Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0
stopnie schodowe na ganek, bloki schodowe, semmelrock, polbruk, stopnie łamane kostka imola libet kolor piaskowy

Deska tarasowa, kompozytowa, kostka czy płyty tarasowe?

Obecnie kostka brukowa wraz z płytą betonową stanowią jedne z najbardziej popularnych nawierzchni, jakie są wykorzystywane do aranżacji naszego ogrodu. I słusznie. Są to materiały bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne panujące w naszym Kraju, a wraz z postępem technologii produkcji, dają coraz szersze możliwości wyboru walorów estetycznych. Chociażby przy budowie tarasów, materiały betonowe czy płyty ceramiczne są bezkonkurencyjne. Porównując materiały brukarskie chociażby do egzotycznych desek tarasowych czy desek kompozytowych, bezsprzecznie w długiej perspektywie wygrywają materiały brukarskie. Drewno naturalne, jak bardzo egzotyczne by nie było, trzeba impregnować, a w zmienności naszego klimatu, i tak jest podatne na wypaczenia. Deski kompozytowe na tarasie z kolei są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur. Dodatkowo sposób budowy takiego tarasu, głownie opiera się na wkrętach, które z czasem przy skurczu i rozkurczu temperaturowym desek kompozytowych, zwyczajnie się luzują. Taras zaczyna trzeszczeć, a listwy wykończeniowe przestają atrakcyjnie maskować wszelkie wykończenia. Najbardziej trwałą alternatywą jest tutaj właśnie kostka betonowa lub płyty ceramiczne, ale… No właśnie – w standardzie, najczęściej szczeliny między kostkami czy płytami tarasowymi są wypełniane przez brukarzy za pomocą zwykłego piasku. Niestety to rozwiązanie posiada wiele wad, w tym między innymi konieczne jest odnowienie tego rodzaj wypełnienia raz na jakiś czas, co nie tylko jest pracochłonne, ale także powoduje, że sam efekt nie jest wystarczająco estetyczny. Wypełnienie szczelin piaskiem ma zatem pewne wady, z którymi musimy liczyć się już od pierwszych dni. Między innymi nasz podjazd czy taras może zarastać mchem i nie będzie wyglądał już tak estetycznie, jak to planowaliśmy. Sam piasek może zostać wypłukiwany przez ulewne deszcze i inne niekorzystne warunki atmosferyczne lub wykorzystywanie do czyszczenia kostki brukowej myjki wysokociśnieniowej. W tym przypadku konieczne będzie uzupełnienie piasku raz na jakiś czas, co może okazać się dla nas bardzo uciążliwe i nosić za sobą dodatkowe koszty. Taras zaspoinowany piaskiem lub grysem będzie dodatkowym utrapieniem – drobinki piasku wnoszone do wnętrza mieszkania, skutecznie porysują nie tylko panele czy parkiet, ale uszkodzą także terakotę. W jaki sposób przygotować nawierzchnię na każdym z etapów, aby cieszyć się jej doskonałą jakością i funkcjonalnością przez wiele lat? Zwróć uwagę przede wszystkim na ostatni etap układania kostki brukowej lub płyt, który jest szalenie istotny.

Fugowanie kostki brukowej i płyt tarasowych

Jeśli już zdecydujemy się na wykorzystanie materiałów brukarskich, pozostaje przypomnienie, dlaczego konieczne jest dbanie o ostatni etap układania kostki brukowej, jakim jest fugowanie. Za sprawą wykorzystania możliwości do poprawnego wypełnienia szczelin pomiędzy kostkami nawierzchni brukowej, możemy zabezpieczyć poszczególne elementy przed ich późniejszym poruszaniem się, co z kolei może powodować wyszczerbienia, a nawet osiadanie poszczególnych kostek czy płyt. W ten sposób uzyskamy funkcję, która pozwoli na pełnienie roli klina poprzez materiał wypełniający szczeliny.

Fugowanie kostki brukowej to skuteczny sposób na to, aby pojedyncze kostki zaczynały tworzyć jednolitą i dobrze przygotowaną do eksploatacji płaszczyznę. Aktualny sposób fugowania doskonale sprawdza się do wszelkiego rodzaju nawierzchni betonowych, kamiennych i ceramicznych na zewnątrz. Warto przed podjęciem pierwszych prac wybrać odpowiedni materiał do fugowania, co pozwoli na to, aby nasza kostka nie mogła zarastać roślinnością. Warto pamiętać, że dostępne są trzy rodzaje spoin żywicznych: fuga do spoin szerokich pomiędzy kostką granitową lub kamieniem, fuga żywiczna do kostki brukowej betonowej o węższych spoinach oraz fuga żywiczna o zwiększonej elastyczności do płyt tarasowych o dużych formatach. Oprócz tego, fugowanie pozwoli nam na sprawniejsze utrzymanie powierzchni w czystości.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat fugowania kostki brukowej? Koniecznie śledź naszego bloga i sprawdź dostępne produkty, które pozwolą Ci dopasować odpowiedni materiał do fugowania swojej kostki brukowej.

0 komentarzy