Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Z czego zbudować nawierzchnie wokół domu i trwały podjazd?

Trwały podjazd i nawierzchnia - możliwości i materiały, które warto wykorzystać do utwardzenia podjazdu, tarasu i obręczy wokół domu.

Budowa domu wiąże się z wieloma decyzjami, które prędzej czy później będziemy musieli podjąć. Ilość różnorodnych materiałów jest tak duża, że bardzo często ciężko nam się zdecydować. Dokładnie ta sama sytuacja spotyka nas, gdy przygotowujemy się do zrobienia podjazdu i terenu wokół domu. To wszystko sprawia, że budowa domu i wybór materiałów może być dla nas bardzo stresujące. W poniższym artykule opowiem nieco więcej o możliwościach i materiałach, które warto wykorzystać do utwardzenia podjazdu, tarasu i obręczy wokół domu. Powiem o najnowszych trendach, ciekawej kolorystyce i aspektach technicznych. Jeżeli więc jesteś jedną z tych osób, które przygotowują się do tego typu prac i ciekawi Cię w jaki sposób zbudować trwały podjazd, to zachęcam, byś doczytał ten tekst do końca.

Trwały podjazd i nawierzchnia - możliwości i materiały, które warto wykorzystać do utwardzenia podjazdu, tarasu i obręczy wokół domu.

Wybór materiałów na podjazd uzależniony jest od wielu czynników

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważną rolę podczas wyboru odpowiednich materiałów na podjazd i teren wokół domu mają warunki gruntowe. Mając świadomość tego, że dokonując wyboru, robimy to najprawdopodobniej raz na kilkanaście lat, warto dokładnie się do tego przygotować, by w niedalekiej przyszłości nie być zawiedzionym. Stabilność, trwałość i bezpieczeństwo to trzy główne cechy, jakimi powinien odznaczać się każdy podjazd do domu czy garażu. Ich wskaźnik uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju gruntu i zastosowanych materiałów. W zależności od wilgotności, zagęszczenia i zawartości cząstek organicznych, gleba zachowuje się inaczej. Jeżeli mieszkamy na działce, na której teren został podniesiony poprzez nadsypanie nową ziemią, to teren pod podjazd musi zostać odpowiednio przygotowany. Najczęściej używa się do tego cementu. Wystarczy w miejscu wyznaczonym pod nową nawierzchnię wysypać warstwę od 1 do 3 mm. 

Na powyższym przykładzie doskonale widać jak duże znaczenie ma rodzaj gleby na naszej działce. Pamiętajmy, że nie bez znaczenia pozostają warunki atmosferyczne. Planując utwardzenie terenu wokół naszego domu, musimy wsiąść pod uwagę trzy wyżej wymienione czynniki. Stabilność, trwałość i bezpieczeństwo naszego podjazdu musi zostać zachowana zarówno w upalne lato jak i w siarczyste mrozy. Doskonałym przykładem może być podjazd do garażu osadzonego w piwnicach domu. Planując budowę takiej nawierzchni, musimy wybrać materiał, na którym nasze koła w zimie nie będą się ślizgać. Dodatkowo warto zainwestować w taki rodzaj produktu, który łatwo będzie wyczyścić z błota i śniegu osadzającego się na oponach.

Podjazd z kostki betonowej – zalety tego rozwiązania

Kostka betonowa charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na ściskanie. Dzięki zastosowanej technologii produkcji otrzymujemy bardzo dokładne wymiary każdego elementu. Jest więc w miarę łatwa do ułożenia. Występuje w dwóch wariantach. Jako jednowarstwowa lub dwuwarstwowa. Pierwsza produkowana jest z mieszanki betonowej barwionej w całej masie, występuje więc w jednym kolorze. Na drugą nanosi się kilkumilimetrową powłokę nadającą barwę i ozdobną fakturę. Obecnie w ofercie producentów możemy znaleźć różne wzoru i kolory. Zaczynając od prostokątów aż po nieregularne bryły mające za zadanie imitować kamień. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości możemy projektować różne oryginalne kompozycje i oznakowywać powierzchnie. Często stosuje się je np. do oznakowania miejsc parkingowych. Wykorzystanie tego rodzaju kostki może mieć swoje zalety. Jak już mogliśmy przeczytać wyżej, jest bardzo wytrzymała. Jeżeli po naszym podjeździe będą jeździć samochody o dużej masie całkowitej to warto rozważyć to rozwiązanie.

Wykorzystanie kostki kamiennej do budowy nawierzchni wokół domu i podjazdu

Kostka kamienna to jeden z najchętniej wybieranych materiałów. Do jej produkcji wykorzystuje się łupany, cięty lub cięto-łupany granit, bazalt, lub sjenitu. Najczęściej występuje w formie prostopadłościanu o różnych wymiarach. Budując podjazd do domu i teren wokoło warto zastanowić się nad zakupem elementów o wymiarach 6/8 lub 7/9 cm. Kostka kamienna występuje w wielu różnych barwach. Dzięki temu bardzo łatwo możemy tworzyć z niej różne kompozycje i wzory. Warto jednak pamiętać, że elementy o niestandardowej kolorystyce mogą być dużo droższe niż te w standardowej, szarej barwie.

Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że najczęściej cena tego materiału podawana jest za tonę. To oznacza, że planując wykorzystanie go do budowy podjazdu, musimy przeliczyć masę kostki potrzebnej nam do ułożenia całej zaplanowanej nawierzchni. Pamiętajmy, że jej cena może być zróżnicowana. Warto jednak wiedzieć, że z tony tego materiału można ułożyć około 6,5 mpodjazdu.

Trwały podjazd i nawierzchnia - możliwości i materiały, które warto wykorzystać do utwardzenia podjazdu, tarasu i obręczy wokół domu.

Nawierzchnia ażurowa wykorzystywana na podjeździe

Wykorzystanie nawierzchni ażurowej najlepiej sprawdza się na długich i dużych powierzchniach. Nie jest jednak zbyt wygodna do korzystania dla pieszych. Z tego powodu, bardzo rzadko wykorzystuje się ją do utwardzenia nawierzchni wokół domów jednorodzinnych. Do jego ułożenia wybierane są najczęściej prefabrykowane płyty betonowe lub kratki z tworzywa sztucznego. Często wykorzystuje się kształt w postaci plastra miodu. Jest to stosunkowo tani zamiennik dla kostki betonowej czy brukowej. Przy sprzyjającej glebie można je układać na podsypce o grubości min. 15 cm. Otwory w płytach wypełnia się ozdobnym grysem lub sieje się w nich trawę.

Materiały sypkie wykorzystywane do budowy trwałego podjazdu

Jednym ze sposobów na utwardzenie nawierzchni i stworzenie podjazdu do domu jest wykorzystanie materiałów sypkich. Bardzo często przy domach jednorodzinnych możemy zobaczyć, ułożone krawężniki i ubity kamień. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim u osób, które docelowo chcą w przyszłości położyć kostkę, jednak z różnych względów na razie muszą odłożyć tą inwestycję na później. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i kamienia mogą cieszyć się trwałym podjazdem, który w przyszłości będzie idealnym podłożem pod kostkę każdego rodzaju. Wiele osób decyduje się na ten krok na etapie wykończenia domu przed samą przeprowadzką. Pozwala on ograniczyć koszty i zmieścić się w zaplanowanym budżecie co może być dla nas kluczowe.

Nawierzchnie wokół domu i trwały podjazd

Jak widać, jest wiele sposobów na to, by zagospodarować teren wokół domu i stworzyć bezpieczny i stabilny podjazd. Wszystko zależy od tego, jaki posiadamy budżet i upodobania. Dokonując wyboru materiałów, pamiętajmy o tym, że robimy to raz na kilkanaście lat. Wart więc dobrze przemyśleć zastosowane wzory i wielkości. Wiele ciekawych inspiracji można znaleźć w sieci. Współcześnie bardzo modne są połączenia koloru szarego z jasnym i tworzenie z nich ciekawych kompozycji. Pamiętajmy, by podczas przygotowania terenu odpowiednio zadbać o grubość podsypki. Nie bez znaczenia pozostaje jakość gleby, kąt nachylenia podjazdu i usytuowanie garażu. Więcej ciekawych porad znajdziecie w kolejnych artykułach. Tymczasem zapraszamy Was do przeczytania poprzedniego artykułu oraz zajrzenia na nasz oficjalny kanał youtube.

0 komentarzy