W tym artykule opowiem, dlaczego dobre jest wykorzystanie kostki brukowej oraz jak odpowiednio zabezpieczyć ją przed działaniem warunków atmosferycznych. Planując utwardzenie i zagospodarowanie terenu wokół domu, nie sposób nie pomyśleć o tarasie. Jego wielkość, kształt i wykonanie będzie miało kluczowe znaczenie podczas wielu domowych przyjęć czy porannej kawy. Nie bez znaczenia jest wybór materiału oraz dopasowanie kolorystyczne do ogrodu, oraz elewacji. Ilość różnych materiałów może sprawić, że ciężko będzie nam się zdecydować.
Wybór materiałów oraz kolorystyki – dlaczego jest tak ważny?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas planowania ogrodu, jest oderwanie kolorystki kostki brukowej od designu ogrodu i domu. Pamiętajmy, że dokonując wyboru, powinniśmy stosować odcienie pasujące do wcześniejszych realizacji. Kluczem jest stosowanie się do zasad estetyki. Na dużych powierzchniach możemy wykorzystać maksymalnie trzy kolory, na małych dwa. Taras z kostki brukowej to miejsce, gdzie będziemy spędzać chwile z rodziną i przyjaciółmi, warto więc zadbać, by dobrze się prezentował i pasował do reszty otoczenia. Co możemy zrobić, by tak się stało?
Jeżeli jesteśmy właścicielami nowego domu w stylu nowoczesnym, to nasz taras powinien zostać wykonany z kostki brukowej o odcieniach szarości z dodatkiem bieli. To połączenie idealnie wkomponuje się w zielony ogród i kremową elewację. Domy w stylu retro, które stają się coraz popularniejsze, powinny posiadać taras z kostki brukowej o kolorze palonej cegły z ciemnymi przełamaniami. Jest to świetny designerski dodatek, który podkreśla klimat domu i ogrodu. Jeżeli fascynuje nas głębia kolorów i odcieni a nasz dom to artystyczne połączenie różnym stylu, to warto zaryzykować i postawić na żywe, pełne barwy odcienie. Pamiętajmy jednak by przed rozpoczęciem prac wszystko dokładnie zaplanować. To pomoże nam ustrzec się przed popełnieniem błędu.
Fugowanie kostki brukowej – czy warto?
Temat ten coraz częściej przewija się w sieci i przy okazji zakupu kostki brukowej. Rosnąca popularność tego rozwiązania ma konkretne podłoże. Dotychczas do uszczelnienia szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami tarasu stosowało się piasek, który miał zapewnić stabilność i odprowadzać nadmiar wody. Materiał ten jest jednak bardzo podatny na silne opady deszczu, działanie śniegu czy wiatru. Zarówno podczas mycia kostki jak i działania czynników atmosferycznych, tworzą się ubytki, które należy przynajmniej raz w roku uzupełniać. Jest top kosztowne i mało praktyczne. Fugowanie kostki brukowej pozwala na zabezpieczenie jej raz na kilkanaście lat. Żywica, która jest najczęściej stosowanym materiałem do tego celu, posiada wyjątkowe właściwości. Jest odporna na mrozy i wysokie temperatury, przepuszcza nadmiar wody, nie niszczy się podczas mycia i konserwacji kostki brukowej. Dzięki zastosowaniu jej do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy kostką brukową możemy przez kilka lat nie martwić się o konieczność uzupełniania piasku, wyrywania trawy czy luzowania się poszczególnych elementów.
Tarasy z kostki brukowej – inspiracje
Planując zagospodarowanie terenu wokół domu i budowę tarasu często szukamy inspiracji. Najlepszym miejscem na znalezienie ciekawych pomysłów jest Internet. Dla osób, które nie są pewne, jakie materiały wybrać lub które odcienie zastosować, może to być najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy, jednak, że nie zawsze można identycznie odwzorować każdy element. Jeżeli zależy nam na tym, by nasz taras z kostki brukowej był piękny i dobrze się prezentował, to warto przed jego wykonaniem przekazać najważniejsze elementy firmie, która będzie go wykonywać. Prawdziwy fachowiec doradzi nam, co możemy zrobić, by jeszcze bardziej wyeksponować ten element ogrodu, oraz jaka kolorystyka może być właściwa. Nie bójmy się szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Doradcy w sklepie oraz firmy zajmujące się układaniem kostki mają duże doświadczenie i niejednokrotnie, będą umieć udzielić nam satysfakcjonującej odpowiedzi.
0 komentarzy