Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Kostka brukowa – zalety, rodzaj, nowoczesne trendy

Przygotowanie podjazdu do domu oraz nawierzchni naokoło wymaga poczucia estetyki i wiedzy o różnego rodzaju materiałach dostępnych na rynku. Kostka brukowa jest wręcz niezastąpiona przy tego rodzaju pracach. Jej zastosowanie ma wiele zalet, dzięki różnym wzorom, strukturze i kolorom można z niej tworzyć wiele ciekawych wzorów. Jeżeli jesteś na etapie wyboru kostki, to ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie. Opowiem w nim o nowoczesnych trendach, rodzajach kostki i zaletach jej stosowania.

Zalety stosowania kostki brukowej

Kostka brukowa to jedno z rozwiązań, które jest bardzo często wykorzystywane do utwardzenia nawierzchni wokół domu i podjazdu. Jej stosowanie ma bardzo wiele zalet co łatwo dostrzec gołym okiem. Estetycznie ułożone wzory mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki i pełnić funkcję dekoracyjną. Warto również pamiętać, że ułożony z tego materiału podjazd i alejki są trwałe i służą nam nawet przez kilkadziesiąt lat. Dzięki wypośrodkowaniu jakości i ceny, materiał ten stał się bardzo popularny i króluje przez ostatnie kilkanaście lat. Kostka brukowa jest trwała, ładnie wygląda, a w całości może pełnić funkcje dekoracyjne i swoim designem przyćmić inne podjazdy.  

Warto również pamiętać, że największą zaletą kostki brukowej jest jej uniwersalność. Z jednego wzoru możemy bowiem ułożyć zarówno podjazd, alejki, teren wokół domu czy plac pod altankę. Z powodzeniem sprawdza się zarówno pod prywatnymi posesjami jak i wokół siedziby firm. Bardzo często jest również wykorzystywana w przestrzeni publicznej, zdobiąc parki, tern wokół rynku miasta i popularne turystycznie alejki. Przeglądając zdjęcia w sieci, można się zastanowić, skąd ludzie czerpią inspirację i pomysły na tak ciekawe ułożenie. By zrozumieć, jakie są możliwości realizacji poszczególnych wzorów, warto wcześniej przeanalizować różne rodzaje kostki brukowej.

Różnorodność oraz bogata kolorystyka kluczem do tworzenia ciekawego designu

Popularność kostki brukowej jako materiału do ułożenia podjazdy i terenu wokół domu sprawia, że jej producenci z roku na rok tworzą coraz nowsze modele. Różnią się one zarówno kolorystyką jak i wielkością czy strukturą. Prześciganie się w pomysłach i dostarczanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że bardzo często możemy zauważyć duże zróżnicowanie wśród posesji, których właściciele zdecydowali się na ten materiał. Warto pamiętać, że wiele osób korzysta z usługi projektowej, co w znacznym stopniu ułatwia zaplanowanie całości terenu. Kostka brukowa przed domem to pewien rodzaj wizytówki. Warto więc zrobić wszystko by w połączeniu z całością, wyglądała estetycznie i przynosiła zamierzony efekt.

Podkreślona struktura kamienia jedną z ciekawych opcji kostki brukowej

Współczesna technologia pozwala producentom kostki brukowej na uwydatnienie jej poszczególnych cech. Konsumenci coraz częściej poszukują modelu, który swoim wyglądem będzie przypominał kamień. Możliwość wypłukiwania drobinek betonu pod dużym ciśnieniem sprawia, że poszczególne elementy nabierają designerskiego wyglądu. Wyeksponowane w ten sposób grubsze ziarna szlachetnych kruszyw tworzą powłokę pożądaną przez klientów. Ten rodzaj kostki brukowej dostępny jest u wielu producentów w kilku wersjach kolorystycznych. Warto jednak pamiętać, że z roku na rok ich ilość rośnie. Te modele dostępne są również w różnych szerokościach. Najczęściej powierzchnię układa się z trzech różnych długości, tak by uzyskać ciekawy efekt.

Subtelna chropowatość to ciekawa forma wykończenia kostki brukowej

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, stworzyli delikatniejszy rodzaj chropowatości kostki. Ich proces wytwarzania opiera się o śrutowanie i szczotkowanie, dzięki czemu powłoka zyskuje zdecydowanie delikatniejsze i mniejsze ziarenka kruszyw szlachetnych. Wykorzystując odpowiednią technologie, ten rodzaj kostki brukowej uzyskuje warstwę antypoślizgową i bardzo często wykorzystywany jest w przestrzeni publicznej. Znaczna część osób prywatnych również docenia jej właściwości, tworząc z nich podjazd i teren wokół domu. Tego rodzaju kostka będzie również idealnym materiałem na taras. Dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych, więc każdy klient znajdzie coś dla siebie. Patrząc w sieci na inspirację, możemy zobaczyć, że jest częstym elementem designerskiego wyglądu ogrodu i placu wokół domu. Jej układanie jest stosunkowo proste, a sama kostka jest bardzo dobrej jakości, co stawia ją na czele bezpiecznych i stabilnych rozwiązań.

Kostka brukowa retro – idealny sposób na zatrzymanie czasu

Oczekiwania klientów bywają różne, dlatego producenci prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej nieprzewidywalne rozwiązania. Część z nich postanowiła do swojej kolekcji dodać kostkę brukową, która swoim wyglądem przypomina modele dostępne kilkadziesiąt lat temu. Podstarzała struktura może wprawić nas w stan nostalgii i przenieść do czasów młodości. Proces produkcji opiera się na wykonaniu subtelnych obtłuczeń i rys, które w połączeniu z ciekawą kolorystyką tworzą unikatowy efekt wizualny, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jednocześnie jest to kostka o bardzo dobrych parametrach technicznych, dzięki czemu z powodzeniem może zostać wykorzystana zarówno jako materiał na podjazd czy teren wokół domu. Ciekawostką może być fakt, że jej designerski wygląd, bardzo często jest wykorzystywany przez projektantów do stworzenia rustykalnych motywów czy podkreślenia tradycyjnej architektury.

Wielobarwne motywy czy jednobarwna kostka?

Wśród wielu inspiracji dostępnych w sieci możemy wyróżnić właściwie dwa główne motywy. Jednym z nich jest stosowanie kostki brukowej w kilku barwach, trzymając się przy tym zasady maksymalnie trzech palet. W praktyce oznacza to, że dokonując zakupu czy projektując aranżację naszej działki, warto wykorzystać tylko trzy kolory. Wiele osób decyduje się więc na stworzenie ciekawych wzorów przy pomocy koloru dominującego (jasny lub ciemny) w połączeniu z jego przeciwieństwem, korzystając z dwóch barw. Drugi motyw to stworzenie podjazdy z kostki brukowej o jednej barwie. Znakomicie komponują się z budynkami o klasycznej architekturze. Na szczególne wyróżnienie zasługują produkty w stylu eco.  Ażurowa konstrukcja lub specjalne odstępy tworzą nawierzchnie, która w naturalny sposób pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody do gruntu.

Kostka brukowa na prywatnej posesji

Wykorzystanie kostki brukowej na prywatnej powierzchni przynosi wiele ciekawych możliwości. Stworzenie designerskich wzorów, wykorzystanie różnych motywów, kolorów oraz struktury powierzchni sprawia, że ilość kombinacji jest właściwie nieskończona. Poszukując inspiracji możemy korzystać ze zdjęć dostępnych w sieci, lub pomocy projektanta. Pamiętajmy, że prócz funkcji dekoracyjnej, kostka brukowa pełni również inne role. Jest to materiał o bardzo dobrych parametrach technicznych, który umożliwia stworzenie trwałego podjazdu i terenu wokół domu. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdza się podczas każdej pory roku.

0 komentarzy