Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0
kostka granitowa trawa w fugach, zarośnięte fugi w kostce granitowej

Zastanawiałeś się kiedyś jak pozbyć się mchu z kostki? W tym artykule dowiesz się jak usunąć mech między kostką brukową. Mech w kostce brukowej nie wygląda estetycznie, podobnie jak rosnąca w szczelinach między płytkami trawa. Oczywiście może mieć to w pewnym stopniu swój urok, jeśli komuś nie przeszkadza taki naturalny wygląd. Zaleca się jednak na bieżąco usuwać mech ze względu na to, że ma on negatywny wpływ na powierzchnie kamienne i betonowe. Zielony nalot nie jest wyłącznie defektem estetycznym, ale czynnikiem przyspieszającym niszczenie architektury ogrodowej. Najważniejsze będzie zapobieganie rozwojowi mchu, trawy i wielorakich chwastów. Istnieje też wiele sposobów na pozbycie się ich – zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Jeśli komuś zależy na utrzymaniu w czystości kostki brukowej czy płyt tarasowych, powinien poznać skuteczne metody radzenia sobie z wyżej wymienionymi problemami.

Problematyczny mech i trawa na kostce brukowej

Zaniedbanie czyszczenia kostki brukowej lub płyt tarasowych i pozwolenie na rozrośnięcie się na ich powierzchni mchu, wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Zielony nalot ma zwykle niewiele wspólnego z atrakcyjnością, wygląda wręcz nieestetycznie i szpeci podjazd, ścieżkę ogrodową, posadzkę na tarasie. Kolejnym problemem jest większa nasiąkliwość wody i trzymanie wilgoci, co z kolei przyczynia się do erozji kostki/betonu. Powierzchnie porośnięte mchem są narażone na zniszczenia pod jego wpływem. Co więcej, poruszanie się po omszonych ścieżkach jest niebezpieczne, bo stają się one śliskie. Zwiększa się wobec tego ryzyko poślizgnięcia się i groźnego wypadku.

Mech bardzo dobrze rozwija się w miejscach zacienionych, o podwyższonej wilgotności, dlatego nie brakuje go w ogrodach i wokół budynków. Pojawia się on najczęściej na kostce brukowej, szczególnie w szczelinach. Jeśli nie będzie regularnie usuwany, może porosnąć całą powierzchnię, dlatego należy przeciwdziałać jego rozwojowi już przy pojawieniu się niewielkiej ilości zielonego nalotu. Zdecydowanie łatwej będzie wtedy utrzymać nawierzchnię w czystości. Trawa również jest bardzo problematyczna – można oczywiście wyrywać ją ręcznie, ale jest to bardzo czasochłonne zajęcie. Co więcej, na skutek jej wyrywania dochodzi do powstawania ubytków – tracona jest część kruszywa i trzeba uzupełniać spoiny. Stosowanie chemicznych środków również może nie przynieść oczekiwanych efektów, gdyż nie usuwają one chwastów, ale tylko je niszczą, pozostawiając nieestetyczne elementy. W celu uniknięcia tego typu problemów można zdecydować się na zastosowanie specjalnej fugi do bruku, co wiąże się z wieloma korzyściami.

Chemiczne i mechaniczne usuwanie trawy z kostki brukowej

Czym usunąć mech z kostki brukowej? Przy dużej nawierzchni ręczne wydłubywanie mchu i chwastów spomiędzy kamieni jest mało efektywnym rozwiązaniem – czasochłonnym i żmudnym. Zapewne zastanawiasz się jaki przyrząd lub narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej tu się sprawdzi. Zdecydowanie lepiej będzie użyć myjki ciśnieniowej, oprysku chemicznego, palnika do wypalania lub szczotki drucianej. Myjką ciśnieniową można usunąć mech, nie uszkadzając nawierzchni. W tym przypadku środek do usuwania mchu z kostki brukowej jest idealnym rozwiązaniem – warto wspomóc się środkiem czyszczącym zabrudzenia na powierzchni kostek brukowych. Na korzyść tej metody przemawia szybkość działania i wygoda. Szczotką o sztywnym włosiu także można skutecznie zeskrobać nalot z kamienia i szczelin, ale będzie to długotrwały i wyczerpujący proces, wymagający częstego powtarzania i sprawdzający się wyłącznie przy niewielkiej ilości mchu. Twarde druciane włosie może zarysować powierzchnię, jeśli została ona wykonana z delikatnego kamienia.

Jak się pozbyć mchu z kostki brukowej? Usuwanie chwastów i mchu z kostki brukowej może przebiegać przy użyciu palnika, który wypali też chwasty. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne i wygodne, gwarantujące szybkie i długotrwałe efekty. O wysokiej efektywności działania można mówić także w przypadku oprysku chemicznego, co jednocześnie wiąże się z małymi kosztami. Często trzeba jednak stosować dwa różne preparaty – jeden do usuwania mchu, drugi do chwastów. Problemem jest ryzyko szkodliwego wpływu herbicydów na roślinność ogrodową. Opryski niszczą porosty, ale trzeba je potem ręcznie usuwać, a ich kontakt ze skórą może powodować uczulenia i podrażnienia. Alternatywą będą ekologiczne opryski, które są w pełni bezpieczne, ale często mniej skuteczne od tych tradycyjnych.

Ostrożnie z opryskami

Stosowanie wszelkiego rodzaju herbicydów do usuwania mchów i chwastów porastających kostkę brukową powinno być ostatecznością, gdy pozostałe metody zawiodą. Bardzo popularne są środki zawierające glifosat ze względu na ich wysoką skuteczność działania. Za ich pomocą można szybko pozbyć się wszelkich chwastów, łącznie z uciążliwym mchem, ale bardzo łatwo o zniszczenie również przydomowej roślinności. Glifosat wykazuje dużą szkodliwość dla środowiska naturalnego i ludzi, dlatego powinno się go unikać. Na rynku znajduje się wiele skutecznych i zdecydowanie mniej szkodliwych preparatów chwastobójczych – efekty wykonanego oprysku widoczne są już po kilku godzinach w postaci czystej kostki brukowej. Niezależnie od wybranego środka do zwalczania porostów, zawsze trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, postępować zgodnie z zaleceniami producenta – konieczne jest używanie rękawic ochronnych i dokładne umycie rąk po wykonaniu oprysku.

Jak zapobiegać mchom i chwastom porastającym kamienne oraz betonowe posadzki?

Rozwojowi mchu i trawy można przeciwdziałać. Bardzo ważna jest stosowanie środków zapobiegawczych, używanie regularnie odpowiednich preparatów do usuwania tego typu chwastów. Należy też wspomóc się specjalnymi impregnatami dostosowanymi do rodzaju powierzchni – kamiennej, betonowej itd. Ich zadaniem jest opóźnienie porostu mchów i wszelkich chwastów. Zapobiegawczo można też zastąpić kruszywo lub piasek, znajdujące się pomiędzy kostkami, specjalną fugą do kostki brukowej. Nawierzchnie z zafugowanymi spoinami przestają być podatne na porastanie roślinności. Zaletą tego rozwiązania jest także łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. W przypadku kostki brukowej świetnie sprawdzają się zaprawy żywiczne – mrozoodporne, elastyczne, przepuszczające wodę. Spoiny żywiczne mogą w pełni zastąpić piasek, dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować je do aranżacji ogrodu, elewacji budynku czy po prostu do indywidualnych preferencji.

Zastosowanie fugi do kostki brukowej jest gwarancją tego, że nie będzie ona porastała mchem ani trawą przez wiele lat. Spoiny do kostki brukowej są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, nie wypłukują się, nie tracą swoich walorów użytkowo-estetycznych wraz z upływem czasu. Nawet pod wpływem mrozu czy promieniowania słonecznego nie dochodzi do skruszenia spoiny. Nawierzchnia zabezpieczona fugami i spoinami żywicznymi może być bezproblemowo czyszczona myjką wysokociśnieniową, bez obawy o jej uszkodzenie. W przypadku stosowania tego typu produktów ważne jest to, aby były one dobrej jakości, renomowanego producenta. Godne polecenia są między innymi produkty marki Zafuguj.pl , dostępne w trzech rodzajach i czterech różnych wersjach kolorystycznych. Można je stosować do fugowania kostki granitowej, kamienia naturalnego, płyt tarasowych, kostki dekoracyjnej, bruku klinkierowego, płyt gresowych lub betonowych.

likwidacja mchu na kostce brukowej, mech w na kostce jak usunąć, mechaniczne usuwanie mchu z kostki brukowej

0 komentarzy