Układanie kostki brukowej nie jest może zbyt trudne, trzeba to jednak zrobić w sposób fachowy tak by dobrze spełniała ona swoje zadanie. Niezbędne są do prac odpowiednie narzędzia i materiały. Ponieważ zapewne na wiosnę wiele osób będzie wykonywać tego typu prace – przygotowaliśmy specjalny poradnik. Znajdziecie w nim między innymi informacje na temat tego, gdzie kupić odpowiednie artykuły.

Kostka najczęściej używana jest do zbudowania podjazdu do garażu, chodników w ogrodzie i przed domem, a niektórzy właściciele budynków układają z niej nawet całe podwórka. Kostka jest, bowiem wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Dzięki niej posesja zawsze będzie wyglądać bardzo dobrze. Bardzo dobrze, o ile oczywiście użyjecie odpowiednych materiałów. Zacznijmy od początku – przygotowania podłoża.

Jak przygotować podłoże pod położenie kostki

Podłoże musi być przygotowane tak by kostki się nie zapadały i estetycznie wyglądały. Dlatego na początek musicie koniecznie sprawdzić powierzchnię, na której układane będą kostki. Następnie, przed przystąpieniem do prac, niezbędne jest jeszcze sprawdzenie samej kostki brukowej. Musicie dokładnie skontrolować, w jakim jest stanie. Pamiętajcie, że sprzedawca nie uwzględni reklamacji, jeżeli kostka zostanie już ułożona. Nie odpowiada też za błędy podczas prac montażowych i użytkowania. A te mogą się zdarzyć, gdy nawierzchnia została źle przygotowana. Pamiętajcie też o zatrudnieniu sprawdzonej ekipy, która dysponuje odpowiednim sprzętem.

Układanie kostki krok po kroku…

Położenie nowej nawierzchni składa się z kilku faz. Każdą z nich trzeba wykonać precyzyjnie, tak by powierzchnia długo wytrzymała i wyglądała bardzo estetycznie. Zaczynamy od wytyczenia terenu, na którym będą prowadzone prace. Najlepiej przeciągnąć sznurek murarski. Następnie usuwana jest ziemia – od 15 do 35 cm, a w przypadku podjazdu nawet do 45 cm. Korytując, należy uwzględnić planowane spadki – 2% wzdłużnego, oraz 1-1,5% spadku poprzecznego. Na tak przygotowany teren kładziemy żwir lub żwir z piaskiem, który dokładnie ubijamy. Wylewamy betonowy fundament i kładziemy krawężniki. Pod kostką brukową musi znajdować się warstwa nośna – najlepiej wilgotny, gęstoplastyczny beton o grubości od 12 do 15 cm. Można też użyć tłuczenia lub grysu. Na beton sypiemy piasek lub mieszankę piasku i żwiru o grubości 3-5 cm i precyzyjnie wyrównujemy tzw. plant, czyli warstwę podsypki, na której bezpośrednio znajdzie się Wasza wymarzona kostka. Na tak przygotowanej konstrukcji można wreszcie ułożyć kostkę brukową. Pamiętajcie, by przy układaniu dużej nawierzchni używać kostek z różnych palet, tak by wymieszać różne jej odcienie powstałe w czasie produkcji. Po położeniu spoiny wypełniamy suchym piaskiem, który bardzo dokładnie rozprowadzamy. To ważne dla trwałości nawierzchni. Na koniec stosujemy wibrowanie, czyli zagęszczanie kostki. Używa się do tego specjalnego wibratora płytowego zabezpieczonego elastomerem. Ma on pomóc w wyrównaniu różnic wysokości poszczególnych kostek. Po zakończeniu wibrowania, ponownie wypełniamy spoiny piaskiem, lub innym materiałem przeznaczonym do tego celu. Warto rozważyc także zabezpieczenie tak wykonanej nawierzchni specjalnym impregnatem, który zmniejszy nasiąkliwość nawierzchni, a tym samym zabezpieczy ją przed trwałymi zabrudzeniami oraz utratą barwy.

Gdzie kupić niezbędne materiały i narzędzia?

Akcesoria potrzebne do położenia kostki dostaniecie w sklepie internetowym zafuguj.pl. Oferuje on narzędzia brukarskie oraz materiały, które wspomagają prace na różnych nawierzchniach. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i do firm. Katalog jest cały czas uzupełniany, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Klientów, którzy cenią sobie przede wszystkim jakość. Oferowane do sprzedaży narzędzia brukarskie przydają się nie tylko do układania kostki brukowej, ale także do jej obróbki. Dobrej jakości surowce, z których są zrobione pozwalają nie tylko na wydajną i dokładną pracę, ale także wolno się zużywają. Nie będziecie, więc narażeni na częste zakupy narzędzi, jak się nieraz zdarza, w przypadku kupna najtańszych artykułów.

Sklep Zafuguj.pl oferuje także wysokiej klasy tarcze diamentowe do betonu i kamienia. W katalogu firmy, znajdują się także najwyższej klasy surowce do spoinowania kostki brukowej oraz produkty zabezpieczające. Wszystkie oferowane produkty znajdziecie na portalu Zafuguj.pl