Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Impregnacja – jakich środków użyć?

Wiele można przeczytać o tym jak ważny jest impregnat do kostki brukowej oraz jak często powinno się jej dokonywać. Czasami ciężko jest nam znaleźć informację, jakich środków powinniśmy używać do impregnacji nawierzchni w naszym ogrodzie. Wśród wielu porad znalezionych w sieci pojawiają się również takie, które sugerują, że kostki wyprodukowanej według nowoczesnej technologii nie powinno się impregnować. Czy jest to prawda? Jeśli nie, to jakich środków powinniśmy używać i na co zwracać szczególną uwagę podczas wykonywania tej czynności? Na te pytania i wiele innych odpowie poniższy artykuł. 

Czy powinniśmy impregnować?

Wśród wielu opinii możemy znaleźć i takie, które wprost mówią o tym, że kostki nie należy impregnować. Produkcja kostki w nowoczesny sposób sprawia, że wchłanianie wody i wilgoci unormowała się na poziomie 6%. Według niektórych źródeł jest to wskaźnik, który powoduje, że jako właściciele kostki nie musimy się martwić o jej impregnację. Pamiętajmy jednak, że nawet tak niska wchłanialność nie chroni kostki brukowej przed negatywnym działaniem mrozu i wody. Wzmocnienie jej właściwości pozwoli nam na uzyskanie trwalszego efektu i sprawi, że produkt będzie długotrwały i właściwie niepodatny na działanie negatywnych skutków różnic temperatur, wysokiego mrozu czy gorącego powietrza.

Impregnację powinniśmy stosować raz w roku przed okresem jesienno zimowym, z zastosowaniem odpowiednich produktów. Równocześnie pamiętajmy, że impregnacja pozwala nam nie tylko zabezpieczyć kostkę brukową przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, ale również sprawia, że brud nie będzie wnikał w głąb poszczególnych elementów. Sugeruje się więc by wykonywać ją przede wszystkim w miejscach, które są szczególnie narażone na brud. Mówimy tu o tarasie, gdzie często grillujemy i o podjeździe do domu. 

Z jakich środków korzystać do impregnacji? 

Inwestując w dodatkowe środki potrzebne do impregnacji, oczekujemy przede wszystkim skuteczności. Zależy nam na tym, by powierzchnia stała się jeszcze bardziej odporna na zabrudzenia i negatywne działanie warunków atmosferycznych. Stawiając więc na odpowiedni środek, powinniśmy wcześniej zapoznać się z jego działaniem i opinią. Pamiętajmy, również, by sprawdzić, z czego został wyprodukowany. Produkty na bazie wody są z zasady tańsze, jednak gorzej działają. Warto więc zdecydować się na zakup środka, który został wyprodukowany na bazie silikony i butanolu. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć na naszej nawierzchni niesamowity efekt. Jedną z właściwości, jakie posiadają tego typu impregnaty, jest wyciąganie koloru kostki brukowej na zewnątrz. Dzięki temu przez długi czas utrzymuje się efekt nowości i świeżości. Najdroższe środki to te produkowane na bazie polimerów. Ochrona przed warunkami zewnętrznymi jest w ich przypadku dłuższa i trwalsza, co sprawia, że możemy je stosować rzadziej. Prawdą jest, że nie przynoszą tak spektakularnego efektu jak te na bazie sylikonu i butanolu, ale działają znacznie efektywniej. Pamiętajmy, że dobrej jakości impregnaty nie powodują zmiany zabarwienia kostki brukowej, nie powoduje efektu nadmiernego nabłyszczenia i pozwala kostce oddychać. Przed dokonaniem zakupu, warto więc zastanowić się jakiego efektu oczekujemy w stosunku do budżetu, jaki posiadamy. 

Jakie czynności powinniśmy wykonać przed impregnacją?

Impregnacja kostki brukowej to czynność, którą powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Dzięki temu będziemy mogli zachować jej naturalny piękny wygląd i chronić ją przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych i zabrudzeniem. By jednak móc przystąpić do impregnacji, należy wcześniej wykonać kilka podstawowych czynności, które pozwolą nam odpowiednio przygotować nawierzchnię. 

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, w którym roku została wyprodukowana nasza kostka brukowa. Pamiętajmy, że jedną z jej właściwości jest osiągnięcie pełnego stopnia wytrzymałości, odbywa się po miesiącu od zejścia kostki z linii produkcyjnej. Dopiero po tym czasie należy przystąpić do jej impregnacji, w przeciwnym razie możemy znaczącą osłabić strukturę materiału i wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. 

Kolejnym krokiem jest zadbanie o czystość nawierzchni. Przed dokonaniem impregnacji powinniśmy pozbyć się niechcianego mchu, chwastów oraz zabrudzeń. Jest to bardzo ważne w kontekście prawidłowego działania środka, który wybierzemy i trwałości całego procesu. Ponadto powinniśmy pamiętać, że nowa kostka narażona jest na tak zwane ryzyko powstawania wykwitów. Proces ten wygasa po dwóch latach od daty produkcji. Warto więc przeczekać i dopiero po tym czasie przystąpić do impregnacji. 

Impregnację kostki brukowej należy odpowiednio zaplanować. Mówimy tu szczególnie w kontekście występowania opadów lub wysokich temperatur. Warto sprawdzić, jaka pogoda będzie w naszym rejonie przez kilka najbliższych dni, by móc spokojnie przystąpić do wszystkich czynności. Pamiętajmy, że środki do impregnacji kostki nie lubią wody i dużego nasłonecznienia, dlatego jeżeli chcemy uzyskać odpowiednie efekty, to powinniśmy dokonać impregnacji przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Proces impregnacji – na co zwrócić szczególną uwagę 

Impregnowanie kostki brukowej powinno odbywać się przy zachowaniu szczególnej ostrożności oraz podczas odpowiednich warunków. Pamiętajmy, by przed nałożeniem środka usunąć wszystkie zanieczyszczenia i opłukać kostkę brukową np. przy pomocy myjki ciśnieniowej. Pamiętajmy, by zrobić to bardzo dokładnie, impregnat bowiem może utrwalić na powierzchni każde zabrudzenie lub pyłek, co w przyszłości będzie wyglądać nieestetycznie. Do nakładania środka najczęściej wykorzystuje się wałek z długim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy. Pamiętajmy, by przed przystąpieniem do czynności nakładania impregnatu, przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Pomoże nam to sprawdzić, czy realizujemy wszystko zgodnie z zaleceniami producenta.

Impregnacja fug na zewnątrz – najważniejsze zasady

Bardzo często podczas porządkowania i mycia kostki brukowej zapominamy, jak ważna jest impregnacja samej fugi. Skupiamy się na zabezpieczeniu płaszczyzny kostki brukowej lub granitowej, usuwamy chwasty i mech, a nie dbamy o to by spoiny i fuga nadal mogły spełniać swoje zadanie. W tym artykule sprawdzimy, dlaczego impregnacja fug na zewnątrz jest tak ważna. Opowiemy również jakich artykułów warto używać do tego celu oraz powiemy o tym jak zabezpieczyć fugi przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. 

Dlaczego impregnacja fug na zewnątrz jest tak ważna?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że fugi spełniają bardzo ważne zadanie w procesie użytkowania kostki brukowej i należy o nieodpowiednio dbać. Część z inwestorów jest przekonana, że wystarczy odpowiednio często uzupełniać materiał wybrany do spoinowania i będzie to wystarczające do zachowania właściwości fugi. Niestety nic bardziej mylnego. Zastosowanie odpowiedniego preparatu może pomóc nam zabezpieczyć spoiny przed wyrastaniem niechcianej roślinności, wsiąkaniem wody czy brudu. Stosowanie impregnatu ma więc uzasadniony cel. Proces ten powinien jednak zostać poprzedzony szeregiem czynności.  Co warto zrobić przed impregnacją fugi na zewnątrz oraz czemu jest to tak ważne? O tym przeczytacie w dalszej części naszego artykułu. 

Jakie kroki należy wykonać przed impregnacją fugi na zewnątrz?

Przed dokonaniem impregnowania fugi należy dokonać kilku czynności, które odpowiednią ją przygotują. Po pierwsze pamiętajmy, że impregnację fugi zawsze wykonujemy podczas impregnowania kostki brukowej lub granitowej. Ma to związek, z tym, że przed rozpoczęciem procesu zabezpieczenia spoin, należy najpierw dokładnie je oczyścić z niechcianej roślinności i zabrudzeń. Następnym krokiem jest zmycie całej powierzchni oraz uzupełnienie materiału w miejscach, gdzie doszło do jego wypłukania lub zniszczenia. Pamiętajmy, że fuga spełnia bardzo ważną rolę w utrzymaniu stabilności podłoża i zabezpieczeniu kostki przed ścieraniem krawędzi oraz pękaniem. Odpowiedni poziom materiału wykorzystywanego do fugowania jest więc niezbędny do tego, by we właściwy sposób oddziaływać podczas nacisku na poszczególne elementy. Po uzupełnieniu fugi należy jeszcze raz oczyścić kostkę i przystąpić do impregnowania. Sam proces jest bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Wystarczy, że do impregnowania dobierzemy odpowiedni środek i będziemy stosować się do zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu. Jednocześnie pamiętajmy, że każdy impregnat to środek chemiczny. Warto zabezpieczyć więc swoje zdrowie i drogi oddechowe przed nałożeniem tego preparatu na szczeliny, by nie nabawić się niepożądanych skutków ubocznych. Jeżeli zależy nam na tym, by fugi zewnętrzne spełniały swoje zadanie przez długi czas, to powinniśmy dokonywać impregnacji przynajmniej raz w roku. Wato jednak robić to za każdym razem, gdy myjemy i impregnujemy kostkę brukową.

0 komentarzy