Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa jest dziś najpopularniejszym materiałem do utwardzania chodników, ulic, placów czy ścieżek. Coraz częściej zastępuje klinkierowe lub gresowe płytki. Nieregularne kształty, gładka tekstura, bogata gama kolorystyczna sprawiają, że jest estetycznym i stylowym materiałem wykończeniowym, a dostępna cena czyni ją dodatkowo niezmiernie popularną. Jej bogaty asortyment daje szansę stworzenia oryginalnych aranżacji na każdej posesji. Wykonywana jest z różnych surowców: od naturalnego kamienia (bazalt, granit), betonu, glinki klinkierowej po utwardzane drewno i ciosane polne kamienie. Jej niewątpliwymi zaletami są wysoka wytrzymałość, odporność na wahania temperatur, łatwość układania i rozbiórki oraz wielofunkcyjność. Jedyne, co może być dokuczliwe dla użytkowników to chwasty, brud i mróz.

Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

Niezależnie od tego, gdzie ułożona jest kostka, zawsze narażona jest na wpływ czynników zewnętrznych i zabrudzenia. Najważniejsze to systematyczne czyszczenie i impregnacja za pomocą wypróbowanych i skutecznych środków i urządzeń. Kostka narażona jest na wszechobecny, często tłusty kurz, błoto, wszędobylskie chwasty, porosty, pleśń i mech. Często pobrudzona jest smarem z rowerów, tłustymi plamami z oleju lub utrwalonymi plamami farb. Ważne, by ocenić ich charakter i dostosować odpowiednie środki, które pozwolą poradzić sobie z nieprzyjaznym brudem. Najważniejsze jednak jest regularna pielęgnacja, która uniemożliwia utrwalanie się plam.

Jak usuwać plamy?

Wielu użytkowników kostki brukowej posługuje się różnego rodzaju urządzeniami wysokociśnieniowymi. To świetna metoda do usuwania zewnętrznego brudu. Do bardziej trwałych zabrudzeń stosuje się specjalne środki, które nie wymagają dodatkowych czynności mechanicznych. Tłuste plamy usuwa się preparatami rozpuszczalnikowymi, zaś pielęgnuje płynami o przedłużonym działaniu ochronnym (skutecznymi nawet przez klika miesięcy). Innym tematem jest usuwanie lodu. W sklepach ogrodniczych dostępne są także specjalne szufle i ręczne pługi do skuwania zmarzliny, których głowice zabezpieczają bruk przed porysowaniem. Warto pamiętać, że dawne metody posypywania oblodzonego bruku solą odchodzą już do lamusa: nadmiar soli niszczy płytkę, powoduje przebarwienia i zaburza ekosystem.

Usuwanie chwastów i mchu

Mech, chwasty i wykwity to zmora każdego posiadacza kostki brukowej. Wyrywanie ich jest syzyfową pracą. Najchętniej pozbylibyśmy się ich raz na zawsze, tylko jak to zrobić skutecznie i proekologicznie, bez stosowania szkodliwych dla środowiska herbicydów? Wielu ogrodników stosuje oprysk z octu, choć jest on środkiem nieselektywnym, a zatem może dostać się także na otaczające bruk rośliny uprawne, niszcząc je. Niektóre poradniki doradzają mieszanie octu z solą w celu zwiększenia jego skuteczności, ale na pewno źle wpłynie to na glebę i może pozostawić przebarwienia na kostce. Alternatywą dla nas może być kwas pelargonowy, który nie drażni gleby i roślin, a świetnie usuwa i chwasty, i mech. Czynność ta jednak musi być powtarzana regularnie. Im większa powierzchnia bruku, tym więcej czasu nam to zajmuje.

Fugowanie

Dla zwolenników prostych, skutecznych i estetycznych rozwiązań istnieje najlepszy sposób na zabezpieczenie kostki brukowej: fugowanie. Dostępna na rynku fuga FugMix jest odporna na mróz, uniemożliwia porost chwastów, a jej szeroka gama kolorystyczna (od śnieżnej bieli przez czerwień pustynną, aż po czerń) daje gwarancję ładnego efektu końcowego. FugMIx jest naturalną, jednokomponentową, niebrudzącą fugą żywiczną, która nadaje się do wypełniania zarówno szerokich, jak i bardzo wąskich spoin. Jest bardzo prosta w użyciu: wystarczy gumowa rakla, paca lub miękka miotła i każdy jest w stanie nałożyć ją sam, bez pomocy fachowca. Nadaje się do powierzchni kamiennych, granitowych, płyt tarasowych i kostki brukowej. Regularnie myta pod cieśnieniem wody nie wypłukuje się i nie kruszy, jest wytrzymała na nacisk, odporna na działanie słońca, mrozu, kwasów i paliw płynnych, nie „wciąga“ brudu i skutecznie utrudnia wyrastanie wszelkiego rodzaju roślin. Nasze parkingi, podjazdy do posesji, chodniki i ulice mają szansę być zadbaną przestrzenią użytkową, a my oszczędzimy mnóstwo naszego cennego czasu.