Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Jak zadbać o odpowiednie fugowanie kostki brukowej?

Poszukiwanie odpowiednich rozwiązań w swoim gospodarstwie domowym lub firmie jest często bardzo skomplikowanym zadaniem. Na szczęście znamy sposób na to, aby uzyskać wysoki poziom trwałości wykonywanej nawierzchni z betonowej kostki brukowej i płyt tarasowych. Szczególnym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiednich i profesjonalnych spoin, czyli właściwego fugowania. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych możliwości, co znacznie zmniejszy ryzyko popełnionych błędów na tym etapie. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko odpryskiwania krawędzi kostek i płyt lub negatywnego wpływu na stabilność nawierzchni.

Jak wypełnić szczeliny w kostce brukowej?

Szczeliny znajdujące się między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami można wypełnić za pomocą piasku lub odpowiedniego dobranego kruszywa. Niestety nie we wszystkich aspektach ta metoda pozostaje najbardziej skuteczna. Wypełnienie szczelin piaskiem jest bardzo tanim rozwiązaniem, niemniej jednak wymaga częstego odnowienia tej wykonanej pracy. Dodatkowym ryzykiem wypełnienia szczelin pomiędzy kostkami piaskiem jest możliwość trwałego zabrudzenia powierzchni użytego materiału brukarskiego. Z pozoru czysty piasek, nawet płukany, ma w swojej zawartości niemałą ilość glinianego pyłu. Pył z gliny zawarty w piasku jest na tyle drobny, że bez trudu wypełnia pory betonowych kostek. Zabrudzenia takie charakteryzują się żółtawymi plamami na powierzchni kostki czy płyt. Żółte plamy na kostce po fugowaniu piaskiem mogą okazać się nawet nieusuwalne. Inne rozwiązania są zalecane w momencie, kiedy szczególnie zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w wysokim poziomie czystości, czyli w takich miejscach jak schody i tarasy. Właśnie dlatego powstały preparaty, które służą do fugowania – fugi żywiczne do kostki brukowej.

Zalety wykonywania fugowania

Wypełnieniem spoin fugami wysokiej jakości, możemy uzyskać pewność na to, że wymyte przez deszcz w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych kruszywo nie zostanie wniesione do domu lub rozniesione po całej powierzchni w nieestetyczny sposób. Sam piasek powoduje bardzo szybkie i niedobrze prezentujące się rysowanie parkietu.

Kolejnym aspektem, który przemawia za fugowaniem jest możliwość łatwego utrzymania kostki brukowej w czystości. Dzięki temu możemy bez najmniejszego problemu zamieść brud w standardowy sposób lub wykorzystać wodę i mopa do jego czyszczenia. Dodatkowym ułatwieniem jest skorzystanie z myjki ciśnieniowej. Jeśli zdecydujemy się na piasek musimy liczyć się z ryzykiem wypłukania wypełnienia kostki brukowej z biegiem czasu. Dużym plusem z wykorzystania fug żywicznych do wypełnienia przestrzeni pomiędzy kostkami kostki brukowej jest zredukowanie ryzyka występowania ukorzenionej roślinności, która jest później trudna do usunięcia. Fugowanie to także idealny sposób na wykończenie nawierzchni o dużym spadku, który w przypadku konwencjonalnego wypełnienia spoin piaskiem, może powodować jego ciągłe wypłukiwanie podczas obfitych opadów deszczu.

Przypominamy, że warto mieć również na uwadze wybór odpowiedniej fugi – inny rodzaj właściwy będzie dla fugowania kostki betonowej, a inny dla fugowania płyt tarasowych. W przypadku wątpliwości, zawsze chętnie służymy pomocą.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Śledź naszego bloga, aby być na bieżąco informacji na temat fugowania kostki brukowej!

0 komentarzy