masz czasu na długie i męczące zabiegi związane z dbaniem o beton, to świetnie się składa, ponieważ zaproponujemy Ci sposób, który jest w stanie zaoszczędzić całkiem sporo Twojego cennego czasu. Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że o tego typu materiały (zwłaszcza na zewnątrz) trzeba po prostu dbać. Co składa się na dbanie o beton i bruk? Jedną z najbardziej podstawowych czynności jest oczywiście regularne mycie (odsyłamy do zakładki z produktami do mycia betonu i bruku), ponieważ to właśnie od niego w dużej mierze zależy kondycja oraz wygląd bruku. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym brukiem przez wiele lat, nie pomijaj tego niezwykle ważnego kroku. Musisz jednak wiedzieć, że mycie betonu oraz bruku nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów. Aby pozbyć się wszystkich niechcianych zabrudzeń oraz zniwelować niekorzystne warunki, należy zadbać także o impregnacje.
Dlaczego impregnacja kostki brukowej jest aż tak ważna?
Impregnacja to element w pielęgnacji bruku i betonu, który jest najczęściej pomijany. Należy jasno stwierdzić, że jest to bardzo duży błąd i należy go unikać. Dzięki regularnej impregnacji nie tylko zabezpieczasz beton przed negatywnymi skutkami, które niesie ze sobą między innymi zmiana pogody czy też pory roku, ale także sprawiasz, że beton oraz bruk przed Twoim domem jest znacznie bardziej wytrzymały, przez co po prostu lepiej się prezentuje i sprawia wrażenie jakby był dopiero co położony. Jeśli chcesz, aby Twój podjazd zawsze prezentował się jak nowy, nie możesz zapominać o tak ważnej kwestii jak impregnacja. Na szczęście zabieg impregnacji nie musi być wykonywany często – najlepiej jest wykonywać go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu impregnatu.
Dlaczego warto jest stawiać na impregnaty z naszego sklepu?
Produkty do impregnacji betonu oraz bruku, które możesz znaleźć w naszym asortymencie to wysokiej jakości środki, które są przeznaczone do profesjonalnego użytku przez specjalistów. Produkty te sprawdzą się także doskonale jeśli chcesz użyć ich w zaciszu swojego ogrodu. Decydując się na zakupy w naszym sklepie nie tylko oszczędzasz swój czas (zakupy internetowe pozwalają znacznie zoptymalizować cały proces kupowania), ale także masz pewność co do tego, że dany produkt po prostu świetnie się u Ciebie sprawdzi. Skąd to wiemy? Otóż każdy produkt, który możesz znaleźć na naszej stronie jest bardzo dokładnie testowany.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przedłużyć życie swojego kamienia w ogrodzie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Z naszymi produktami żywotność Twojego kamienia może znacznie się przedłużyć.
Jak impregnować kamień
Nie od dziś wiadomo, że kamień jako materiał jest bardzo wymagającym tworzywem. W porównaniu do innych materiałów, które często są używane w ogrodzie, jest on naprawdę trudny w utrzymaniu. Mimo to trzeba mu oddać to, że naprawdę świetnie się prezentuje, nikogo nie dziwi więc fakt, że z roku na rok popularność kamienia rośnie. Jest on wprost idealnym uzupełnieniem każdego ogrodu, a także doskonałym podłożem na podjazd. Choć wiele osób decyduje się na położenie kamienia na swojej posesji to tylko nieznaczna część z nich zdaje sobie sprawę z tego jak powinna wyglądać jego prawidłowa pielęgnacja.
Otóż kamień tak jak każde inne tworzywo potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby prezentować się dobrze. Jak więc wygląda taka pielęgnacja?
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja kamienia?
Cóż, w przypadku tego materiału niestety nie wystarczy samo mycie. Choć dokładne czyszczenie jest niezwykle ważne, to często jest to po prostu za mało by utrzymać kamień w dobrym stanie. Jeśli zatem marzysz o tym, by kamień, który posiadasz zawsze wyglądał jak nowy i nie było na nim żadnych niepożądanych śladów użytkowania, weź pod uwagę to, że należy go regularnie impregnować. Impregnowanie kamienia to prawdopodobnie najważniejszy element w całym procesie dbania o ten materiał. Choć początkowo może Ci się wydawać, że impregnacja nie jest dla Ciebie, ponieważ nie masz na nią czasu i nie wiesz jak się za to zabrać, musisz wiedzieć, że z naszymi produktami to zadanie jest banalnie proste. Jedyne czego potrzebujesz, to trochę chęci oraz odpowiednio dobranego produktu przeznaczonego do impregnacji kamienia. Bardzo ważne podczas wybierania tego typu produktów jest zwrócenie uwagi na to czy dany impregnat jest przeznaczony stricte do kamienia, w przeciwnym razie, zamiast polepszyć stan materiału, dany impregnat może go po prostu zniszczyć. Na szczęście w naszym sklepie taka pomyłka jest właściwie niemożliwa. Wszystko dzięki wyraźnie wydzielonym podkategoriom (środki do czyszczenia oraz impregnaty przeznaczone do danych materiałów znajdują się w specjalnie stworzonych zakładkach).
Dlaczego nasze impregnaty do kamienia są najlepsze?
Jako konsumenci jesteśmy niezwykle wymagający – nie idziemy na żadne kompromisy oraz doskonale wiemy czego chcemy, gdy robimy zakupy. Właśnie tymi zasadami kierowaliśmy się podczas wybierania produktów do naszego sklepu. Dzięki temu możesz być pewnym co do jakości produktów, które oferujemy naszym klientom. Zależy nam na tym by każdy impregnat po prostu spełniał swoją rolę i pomagał Ci w utrzymaniu Twojego kamienia w nieskazitelnym stanie. Biorąc pod uwagę pęd życia, który cechuje obecnie zdecydowaną większość populacji, dbamy o to, by możliwie jak najbardziej zminimalizować czas, który musisz poświęcić na wcześniej wspomnianą impregnację – z naszymi produktami zrobisz to w mgnieniu oka przy jednoczesnym małym nakładzie pracy. Korzystając z naszych produktów oszczędzasz jednak nie tylko czas, ale również pieniądze, ponieważ staramy się by jakość zawsze szła w parze z niską ceną. Kolejnym ogromnym plusem naszych impregnatów jest to, że zdecydowana większość z nich jest przyjazna środowisku. Zatem jeśli dbasz o to, by nie zaśmiecać środowiska niepotrzebnymi odpadami, zachęcamy do zakupów w naszym sklepie – gwarantujemy, że nie pożałujesz współpracy z nami.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ceramiki, na pewno zdążyłeś już się przekonać, jak wiele pracy trzeba włożyć w to, by wyglądała ona schludnie i czysto. Choć początkowo może wydawać się, że tego typu materiał nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o pielęgnację, to warto zaznaczyć, że jeśli chcesz, by jakikolwiek materiał prezentował się jak nowy, musisz regularnie o niego dbać. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą Ci w odpowiedni sposób zająć się Twoją ceramiką, jednocześnie oszczędzając Twój czas. Co to za sposoby? Do tego przejdziemy już za chwilę, najpierw jednak odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest klinkier…
Dlaczego warto impregnować o ceramikę?
Jedną z najbardziej podstawowych czynności w dbaniu o ceramikę jest oczywiście jej regularne mycie. Choć jest to najważniejszy element w całej rutynie pielęgnacji, którą należy wykonać, to warto jasno zaznaczyć, że nie jedyny. Czyszczenie jest w stanie zlikwidować wszelkie plamy oraz zabrudzenia, które negatywnie wpływają na estetykę, jednak w żaden sposób nie zabezpiecza ceramiki przed zniszczeniem. Aby być pewnym co do tego, że Twoje działania względem ceramiki mają jakikolwiek sens, zainwestuj w dobry impregnat. Po co?
Dlaczego kładzenie impregnatu jest takie ważne?
Cóż, na odpowiedź na to pytanie nie trzeba długo czekać. Impregnat jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed wszelkimi niepożądanymi skutkami. Impregnując jakikolwiek materiał dajesz sobie gwarancje na to, że będzie on wyglądał jak nowy. Jeśli myślisz, że nie masz czasu na takie rzeczy to mamy dla Ciebie kolejną dobrą wiadomość. Użycie naszego impregnatu zajmie Ci dosłownie tylko chwilę – jest to dość miła alternatywa prawda? Wiemy, że w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć dodatkowe kilka minut na różne czynności, dlatego postanowiliśmy wybrać produkty, które nie tylko mają fenomenalne działanie, ale także zaoszczędzą Twój i tak nadszarpnięty czas.
Dalszego warto kupić impregnat do klinkieru i ceramiki w naszym sklepie?
Wszystkie produkty, które oferujemy naszym klientom są przez nas bardzo dokładnie sprawdzane. Robimy to przede wszystkim z troski o konsumenta, ponieważ sami podczas robienia zakupów nie lubimy kupować przedmiotów, które po prostu się nie sprawdzają. W naszej ofercie znajdziesz bardzo dużo różnych impregnatów, które przeznaczone są do dbania o ceramikę. Co ciekawe większość z produktów, które można u nas znaleźć jest przyjazna dla środowiska. To świetna wiadomość dla osób, które starają się nie zaśmiecać ziemi niepotrzebnymi odpadami, ale mimo wszystko chcą zadbać o swoją ceramikę. Jeśli należysz do takich osób z pewnością ucieszy Cię fakt, że dostaniesz u nas impregnaty w różnych pojemnościach – od standardowych, małych butelek przeznaczonych do użytku domowego po te nieco większe. Kupując impregnat w większej butelce oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale także niwelujesz zużycie plastiku. Jeśli zatem jesteś zainteresowany naszą ofertą, sprawdź produkty w kategorii ceramika i klinkier. Jeśli nasze produkty przypadną Ci do gustu, możesz przejrzeć także inne kategorie.

Gres to prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych materiałów przeznaczonych na podłoże. Co ciekawe jest to materiał, który sprawdzi się idealnie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Jeśli jesteś posiadaczem gresu z pewnością wiesz, że kluczem do utrzymania go w dobrym stanie jest właściwa pielęgnacja. Choć gres z natury nie jest raczej szczególnie wymagający to należy jasno stwierdzić, że aby zachował on swój pierwotny wygląd, należy poświęcić mu trochę czasu i zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jak to zrobić?

Odpowiednia pielęgnacja gresu
Choć początkowo może Ci się wydawać, że jedyne co trzeba zrobić do od czasu do czasu dokładnie umyć podłoże, to już po pewnym czasie zorientujesz się, że samo mycie to zdecydowanie za mało (zwłaszcza gdy mówimy o gresie, który jest położony na zewnątrz). Jeśli zatem zacząłeś zauważać na swoich płytkach gresowych różnego rodzaju plamy oraz inne niepożądane uszczerbki musisz wiedzieć, że są one spowodowane brakiem odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie zadbasz o swój gres możesz liczyć się z tym, że wkrótce drobne plamki będą przekształcać się w znacznie większe zabrudzenia, które ciężko będzie zmyć. Czy jest zatem sposób, by temu zapobiec? Oczywiście, że jest!

Jak zapobiec zniszczeniu gresu?
To pytanie najczęściej pojawia się w sytuacji, w której drobne plamy już zaczęły się pojawiać. Cóż, oczywiste jest to, że aby całkowicie uniknąć wszelkich zmian na gresie, odpowiednie działania należy wprowadzić już na samym początku (tuż po założeniu płytek). Jeśli jednak plamki już zaczęły się pojawiać nie ma na co czekać – należy jak najszybciej zakupić impregnat. Dlaczego impregnowanie gresu jest takie ważne? Gres jak każdy inny materiał, niszczy się pod wpływem używania oraz warunków atmosferycznych. Aby zapobiec takim zniszczeniom warto jest raz na jakiś czas pomalować go impregnatem, ponieważ ma on w sobie właściwości chroniące dany materiał przed wszystkimi czynnikami, które mogą negatywnie wpłynąć na jego wygląd oraz strukturę.

Czym należy się kierować wybierając impregnat?
Wybierając impregnat należy zwrócić uwagę na to czy dany środek jest przeznaczony do gresu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ każdy impregnat ma w sobie substancje, które w określony sposób wpływają na materiał, jeśli zatem wybierzesz impregnat, którego celem jest na przykład ochrona drewna, nie tylko nie wpłynie on na ochronę Twoich płytek gresowych, ale także może mieć bardzo negatywny wpływ na strukturę gresu. Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności związanych z taką pomyłką, warto jest dokładnie sprawdzać etykiety. W naszym sklepie dostępnych jest bardzo wiele różnych impregnatów w stu procentach przeznaczonych do pielęgnacji gresu. Wybierając jeden z naszych impregnatów masz pewność co do tego, że są one skuteczne. Dlaczego? Otóż wszystkie impregnaty oraz inne produkty, które są dostępne w naszej ofercie zostały bardzo dokładnie sprawdzone. Staramy się, by produkty, które oferujemy konsumentom były najlepszej jakości. Codziennie dbamy o to, by nie zawieść osób, które zdecydowały się na współpracę z nami. Ocena naszych klientów jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ wiemy, że najlepszą reklamą jest zadowolenie oraz uśmiech na twarzach osób, które postanowiły kupić nasze produkty. Jeśli więc jesteś zainteresowany zakupem któregoś z produktów z naszej oferty, już teraz możesz je zamówić z naszej strony internetowej. Jeśli jednak nie jesteś przekonany lub nie możesz się zdecydować pomiędzy różnymi środkami do pielęgnacji gresu, zachęcamy do dokładnej analizy naszej oferty.
Sposób na efektowy wygląd kostki brukowej
Impregnacja jest pojęciem bardzo ogólnym i w praktyce oznacza zabezpieczenie danej powierzchni preparatem chroniącym ją przed szkodliwym działaniem jakichś czynników… właśnie ’ jakichś’…

Pojęcie to możemy rozbić na dwa mniejsze – hydrofobizację i oleofobizację.

Hydrofobizacja, jak sama nazwa wskazuje, powoduje ograniczenie bądź całkowite zablokowanie możliwości wchłaniania wody w hydrofobizowany materiał – w naszym przypadku w kostkę brukową. Dzięki zamknięciu struktury kostki na wsiąkanie płynów, uogólniając, zabezpieczamy ją przed przyjmowaniem zabrudzeń z zewnątrz. Podstawowa impregnacja kostki brukowej w postaci hydrofobizacji, zabezpiecza nam powierzchnię kostki również przed plamami z oleju czy innych smarów, trzeba jednak mieć na uwadze to, że warstwa takiego zabezpieczenia nie jest odporna na uszkodzenie przez tego typu zabrudzenia – tłuste plamy i zabrudzenia inne niż wodne usuwamy natychmiast!

Oleofobizacja jest znacznie silniejszym zabezpieczeniem i stosowanym głównie w przemyśle – wymagane tu są środki wyłącznie do profesjonalnych zastosowań zwykle dostępne jedynie dla certyfikowanych i przeszkolonych wykonawców. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy zoleofobizować sobie kostki przed naszym domem – konieczne będzie tu jednak wsparcie certyfikowanej w tym zakresie firmy. Oleofobizacja, jako rozszerzenie poprzedniego pojęcia – hydrofobizacji, zabezpiecza nam dodatkowo powierzchnię przed wchłanianiem różnego rodzaju smarów i olejów w perspektywie długoterminowej – oznacza to, że nie musimy zabrudzeń usuwać natychmiast, ponieważ warstwa zabezpieczająca jest na nie odporna.

Czym zabezpieczyć kostkę brukową?
Jak sama nazwa zabiegu ’impregnacja’ wskazuje, do zabezpiczenia naszej kostki będziemy potrzebować preparatu o jakże zaskakującej nazwie ’impregnat’:)

Dostępne na rynku substancje różnią się między sobą głównie surowcami, z których zostały wykonane, a co bezpośrednio się z tym wiąże, wyglądem po aplikacji na nawierzchni, którą zabezpieczyliśmy, trwałością oraz odpornością na poszczególne zagrożenia.

O czym pamiętać przy wyborze impregnatu do kostki brukowej?

Rozróżniamy trzy grupy impregnatów do kostki brukowej: wodne, rozpuszczalnikowe oraz silikonowe. Omówię je w kolejności chronologicznej począwszy od rozwiązania najmniej wartego uwagi:

impregnaty do kostki brukowej na bazie silikonów, tworzą pozornie dobre zabezpieczenie ponieważ ich warstwa jest widoczna gołym okiem. No właśnie. Zabezpieczają tylko wierzchnią warstwę kostki od zewnątrz, nie wnikając tym samym w strukturę materiału. Impregnaty silikonowe tworzą zewnętrzną barierę w postaci mniej lub bardziej elastycznej 'skorupy’, która zmienia wygląd kostki – na tak zaimpregnowanej nawierzchni z kostki możemy zauważyć coś w rodzaju lakieru. Materiał ten pod wpływem eksploatacji zwykle będzie się miejscowo wycierał i pojawią się widoczne pęknięcia wspomnianej 'skorupy’.
Impregnaty do kostki brukowej wodne, to bardziej budżetowa wersja impregnatów rozpuszczalnikowych, jednak odbiegają od nich swoją trwałością. Taki rodzaj impregnacji zwykle wystarcza na 2 do 3 lat ochrony kostki. Jest to skuteczne rozwiązanie, a impregnat taki wnika w strukturę kostki na głębokość kilku mm chroniąc ją przed zabrudzeniami i erozją materiałową na skutek mrozów. Impregnatów wodnych można użyć tylko raz! Kiedy wierzchnia warstwa impregnacji stanie się już niewystarczająca, nie będzie możliwości do uzupełnienia warstwy ochronnej impregnatem wodnym, ponieważ środek, który wchłonął się przy pierwszej aplikacji, nie wpuści w strukturę kolejnej dawki. Mówiąc prościej, wodny impregnat do kostki brukowej nie rozpuszcza starego wodnego impregnatu, tym samym nie mogą się one połączyć w jednorodną strukturę ochronną. Do uzupełnienie w takiej sytuacji może być przeprowadzone tylko za pomocą rozpuszczalnikowego impregnatu do bruku.
Impregnat do kostki brukowej na bazie rozpuszczalnika. Jest to najrozsądniejsza 'cywilna’ forma ochrony nawierzchni brukarskich przed zabrudzeniami i niszczeniem. Jednocześnie najdroższy produkt do impregnacji, ale nie o to przecież chodzi, aby inwestycja kilkudziesięciu tysięcy ciężko zarobionych złotówek w otoczenie Waszego domu w krótkim czasie obróciła się w koszmar. Rozpuszczalnikowy impregnat do 'polbruku’ działa podobnie do wodnego – wnikając w strukturę kostki, likwiduje możliwość nasiąkania wodą i zabrudzeniami, odmiennie jednak ma znacznie większą trwałość (do 4 lat!) i można tym samym preparatem douzupełniać warstwę ochronną wielokrotnie.

Reasumując, na pewno warto, wręcz trzeba rozważyć kwestię impregnacji kostki brukowej, ze względu na długoterminową ochronę Waszej przydomowej inwestycji. Przy doborze środka impregnującego należy zgłębić wiedzę w tej kwestii, ponieważ nie wszystkie preparaty są sobie równe, a brak wiedzy, może Was bardzo drogo kosztować – w przeświadczeniu, że dokonaliście właściwego wyboru, w efekcie bezgranicznego zaufania w zastosowany środek, możecie zapomnieć o kilku ważnych kwestiach, jak prawidłowo obchodzić się z zaimpregnowaną powierzchnią, która wbrew pozorom nie jest taka całkiem bezobsługowa…

Właśnie zdobyliście podstawową wiedzę na temat rodzajów środków do impregnacji kostki brukowej. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym blogiem w temacie ochrony nawierzchni brukowanych, z których dowiecie się m.in.:

usuwanie wykwitów z kostki brukowej za pomocą impregnacji!!
impregnat do kostki płukanej (z posypką) a zwykły impregnat
granitowa kostka brukowa – impregnować?
czas na usunięcie tłustych plam z kostki i płyt tarasowych
rdzawe plamy na kostce brukowej – skąd się biorą?
zima brudzi kostkę
czy mróz niszczy kostkę?
jak usuwać lód z kostki brukowej?
zielone naloty, algi
więcej, znaczy lepiej?
impregnować samemu czy zlecić impregnację? Certyfikowane firmy, a gwarancja.
ile to kosztuje?
impregnacja a ekologia
przygotowanie kostki brukowej do impregnacji
instrukcja aplikacji środków impregnujących – technika ma znaczenie
jak prawidłowo impregnować z efektem mokrej kostki?
sprzęt, którego będziesz potrzebować

Impregnowanie kostki betonowej, granitowej i płyt tarasowych
Kostka betonowa straciła swój kolor? Problem z uporczywymi zabrudzeniami na tarasie po sobotnim grillowaniu nie jest Ci obcy? Może po prostu wychodzisz z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony i chciałbyś zabezpieczyć swoją świeżo wybudowaną nawierzchnię betonową?

Witam Cię zatem serdecznie w drugiej części poradnika poświęconemu tematowi impregnacji nawierzchni wykonanych z kostki brukowejpłyt tarasowych betonowych i ceramicznych.
Jak dbać o zaimpregnowaną kostkę brukową?
O zaimpregnowaną nawierzchnię nie trzeba dbać. Nieprawda! To, że zabezpieczyliście swoją kostkę wcale nie oznacza, że teraz już tylko raz w roku myjemy i wakacje:) Generalne porządki możemy zrobić raz w roku, powiedzmy wiosną, jednak o czystość nawierzchni należy dbać na bieżąco. Impregnacja zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, promieniami UV (blaknięciem) i zabrudzeniami, lecz te ostatnie musimy usuwać niemal natychmiast. Warstwa ochronna zapobiega wsiąkaniu zabrudzeń w strukturę kostki czy kamienia, ale samo zabrudzenie może działać degradacyjnie na preparat, który nanieśliście na kostkę. Ogólnie przyjęte jest, że powszechne zabrudzenia na zaimpregnowanej kostki usuwa się do 24 godzin, zaś zaplamienia agresywne jak nawozy, oleje, smary, kwasy, paliwa i farby usuwamy natychmiast po wystąpieniu. Impregnat to nie magiczna tarcza i może ulec uszkodzeniu, po czym wpuścić zabrudzenie w strukturę kostki.
Jak usunąć wykwity z kostki brukowej?
Usuwanie wykwitów z kostki brukowej – wielu użytkowników zwłaszcza nowych nawierzchni boryka się z problemem wykwitów wapiennych, które niestety są zjawiskiem naturalnym w przypadku betonu i nigdy nie dodają uroku Waszemu otoczeniu. Widoczne są zwłaszcza na kostce i płytach o ciemnej kolorystyce – grafitowych, antracytowych i brązowych. W kwestii impregnacji takiej nawierzchni, oczywistym jest to, że lepiej, gdyby ich nie było. Są? Nic straconego. Nie musicie czekać rok lub dłużej, aż wykwity znikną samoistnie, przez ten czas chuchając i dmuchając na kostkę, aby przypadkiem jej nie zabrudzić. Kostkę z wykwitami można impregnować, zachowując jedynie kilka zasad. Po pierwsze, nie można do tego celu użyć impregnatu silikonowego. Tworzy on bowiem 'mechaniczną’ warstwę ochronną na powierzchni kostki, która nie pozwala „oddychać” zabezpieczonemu materiałowi. O ile taka warstwa może świetnie zabezpieczać kostkę przed zabrudzeniami, o tyle mniej korzystnym zjawiskiem dla kostki będzie brak możliwości parowania. Przez tą 'blokadę’ nie pozbędziemy się wykwitów, ponadto wilgoć zawarta w kostce zadziała degradacyjnie na jej strukturę zimą. Wykorzystując do zaimpregnowania kostki z wykwitami impregnat rozpuszczalnikowy, który działa na zasadzie membrany, szanse na wygranie z wykwitami rosną. Impregnat wnikając w strukturę betonu, tworzy jej zabezpieczenie – hydrofobizację, jednak bez mechanicznej warstwy ochronnej na samej powierzchni. Kostka w dalszym ciągu może 'oddychać’ i wyrzucać na wierzch niechciane wykwity, które z zewnątrz, nie mają szans na powrót w strukturę zaimpregnowanej kostki.

Drugą sprawą, o której należy pamiętać to próba. O ile sposób opisany powyżej może wydawać się złotym środkiem na pozbycie się wykwitów, zalecamy zachowanie ostrożności, chociażby wynikającej z zasady „złośliwości rzeczy martwych”;)

Przy kostce z wykwitami, dobrze jest wykonać próbę impregnacji na pojedynczej kostce, lub kilku. Jeśli wydarzy się tak, że zabieg nie przyniesie pożądanego efektu, łatwiej wymienić kilka kostek niż cały podjazd. Po próbie impregnacji na kilku kostkach uzbrajamy się w cierpliwość. Wykwity przez kilkanaście kolejnych dni powinny stawać się coraz bardziej intensywne. Kostki staną się wręcz białe… i co teraz?! Bierzemy myjkę lub zwykły wąż ogrodowy i zmywamy wykwity z powierzchni kostki:) Proste, prawda? Kiedy już sprawdziliśmy, że wszystko przebiegło prawidłowo, możemy przystąpić do impregnacji całej nawierzchni.
Impregnacja kostki brukowej
Starsza kostka też może dostać drugie życie!

Temat odnawiania starej kostki poruszę w oddzielnym wpisie poradnika, jednak już tutaj warto napisać o impregnacie dającym efekt mokrej kostki. Impregnat taki uwydatnia kolor, dzięki czemu wiekowa kostka, która zdążyła wyblaknąć, zostanie nasycona barwami na nowo. Każda warstwa preparatu przyciemnia kostkę o jeden ton. Ważne, aby pamiętać o dokładnym umyciu kostki produktem RINAL Clean – w przeciwnym wypadku impregnat pokryje warstwę starych zabrudzeń zamiast kostki. Oczywiście nie jest wykluczone użycie takiego impregnatu również na nowej nawierzchni, jeśli tylko macie ochotę poprawić wygląd jaki oferuje producent. W naszej ofercie dostępne są dwa rodzaje impregnatu dające efekt mokrej kostki: dla kostek brukowych wykonanych z betonu RINAL Cubo WET oraz preparat do bruku kamiennego (kostki granitowej) RINAL Stone WET . Obydwa posiadają średnią wydajność na poziomie 25m2 z 5L.
Jak zabezpieczyć płukaną kostkę brukową?
Impregnacja kostki płukanej (z posypką). Czy warto i potrzeba?

Kostka płukana, śrutowana, płomieniowana, z posypką (wszystkie co do zasady są tym samym produktem) potrzebuje zabezpieczenia jak każda inna powierzchnia betonowa. Pomimo użycia przez producentów do wykonania posypki naturalnego kamienia, który teoretycznie nie powinien chłonąć zabrudzeń, jest tam jeszcze spoiwo, które bardzo chętnie przjymuje wszystko z zewnątrz. Ponadto chropowatość struktury sprawia, że łatwiej zabrudzić taki typ nawierzchni błotem czy nawet gumą z opon.

Kostkę o strukturze płukanej należy impregnować sprawdzonymi preparatami o wysokiej jakości – w naszej ofercie jest to impregnat RINAL Cubo. Preparat ten ma zwiększoną przyczepność, której wymagają kamyczki na powierzchni kostki. Oczywiście wszystkie impregnaty z naszej oferty znajdziecie w pojemnościach dopasowanych do Waszych potrzeb, co zapewni najbardziej ekonomiczny zakup.
Czy kamienna kostka granitowa wymaga impregnacji?
Czy trzeba impregnować kostkę granitową?

W teorii kamień „nie pije” wody. Doprawdy? Wystarczy prosty test, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nalejcie odrobinę wody na powierzchnię kamienia. Jeśli pozostanie na niej w formie kropli, ok, nie trzeba, w przeciwnym wypadku macie odpowiedź;) W brudem będzie bardziej widowiskowo! Owszem, kamień nie nasiąka w takim stopniu jak beton, jednak powierzchniowe zabrudzenia są dla niego zagrożeniem. Do zaimpregnowania kostki granitowej czy kamienia polnego możecie zastosować impregnat RINAL Stone.
Skąd się biorą plamy rdzy na kostce brukowej?
Rdzawe plamy na kostce brukowej biorą się z dwóch źródeł. Nawozy oraz wada fabryczna materiału. Pierwsze przyczyna to biały z wyglądu i niepozorny nawóz do traw i iglaków bądź innych roślin zawierający w swoim składzie żelazo. Po rozpuszczeniu taki nawóz zostawi rdzawo-brunatne zabarwienia na powierzchni kostki. Kostka brukowa niezabezpieczona zostaje w takim przypadku trwale zabrudzona i zwykle kwalifikuje się tylko do wymiany. Zaimpregnowanej nawierzchni nie grozi taki efekt, jednak należy pamiętać, żeby ewentualne zabrudzenia z nawozów usuwać jak najszybciej.

Drugim źródłem rdzawych plam na kostce brukowej może być wada fabryczna. Zdarza się, że do produkcji kostki betonowej użyty został piasek zawierający złoża żelaza bądź na linii produkcyjnej do betonu dostały się stalowe opiłki. Z takimi przebarwieniami praktycznie nie mamy możliwości walki – pozostaje reklamacja materiału u producenta.
Zabrudzenia na kostce brukowej
Jak jesteśmy już w temacie zabrudzeń, warto napomknąć, że wbrew powszechnej opinii, to nie lato najbardziej brudzi nawierzchnie z kostki brukowej – zasada ta jednak nie dotyczy tarasów, na których grillujecie:) Zimą do atmosfery dostaje się najwięcej zanieczyszczeń z kominów (sadze, pyłki), które opadają wraz ze śniegiem czy deszczem osadzając się na kostce.

Poza zabrudzeniami, zimą groźny zwłaszcza dla materiałów betonowych jest lód. Nasiąknięta wodą kostka betonowa podczas przemarzania ulega erozji – to znaczy, że woda zawarta w betonie, zwiększając swoją objętość, uszkadza strukturę betonu. W efekcie erozji, na powierzchni kostki pojawiają się mikropęknięcia i wyszczerbienia, które w dłuższej perspektywie powodują całkowite uszkodzenie nawierzchni. Impregnacja kostki betonowej zapewnia hydrofobowość, czyli suchą strukturę wewnętrzną kostki, co bezpośrednio przekłada się na jej trwałość. Jak więc widzimy, impregnacja to nie tylko ochrona przed zabrudzeniami, ale także przed niszczeniem materiału, który tak wiele Was kosztował.

Ponadto z zaimpregnowanej kostki o wiele łatwiej można usunąć oblodzenie – jeśli już na powierzchni kostki utworzy się warstwa lodu, nie będzie ona związana ze strukturą kostki i w prosty sposób, bez odkuwania, będzie możliwe jej usunięcie.
Kostka brukowa zielenieje?
Po okresie jesienno-zimowych wilgoci doskwierać mogą algi i zielone porosty na powierzchni kostki zarówno betonowej, jak i granitowej. Oczywiście możemy pokusić się o mycie ciśnieniowe tego typu zabrudzeń przy użyciu chemii dostępnej w naszym sklepie, jednak wiąże się to z dodatkowymi pracami towarzyszącymi. Przede wszystkim bałagan… wszystko dookoła będzie pochlapane zanieczyszczeniami z mytej nawierzchni. Po umyciu należy zawsze uzupełnić ubytki materiału w spoinach spowodowane wypłukiwaniem. Oczywiście problem wypłukiwania nie dotyczy użytkowników, którzy zabezpieczyli spoinę. Z tego powodu fuga do kostki brukowej to doskonały wybór.

Chcąc uniknąć zielonych nalotów na kostce brukowej betonowej i kamiennej, również warto rozważyć kwestię impregnacji. Przypominam, że impregnacja powoduje hydrofobowość – kostka nie nasiąka wodą, a w tym przypadku gdzie nie ma wody, tam nie ma życia (alg i porostów).

Reasumując, jeśli zależy Wam na ochronie swojej inwestycji przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i chcecie długo cieszyć się zachwycającym wyglądem podjazdu czy tarasu, impregnujcie.

Jeszcze więcej korzyści od zafuguj.pl

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy