Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Ścieżki ogrodowe z kostki brukowej

Dziś przedstawiamy Wam kilka ciekawych pomysłów na ułożenie niebanalynej ścieżki z kostki brukowej oraz przedstawiamy krótką instrukcję jak zrobić to efektywnie i skutecznie.

ścieżka z kostki brukowej

Odpowiednio przygotowane ścieżki i szlaki wokół domu lub w naszym ogrodzie znacznie ułatwiają poruszanie się po naszej posesji, ale również znacznie wpływają na estetykę naszego ogrodu. Podpowiadamy zatem co jest obecnie na topie i jak prawidłowo oraz elegancko ułożyć ścieżki z kostki brukowej w swoim ogrodzie.

Kostka brukowa należy do najpopularniejszych materiałów służących do wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu. Wpływa na to nie tylko ich szeroka i łatwa dostępność, ale również szereg wariantów, jakie mamy do wyboru w sklepach. Kostkę brukową dostaniemy w każdym sklepie budowlanym. Wiele z nas wybiera kostkę brukową nie tylko ze względu na ich dostępność, przystępną cenę, funkcjonalność, ale również praktyczność, ponieważ mały rozmiar kostek umożliwia układanie bardzo fantazyjnych kształtów na naszych podjazdach, czy ścieżkach. Bogactwo barw i odcieni kostek brukowych sprawia, że mogą się one stać eleganckim akcentem podkreślającym styl domu i ogrodu.

Bez względu na to, jaki materiał zostanie użyty do budowy nawierzchni ścieżek, należy przygotować co najmniej dwa ciągi komunikacyjne – podjazd dla samochodu i ścieżka do domu prowadząca od bramy wjazdowej na posesję. To absolutne minimum. Lepszym rozwiązaniem jest jednak rozbudowa ciągów komunikacyjnych, tak żeby twarda ścieżka umożliwiała dotarcie do dowolnego miejsca ogrodzonej powierzchni posesji.

Wykończenie nawierzchni przy domu (np. ścieżki, podjazd, taras, miejsca wypoczynku) ma duży wpływ na wygląd otoczenia oraz na charakter naszej posesji. Jednocześnie planowanie ścieżek i szlaków komunikacyjnych w naszym ogrodzie należy do niezwykle ważnych prac związanych z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni wokół domu. Należy pamiętać, że chodnik w ogrodzie i w innych częściach posesji powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również wytrzymały i estetyczny.  Dlatego powinien to być wybór przemyślany i dopasowany do naszych upodobań oraz do designu naszego budynku.

Dlaczego ścieżki ogrodowe są tak ważnym elementem naszego ogrodu?

Ścieżki na naszej posesji należy prawidłowo układać z kilku bardzo istotnych powodów. Najważniejszym z nich jest nasza komunikacja po posesji. Ścieżki z kostki brukowej pośród trawy bardzo ułatwiają nam kontakt i przemieszczanie się pomiędzy różnymi punktami na naszej ziemi. Dodatkowo wyznaczona dróżka z kostki brukowej pozwala chronić tereny zielone, trawę, krzewy i kwiaty przed zniszczeniem i zadeptaniem

Decydując się na wykończenie ścieżek w ogrodzie kostką brukową warto pozostać konsekwentnym. Dobrze bowiem, gdy pozostałe nawierzchnie są utrzymane w tej samej albo przynajmniej bardzo zbliżonej tonacji stylistycznej i kolorystycznej.

Dzięki temu powierzchnie utwardzone, zazwyczaj stanowiące sporą część otoczenia, staną się zgrabnym towarzystwem dla domu oraz tłem dla ogrodu. Alejki  z kostki brukowej pozwalają uniknąć konieczności chodzenia po trawie, co wpływa korzystnie na jej pielęgnację i estetykę.

Na co zwrócić szczególną uwagę planując ścieżki w ogrodzie?

Tak jak już wspomnieliśmy, ścieżki w ogrodzie powinny spełniać dwa podstawowe zadania, czyli prowadzić nas do zaplanowanych miejsc w naszym ogrodzie, oraz jednocześnie stanowić elegancką ozdobę naszego ogrodu. Ścieżki z kostki brukowej również muszą być tak skonstruowane, aby nie przytłaczały roślinności, którą posiadamy już w ogrodzie.

Nie ma konkretnych norm czy zasad komunikacji ścieżek w ogrodach. Każdy ogród jest inny, drzewa czy rośliny są inaczej usytuowane, dlatego każdy ciąg komunikacyjny jest uwarunkowany indywidualnymi upodobaniami i potrzebami każdego z nas.

Kostka brukowa jako główny materiał

Doskonałe do budowy ścieżek w ogrodzie są kostki brukowe, które nie tylko są dostępne w wielu formatach i kolorach, ale też świetnie imitują drewno czy kamień naturalny. Niewątpliwą zaletą kostek brukowych jest ich wytrzymałość oraz odporność na mróz i sól. Warto również wspomnieć o specjalnych produktach, dostępnych w naszym sklepie znajdujących się w kategorii impregnaty do kostki brukowej. Produkty do impregnacji kostki brukowej skutecznie redukują naturalną tendencję kostki brukowej do wchłaniania wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych takich jak deszcz, czy śnieg. Dodatkowo zaimpregnowane kostki brukowej wyglądają estetyczniej i ładniej oraz są chronione przed nieproszonymi Gośćmi takimi jak mech czy innego typu naturalne osady. Kostka brukowa dodatkowo posiada dobrą i stabilną fakturę, która jest wygodna do spacerowania. 

Jak się zabrać za ułożenie kostki brukowej w naszym ogrodzie?

Przed przystąpieniem do budowy nawierzchni z kostki brukowej musimy zadać sobie jedno, najważniejsze pytanie. W jakim celu będziemy użytkować zabudowaną nawierzchnię? Jest to bardzo ważne, ponieważ inny charakter ma powierzchnia, która ma służyć jako podjazd, a inny, gdy będzie to ścieżka spacerowa lub taras. Jeśli będzie to opcja pierwsza, czyli podjazd, zostanie narażony na większe obciążenia, zatem trzeba użyć materiału o większej wytrzymałości. W przypadku samochodów osobowych wystarczy bruk o grubości 6 cm, ale już dla pojazdów pow. 3,5 ton konieczne jest wykonanie podjazdu o grubości co najmniej 8 cm. Natomiast kostka brukowa do ogrodu czy wokół domu, po której będą się przechadzali domownicy lub Goście, może mieć minimum 4 cm grubości.

Kostki brukowe o małych i nieregularnych formatach można wykorzystywać do budowy wyszukanych, fantazyjnych i krętych nawierzchni ścieżek ogrodowych. Duże elementy natomiast tworzą stonowane i masywne wrażenie, wówczas układy linii prowadzą wzrok w określonym kierunku. Takie kostki najlepiej nadają się na podjazdy samochodowe.

Ścieżki ogrodowe

urban flowers in the flowerbed in landscape design landscaping of parks and squares in urban paving slabs

Szerokość ścieżki, również zależy od planowanej funkcjonalności, dla jednego użytkownika wystarczy aby miała ok. 60 – 70 cm, dla dwóch osób wygodna jest ścieżka ok. 120 – 150 cm.

Przy projektowaniu ścieżek w ogrodzie należy pamiętać, że ma być ona funkcjonalna  i estetyczna bez względu na porę roku. Układ ścieżek biegnących w ogrodzie powinien wynikać przede wszystkim z potrzeb domowników. Dobrze również jeśli przy okazji ścieżka spełnia również walory wizualne i jest wykonana zgodnie z innowacyjnymi pomysłami. Rozwiązań może być tyle, ilu właścicieli domów. Można na przykład wykonać kręte alejki łączące taras lub tylne wyjście domu z wejściem do ogrodu, z wejściem do składziku na narzędzia lub łączące inne elementy posesji. Można stworzyć utwardzoną ścieżkę dookoła posesji tuż przy ogrodzeniu lub biegnącą dookoła domu. To oczywiście tylko kilka przykładów, ponieważ funkcjonalnych rozwiązań może być naprawdę dużo.

Każda ścieżka na działce powinna zostać oczywiście odpowiednio wcześniej zaplanowana. Najlepiej projektować komunikację w ogrodzie kompleksowo, czyli wszystkie ścieżki od razu. Trzeba mieć na to pomysł, aby wszystko ze sobą razem współgrało. Warto szczególnie przysiąść podczas projektowania frontowej części ogrodu lub posesji, ponieważ to ona ma charakter reprezentacyjny. Warto zatem połączyć jednocześnie jak najlepiej walory funkcjonalne oraz wizualne.

Przed zakupem kostki brukowej na ścieżki i podjazdy w ogrodzie.

stone walkways in the park with landscaping in landscape design

Zanim wybierzemy materiał na nawierzchnię, powinniśmy chociaż wstępnie zaplanować jej wygląd. Aby ułatwić sobie zadanie, warto rozrysować najczęściej pokonywane trasy na przykład: od bramy do garażu i miejsc postojowych, ścieżki od drzwi wejściowych do: furtki, garażu, tarasu, wiaty, miejsca na pojemniki z odpadami. Warto również się zastanowić w jaki sposób zamierzamy korzystać z poszczególnych fragmentów ścieżki, jaki miałaby mieć styl, barwę, wzór oraz z jakich materiałów miałaby ona zostać wykonana.

Ważne parametry ścieżek w ogrodzie

Ścieżka w ogrodzie i wokół domu może mieć tysiące wariantów i możliwości. W różnych miejscach można zdecydować się na przykład na takie elementy jak ścieżka z kamyczków, ścieżka z cegły klinkierowej, żwiru, kostki, płyt betonowych czy ścieżka z kamienia.  Ciągi komunikacyjne mogą być proste lub w stylu skomplikowanych ornamentów i fantazyjnych wzorów. Nie można jednak zapominać o ważnych parametrach, ponieważ ścieżki wokół domu i w ogrodzie powinny być także trwałe i estetyczne.  Przeanalizujmy poniżej te parametry.

Przy wyborze kostki lub płyt do budowy ścieżki w ogrodzie warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana kostka. Najczęściej jest to beton lub kostka brukowa, która jest odporna na różnego rodzaju zabrudzenia czy zniekształcenia. Nieco rzadziej do produkcji kostki używany jest kamień naturalny, który także jest bardzo wytrzymały.

Poza praktycznością, funkcjonalnością i wytrzymałością, warto również zwracać uwagę na estetykę i wygląd naszych ścieżek ogrodowych. Istnieje wiele możliwości ułożenia designerskich ścieżek używając przy tym nietypowe i niestandardowe rodzaje kostki do budowy ścieżek ogrodowych. Powierzchnia dekoracyjna może składać się z materiałów takich jak grys bazaltowy, marmurowy lub granitowy. Są to materiały również odporne na eksploatację, a zdecydowanie bardziej estetyczne niż tradycyjna kostka brukowa. Materiały te posiadają wysokie walory estetyczne oraz zróżnicowaną kolorystykę – od szarości, przez biel, perłową biel, aż po kolor  w kremowych odcieniach lub nawet koralowy. Obecnie w sklepach znajdziemy bardzo dużo rodzajów nie tylko kostki brukowej, ale również innych materiałów, które fantastycznie sprawdzą się w roli ścieżki ogrodowej.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu blogowi, temat układania i planowania ścieżek ogrodowych trochę Ci się rozjaśnił, a wstępny plan ułożył w głowie.

0 komentarzy