Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Co robić, by nie utracić gwarancji na kostkę brukową?

gwarancja na kostke

Utwardzenie nawierzchni na podjeździe i wokół domu to jeden z największych wydatków związanych z projektowaniem i wykonaniem ogrodu. Najdroższa jest oczywiście kostka brukowa i materiały sypkie. Bardzo często jednak zapominamy o tym, że niektóre elementy posiadają gwarancję. W tym artykule skupimy się na tym, co możemy reklamować i w jakich sytuacjach. Opowiem również, co należy zrobić, by nie stracić gwarancji.

Gwarancja kostki brukowej – co należy wiedzieć?

Większość producentów kostki brukowej gwarantuje jakość swoich produktów. Dowodem na to są kilkuletnie gwarancje, które mają zapewnić konsumentów o tym, że warto stosować właśnie tą kostkę brukową. Aby jednak gwarancja utrzymała swoją moc prawną, kupujący musi zachować pewne zasady. Istnieje bowiem szereg czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania oraz wykonania nawierzchni z tego materiału. Bardzo ważna jest również odpowiednia eksploatacja oraz pielęgnacja przez pierwsze lata użytkowania. Oczywiście podstawową sprawą jest zachowanie kompletu dokumentów związanych z zakupem kostki brukowej oraz w przypadku jej stosowania fugi do kostki brukowej. To pozwoli nam na skuteczne złożenie reklamacji i uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów lub materiału. Jakich zasad należy jednak przestrzegać?

Po pierwsze należy dbać o kostkę brukową już na etapie jej układania. Wszystkie pęknięcia i uszkodzenia, które powstaną podczas czynności związanych z utwardzeniem nawierzchni, mogą nie zostać uwzględnione. Jeżeli po rozpakowaniu palety okazało się, że duża część jest uszkodzona, to koniecznie zrób zdjęcie i zareklamuj produkt jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z jej układaniem i docinaniem. Bardzo ważna jest również odpowiednio wykonana podbudowa, która powinna spełniać określone wymagania. Jej zadaniem jest stabilne utrzymanie kostki pod naporem ruchu samochodów. Dobrze wykonana podbudowa zapewnia kostce stabilność i odpowiednie ułożenie. By dodatkowo zadbać o ten element, warto rozważyć jeszcze jeden zabieg. Fugowanie żywicą może zapewnić dodatkowe zabezpieczenie w tym zakresie i ułatwić nam utrzymanie gwarancji.  Bardzo ważnym jest również odpowiedni dobór grubości kostki. W zależności od tego, jakie samochody będą się po niej poruszać, grubość ta powinna być inna.

Odpowiednia pielęgnacja i eksploatacja kostki brukowej

Ułożenie nawierzchni z kostki brukowej to dopiero pierwszy z etapów. Gwarancja obejmuje przecież głównie jej użytkowanie. By jednak móc liczyć na wymianę uszkodzonych elementów, musimy najpierw zadbać o ich odpowiednią eksploatację. Bardzo ważna jest pielęgnacja kostki i jej zabezpieczenie. Pamiętajmy, że nawierzchnię z kostki brukowej powinniśmy myć dwa razy w roku. Przed zimą i na wiosnę, tak by pozbyć się z niej zalegającego brudu. Ponadto po każdym myciu musimy wyrwać chwasty ze spoin oraz uzupełnić piasek. To bardzo ważne, pod względem bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieczenia kostki. Alternatywą dla tego kroku jest oczywiście fuga żywiczna, która rozwiązuje nasz problem na kilka lat. Pamiętajmy również, że do mycia kostki brukowej przeznaczone są odpowiednie produkty. Powinniśmy korzystać z nich rozważnie by nie uszkodzić struktury kostki i nie stracić gwarancji.

0 komentarzy