Kostka brukowa to materiał, który coraz częściej wykorzystywany jest do zagospodarowania terenu wokół domu. Wybieramy ją do utwardzenia ścieżek, terenu pod altanką, wokół domu czy podjazdu. Różnorodność kolorów i rozmiarów sprawia, że może być nam ciężko się zdecydować i podjąć decyzję. Wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy projektanta, by zrzucić z siebie ciężar odpowiedzialności. Jeżeli należysz do grona osób, którym ciężko jest wybrać odpowiedni materiał, to ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdzimy w nim jaki wymiar kostki brukowej warto wybrać i czy jest dla niej ciekawa alternatywa.
Jaka kostka brukowa będzie najlepsza?
To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań. Każdy, kto decydował się na zagospodarowanie terenu wokół domu, musiał zmierzyć się z takimi wątpliwościami. Ilość różnych rozmiarów i wzorów dostępnych na rynku jest tak duża, że każdemu może być ciężko się zdecydować. Warto przy projektowaniu i wykonaniu utwardzenia nawierzchni stosować ogólne zasady z zakresu estetyki. Na dużych powierzchniach lepiej będzie się prezentować kostka brukowa o większych rozmiarach, na małych powierzchniach warto zdecydować się na drobniejsze modele kostki. Takie podejście do tego problemu niesie za sobą pozytywne skutki ekonomiczne. Układanie małych powierzchni z drobnej kostki sprawia, że nie będziemy ponosić dużych kosztów związanych z koniecznością docinania materiału.
Prócz rozmiaru ważna jest również kolorystyka. Graficzne ułożenie kostki brukowej przyniesie ciekawy efekt na dużych powierzchniach. Zastosowane wzory mogą wzbogacić kompozycję ogrodu i nadać mu designerski wygląd. By jednak nie wprowadzić chaosu, należy stosować maksymalnie trzy kolory kostki brukowej. Układając małą powierzchnię zasada ta zmienia się. Do ich utwardzenia warto stosować kostkę brukową w maksymalnie dwóch odcieniach, z jednym dominującym. W ten sposób zachowamy estetykę i zadbamy o wygląd terenu wokół domu.
Jaki rozmiar kostki granitowej na podjazd?
Wybór koloru i rozmiaru kostki granitowej nie należy do najłatwiejszych decyzji. Szczególnie ważne jest zrozumienie, jak istotną rolę spełnia ona dla utrzymania bezpieczeństwa i stabilności podłoża. Odpowiedni wymiar gwarantuje, że cała nawierzchnia nie będzie ulegać zniszczeniu oraz obsuwaniu się terenu. Przy nieodpowiednim doborze rozmiaru, możemy być więc zmuszeni po paru latach ułożyć kostkę granitową na nowo. Ten rodzaj materiału najczęściej wybierany jest do utwardzenia nawierzchni na podjeździe. By zapewnić stabilność oraz odpowiednią wytrzymałość na duży nacisk, należy stosować kostkę granitową o rozmiarach 8 x 10 cm. Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości utwardzenia tym materiałem terenu wokół domu, to możemy wybrać kostkę granitową o mniejszych rozmiarach. Najczęściej do utwardzenia ścieżek, chodników i terenu pod altanką stosuje się taką o rozmiarach 4 x 6 cm.
Powinniśmy jednak pamiętać, że na pierwszym miejscu warto postawić na bezpieczeństwo. Utwardzenie terenu przy pomocy kostki brukowej lub granitowej to bardzo dobre rozwiązanie, które warto stosować. Jednak o ten materiał należy dbać i stosować różne zabezpieczenia by nie ulegał zniszczeniu. O tym co warto wykonać podczas układania kostki brukowej i granitowej, przeczytacie w kolejnym rozdziale.
Jak zabezpieczyć kostkę granitową i brukową przed negatywnym działaniem czasu i warunków atmosferycznych?
Utwardzenie terenu przy pomocy kostki brukowej i granitowej to bardzo popularne i dobre rozwiązanie. Bazując na doświadczeniu i wiedzy związanej z całym tym procesem, producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniu klientów i stworzyli produkty, które dodatkową mają chronić i zabezpieczać ten materiał. Najważniejszym aspektem, o którym warto powiedzieć, jest utrzymanie stabilności kostki i odpowiednia przepuszczalność wody. Do tej pory bardzo często pomiędzy kostkę wsypywano piasek, by zapełnić szczeliny i usztywnić kostkę. Rozwiązanie to jednak nie jest trwałe i należy je stosować przynajmniej raz w roku. Deszcz, wiatr, mycie kostki i konserwacja na zimę oraz po zimie sprawiają, że piasek się wypłukuje, w szczelinach rośnie trawa, a kostka brukowa staje się niestabilna.
Trwałym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowani fugi do kostki brukowej. Dzięki niej zadbamy o stabilność ułożonego materiału oraz o odpowiednią przepuszczalność wody. Szczególnie ważnym elementem jest również aspekt ekonomiczny. Fugi do kostki sprawią, że nie musimy co roku uzupełniać materiału, jakim jest piasek. Proces ten zabezpiecza szczeliny pomiędzy kostką przed rozsiewaniem się trawy i chwastów, oraz koniecznością uzupełniania poszczególnych miejsc. Fuga żywiczna do kostki brukowej ma jeszcze kilka ciekawych właściwości. Po pierwsze jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i spełnia swoje zadanie zarówno w lecie jak i zimie. Dzięki swojej rozciągliwości nie pęka ani się nie marszczy. Ma dobrą przepuszczalność wody, a przy tym bardzo dobrze stabilizuje ułożoną kostkę. Warto więc z niej korzystać.
0 komentarzy