Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Myjki ciśnieniowe to nadal nie zgłębiony temat. Jak się używać poprawnie, aby skutecznie spełniały swoje funkcje? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Myjki wysokociśnieniowe coraz częściej pojawiają się w naszych garażach, ale również jako podstawowe wyposażenie firm sprzątających, czy zakładów przemysłowych. Bardzo dużą popularność, myjka ciśnieniowa zawdzięcza swojej uniwersalności i wysokiej skuteczności czyszczenia oraz łatwości pracy z jej wykorzystaniem. Myjka ciśnieniowa nie jest sprecyzowana do wykonywania tylko jednej czynności lub do mycia tylko konkretnych obiektów. Jest ona wyjątkowo uniwersalna, dzięki czemu w sporej ilość branż można odpowiednio i skutecznie używać myjkę ciśnieniową. Myjka ciśnieniowa dodatkowo jest bardzo prosta w obsłudze, bezpieczna oraz praktyczna, dzięki czemu zyskuje dodatkową aprobatę.

Driveway Pressure Wash. Cleaning Bricks Road and Garden Paths.

Zdecydowana większość myjek ciśnieniowych zasilana jest elektrycznie (230V lub 400V – siła), jednak niektóre modele, w większości przemysłowe, mogą być zasilane paliwem i są to myjki spalinowe. 

Jeśli korzystasz z myjki zasilanej elektrycznie, upewnij się, że Twoja instalacja elektryczna jest odpowiednia do obsługiwania silnika myjki oraz zabezpieczona odpowiednimi bezpiecznikami. 

Pamiętaj również o standardowych procedurach i zasadach posługiwania się sprzętem elektrycznym. Jeśli natomiast planujesz użyć do swojej pracy myjki zasilanej spalinowo, wykorzystaj wskazany przez producenta rodzaj paliwa. Taką informację znajdziesz w instrukcji obsługi myjki ciśnieniowej. Warto przeczytać o tym, ponieważ każdy producent do swoich myjek ciśnieniowych stosuje innych rodzaj paliwa. Nie ma uniwersalnego paliwa dla wszystkich myjek wysokociśnieniowych. 

Jak doprowadzać odpowiednio wodę do myjki ciśnieniowej?

Wodę doprowadzaj do myjki ciśnieniowej za pomocą węży ogrodowych. Podobnie jak przy paliwie, w instrukcji obsługi będzie napisana odpowiednia średnica węża ogrodowego. Większość myjek posiada jednak możliwość doprowadzenia węży ogrodowych o średnicy 3/4″. Przed przystąpieniem do pracy, odpowietrz układ wysokociśnieniowy Twojej myjki. Instrukcję odpowietrzania również znajdziesz w dokumencie, który jest dołączany do sprzedaży, czyli w instrukcji obsługi myjki

Następnie przygotuj i dobierz odpowiednie akcesoria, których planujesz użyć ,  a kolejno podłącz je do pistoletu spryskującego. Jeżeli chcesz używać podczas mycia środka czyszczącego, wykonaj odpowiednią mieszankę, posiłkując się instrukcją zamieszczoną na etykiecie, a jeśli nie ma takiej potrzeby, wlej specjalny środek chemiczny do dozownika lub włóż butelkę z płynem w odpowiednie miejsce na myjce wysokociśnieniowej. Jeśli wykonałeś powyższe kroki, myjka jest gotowa do pracy.

Jak prawidłowo używać gotową myjkę ciśnieniową?

Pamiętaj, także że pracujesz z wykorzystaniem strumienia wysokociśnieniowego. Jego moc może być niebezpieczna, przy niewłaściwym używaniu. Nigdy nie kieruj strumienia wysokociśnieniowego w stronę ludzi i zwierząt, nie podkładaj także dłoni ani stóp pod strumień wody. Podczas pracy, powinieneś posiadać co najmniej podstawową odzież ochronną. Jeśli w pracy pomagają Ci dzieci, zwróć szczególną uwagę na ich zachowanie i nadzoruj czynności, które wykonują. Pamiętaj, że strumień wody wysokociśnieniowy tzw. Punktowy, może uszkodzić delikatne powierzchnie, takie jak elementy z tworzyw sztucznych, szkło lub laminaty. Dostosuj, więc rodzaj strumienia myjki ciśnieniowej do czyszczenia konkretnych powierzchni. W przypadku nawierzchni delikatnych polecamy szeroki strumień wody tzw. Szpachelka. Pamiętaj również, aby nie zbliżać zbyt blisko dyszy wysokociśnieniowej do nawierzchni, ponieważ siła strumienia może zniszczyć posadzkę lub czyszczoną nawierzchnię.

Nad bezpieczeństwem Twojej pracy cały czas czuwa zawór ciśnieniowy oraz sprężynowy spust pistoletu spryskującego. Jeśli przypadkowo upuścisz pistolet spryskujący myjki ciśnieniowej w czasie pracy, spust pistoletu natychmiast zamknie zawór ciśnieniowy, w wyniku czego pompa przestanie tłoczyć wodę. Pamiętaj, aby nigdy nie blokować spustu pistoletu spryskującego domowymi sposobami, sposób jego działania został zaprojektowany dla bezpieczeństwa Twojego oraz osób znajdujących się w Twoim pobliżu.

Myjka do kostki brukowej

Nie przeciążaj myjki wysokociśnieniowej i nie dopuszczaj do jej przegrzania.

Niezależnie jaki model myjki posiadasz, nie może ona pracować non stop. Nadmierne wydłużanie czasu pracy myjki i zbyt duże obciążanie układu silnika i pompy, skraca żywotność naszej myjki ciśnieniowej i jej elementów. W następstwie mogą powstać różnego rodzaju wady naszego sprzętu i usterki w postaci np.: rozszczelnienia układu, zatarcia tłoków, a nawet pęknięcia głowic pomp. Aby zabezpieczyć myjkę przed przysłowiowym “spaleniem silnika“, została ona wyposażona w odpowiednie bezpieczniki termiczne, które wyłączą przeciążoną jednostkę. Musisz jednak pamiętać, że zanim się to stanie, myjka przez pewien czas i tak będzie pracować pod zbyt dużym obciążeniem, co nie jest dla niej korzystne. Stosując nawet kilkuminutowe przerwy pomiędzy cyklami mycia, pozwalasz myjce “odpocząć” dzięki czemu silnik i pompa w naturalny sposób schłodzą się.

Aby dobrze i skutecznie wyczyścić powierzchnie z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej, należy dobrać odpowiednią technikę czyszczenia oraz zastosować dobre środki czyszczące. 

Jeżeli planujesz, np. szybkie spłukanie zakurzonego samochodu albo przemycie mebli ogrodowych, na których osadził się kurz i pył, w większości przypadków wystarczy wykorzystanie strumienia wody bez dodatku chemii. Jego siła oraz spora wydajność myjki, pozwolą na skuteczne odspojenie zabrudzeń i szybkie ich spłukanie z powierzchni. Kontrolując oddalenie dyszy od czyszczonej powierzchni, a także kąt padania strumienia wody, możesz zwiększać lub zmniejszać intensywność działania strumienia na powierzchnię, dostosowując go do potrzeb.

Sytuacja będzie wyglądać odmiennie, jeśli w planach masz usunięcie silnych zabrudzeń z kostki brukowej na swoim tarasie. Wtedy zastosowanie środków chemicznych jest wręcz wskazane, ponieważ poprawią one komfort pracy poprzez szybsze odspajanie zabrudzeń.

Stosując środki chemiczne, pracować możesz na dwa sposoby: ze wstępnym opryskiem lub bez niego.

Praca ze wstępnym opryskiem polecana jest w przypadku usuwania bardzo mocnych zabrudzeń na przykład śladów oleju silnikowego na kostce brukowej na naszym domowym podjeździe. Polega ona na nałożeniu preparatu czyszczącego na powierzchnię i pozostawienie go przez niezbyt długi czas (preparat nie może wyschnąć – zwróć na to uwagę w słoneczne dni). Po kilku minutach, gdy preparat zareagował na czyszczonej powierzchni, należy ją spłukać wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Metodę taką możesz wykorzystać także podczas ogólnych prac czyszczących, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Ten sposób pracy jest zdecydowanie najpopularniejszy ze względu na uzyskiwanie bardzo dobrych efektów czyszczenia i możliwość powszechnego stosowania.


Praca bez wstępnego oprysku polega na podawaniu środka czyszczącego w strumieniu wody, czyli preparat czyszczący mieszasz w odpowiednich proporcjach razem z wodą. Strumień wody posiadający w sobie zmieszany preparat czyszczący przyspiesza proces rozmiękczania zabrudzeń i ułatwia ich odspajanie oraz dalsze spłukiwanie. Po skończonym czyszczeniu powinieneś wypłukać powierzchnię strumieniem czystej wody. Tę metodę wykorzystasz podczas usuwania niebyt utrwalonych zabrudzeń. Metoda jest powszechnie wykorzystywana podczas mycia: samochodów i innych pojazdów, kostki brukowej i chodników, dezynfekcji itp.

Myjka wysokociśnieniowa to bardzo pożądane i chętnie wykorzystywane do pracy urządzenie. Jej skuteczność i wszechstronność potwierdzają miliony użytkowników prywatnych, jak i tych pochodzących z różnych branż. Rozsądnie dobrana, będzie służyć Ci latami, ułatwiając prace czyszczące dookoła domu oraz w Twojej firmie. 

0 komentarzy