Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0
mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa może służyć użytkownikom przez lata, zachowując swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne, jeśli będzie się o nią odpowiednio dbać. Wymaga regularnego mycia, usuwania zabrudzeń na bieżąco, zabezpieczenia powierzchni za pomocą odpowiednich impregnatów. Zaniedbanie kwestii pielęgnacji kostki brukowej skutkować będzie jej nieestetycznym wyglądem i niszczeniem powierzchni. Problem stanowią zacieki, tłuste plamy, osady wapienne, porosty. Kostka brukowa każdego dnia narażana jest na działanie szeregu niesprzyjających czynników zewnętrznych – wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur.

mycie kostki brukowej

Jak dbać o kostkę brukową domowymi sposobami?

Kostka brukowa powinna być regularnie czyszczona, co najmniej trzy razy w roku. Wiosną należy usunąć z jej powierzchni wszelkie naloty, a latem mchy i chwasty znajdujące się w szczelinach. Jesień to czas na dokładne oczyszczenie nawierzchni i jej zaimpregnowanie. Z kolei zimą trzeba na bieżąco odśnieżać kostkę brukową. Do wyczyszczenia przestrzeni między kostkami można zastosować druciane szczotki, tarcze druciane do kosy spalinowej, palnik gazowy lub środki do odchwaszczania. Używanie stalowego drutu wiąże się z małymi kosztami, ale jest to żmudne i czasochłonne zajęcie. Nie trzeba obawiać się zarysowania kamienia.

Zdecydowanie szybciej można wydłubać mech i chwasty spomiędzy kostki za pomocą kosy spalinowej wyposażonej w specjalną drucianą tarczę. Błyskawiczne efekty pozwala uzyskać planik z długą dyszą, bez konieczności szorowania czegokolwiek. Decydując się na oprysk chemiczny, należy zachować dużą ostrożność i traktować tę metodę jak ostateczność. Po zniszczeniu niechcianych roślin trzeba je potem ręcznie wyskubać, co wymaga dodatkowego wysiłku. Co więcej, istnieje ryzyko negatywnego oddziaływaniu herbicydów na kamień, powodując jego matowienie i powstawanie przebarwień.

Osad na kostce brukowej

W przypadku osadów wapiennych doskonale nadaje się do mycia kostki brukowej myjka wysokociśnieniowa. W ten sposób można szybko pozbyć się także grzybów i pleśni. Najlepsze efekty zapewnia czyszczenie z dodatkiem profesjonalnego środka do czyszczenia kostki brukowej – usuwa uporczywe zabrudzenia, podkreśla naturalne wybarwienie kostki i zabezpiecza ją przed zanieczyszczeniami. Do usunięcia zacieków z tłuszczu warto posłużyć się środkiem petrochemicznym, uprzednio posypując zabrudzoną powierzchnię piaskiem, który zaabsorbuje część oleju. Na rynku dostępne są też pistolety do piaskowania, którymi można się wspomóc przy trudniejszych zaplemnieniach. Problem stanowią też materiały wykończeniowe na kostce brukowej po remoncie w postaci farby, zaprawy czy kleju. Pierwszym krokiem będzie zwilżenie zabrudzonej powierzchni, a następnie potraktowanie jej środkiem o dużym stężeniu kwasu nieorganicznego i wyszorowanie gąbką/szczotką. Na koniec trzeba wszystko dokładnie spłukać czystą wodą.

jak dbać o kostkę brukową

Dbałość o kostkę brukową w okresie zimowym

Zima to wyjątkowo trudny okres nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale też dla kostki brukowej. Każdego dnia narażana jest na szereg negatywnych czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne – mogą powstać nawet podczas usuwania śniegu i lodu z nawierzchni. Wystrzegać należy się ostro zakończonych narzędzi, zastępując je tymi plastikowymi i używając wyłącznie do usuwania grubszych warstw śniegu. Zanieczyszczeń można pozbyć się szybko i bezpiecznie, korzystając z mechanicznych odśnieżarek. Przy niewielkiej ilości śniegu wystarczy twarda miotła. Przed zimą powinno się zabezpieczyć kostkę brukową odpowiednim środkiem impregnującym – przełoży się to na szybsze, łatwiejsze usuwanie śniegu i lodu. Oblodzeniu można przeciwdziałać przez posypanie śliskich miejsc chlorkiem magnezu lub po prostu zwykłym piaskiem.

Dobrze zabezpieczona kostka brukowa to podstawa

Sposobem na wydłużenie okresu żywotności i zachowanie wysokich walorów estetycznych kostki brukowej jest jej impregnacja. Zapobiega to wnikaniu w głąb jej struktury zanieczyszczeń i wilgoci. Powierzchnia kostki staje się bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Skutecznym środkiem zabezpieczającym nawierzchnie jest impregnat do kostki brukowej. Preparaty hydrofobowe przywracają kolor i blask, zapobiegają wsiąkaniu zabrudzeń, tworząc warstwę ochronną. Dobrze zabezpieczona powierzchnia będzie mniej podatna na rozwój mchów i porostów. Dodatkowo można zabezpieczyć szczeliny między kostkami fugą żywiczną, co ułatwi utrzymanie nawierzchni w czystości i zwiększy jej trwałość. Godne polecenia są produkty z oferty Zafuguj.pl, różniące się grubością ziarna, wytrzymałością na obciążenia i kolorystyką.

Czym umyć kostkę brukową i jakich impregnatów użyć?

W sprzedaży dostępnych jest wiele środków do czyszczenia i zabezpieczenia kostki brukowej. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze ich przeznaczenie, skład, bezpieczeństwo użytkowania, jakość. Stosowanie niewłaściwych preparatów może okazać się nie tylko bezskuteczne, ale przyczynić się nawet do zniszczenia powierzchni. Warto wobec tego wybierać wyłącznie sprawdzone produkty, renomowanego producenta, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Na szczególną uwagę zasługują preparaty marki ECCOTON i NANOQUICK, czyli profesjonalna chemia do czyszczenia, pielęgnowania i impregnowania betonu/kamienia.

Jakim preparatami można skutecznie i bezpiecznie wyczyścić kostkę brukową i płyty tarasowe oraz kostkę granitową?

Jak dbać o kostkę brukową podczas jej mycia? Uniwersalnym środkiem do czyszczenia powierzchni brukowo-betonowych jest ECCOTON+ BRUK & BETON. Za jego pomocą można w szybki sposób pozbyć się wszelkiego typu zabrudzeń – używając w połączeniu z urządzeniami wysokociśnieniowymi skuteczność działania wzrasta kilkukrotnie. W przypadku kostki brukowej nieoceniony okazuje się środek czyszczący NANOQUICK BRUK+, który usunie ciemne naloty i przywróci powierzchni utracone walory estetyczne. Za jego pomocą można doczyścić nawet uporczywy brud, przygotować materiał do impregnacji.

Niezależnie od rodzaju kamienia zastosowanego na podłożu czy tarasie, do jego wyczyszczenia można użyć preparatu ECCOTON MINERALS+. Świetnie sprawdza się do usuwania bieżących zabrudzeń, a cały proces można przyspieszyć, stosując go razem z myjką ciśnieniową. Z kolei do pozbycia się z kamienia uporczywych zielonych nalotów, mchów i porostów warto sięgnąć po NANOQUICK ANTYALG. Do czyszczenia zbrudzeń z powierzchni mineralnych rewelacyjnie nadaje się NANOQUICK MINERAL PLUS, ceniony za swoją wysoką wydajność i skuteczność. Za jego pomocą można odpowiednio przygotować podłoże do impregnacji.

Środki polecane do impregnowania kostki betonowej, granitowej i kamienia

Do zabezpieczenia kostki betonowej i płyt warto użyć dedykowanych preparatów impregnujących takich jak ECCOTON BRUK & BETON czy NANOQUICK BRUK. Zapobiegają one przenikaniu zabrudzeń w głąb wyrobów betonowych, dzięki czemu nie ma problemów z utrzymaniem ich czystości. Chronią też przed nieestetycznym porastaniem i korozją oraz uławiają usuwanie lodu w okresie zimowym. Dodatkowo można liczyć na efekt mokrego betonu, co podnosi walory estetyczne podjazdu, ścieżki ogrodowej czy posadzki tarasowej.

Do zabezpieczenia kostki granitowej i kamienia naturalnego należy użyć innych środków niż w przypadku nawierzchni betonowych. Godny polecenia jest impregnat ECCOTON MINERALS, który zapewni ochronę przez zabrudzeniami i wilgocią oraz rozwojem alg i porostów. Do zaimpregnowania piaskowca należy użyć preparatu, który nada mu właściwości hydrofobowych typu NANOQUICK PIASKOWIEC – dzięki temu woda, brud ani substancje smoliste nie będą mogły wniknąć głębiej w strukturę materiału. Uniwersalnym środkiem do impregnowania naturalnych kamieni chłonnych jest NANOQUICK MINERAL, który tworzy efekt powierzchni samooczyszczającej – spełni swoje zadanie zarówno w przestrzeni ogrodowej, jak i na elewacji. Skończą się problemy z nieestetycznymi wykwitami i zaciekami, zmniejszy się ryzyko korodowania.

płyty kamienne na chodnik

Skoro już wszystko wiecie na temat jak dbać o kostkę brukową, zapraszamy do lektury kolejnych, równie wartościowych wpisów.

Zachęcamy również do odwiedzin naszej strony na Facebooku – Zafuguj.pl, gdzie możecie na bieżąco śledzić ciekawe porady i nowości!

0 komentarzy