Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Pleśń – przyczyny powstawania i sposoby, aby skutecznie się jej pozbyć

Pleśń w domu to dosyć powszechny problem. Niestety, może ona wywołać poważne kłopoty zdrowotne – jej cząsteczki, tzw. mykotoksyny, wraz z oddychaniem dostają się do naszych oskrzeli, płuc i zatok. Powoduje to nie tylko ból głowy czy alergię ale nawet choroby dróg oddechowych! Dla swojego zdrowia warto zapobiegać, niż później leczyć. W tym celu przygotowaliśmy dla was parę prostych rozwiązań, które zabezpieczą wasze mieszkania przed intruzem.

Skąd bierze się pleśń?

Główną przyczyną powstawania pleśni jest wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu. W domu, w którym mieszkają trzy osoby, na dobę powstaje nawet 10 litrów wilgoci! Skąd ona się bierze? Z zupełnie codziennych sytuacji. Para wodna po kąpieli czy prysznicu, gotowanie, suszenie prania… Nie jesteśmy w stanie uniknąć tych czynności, ale możemy sprawić, że nie będą miały one aż tak znaczącego wpływu.

Wspomniana wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju grzybni. Pogłębianiu się problemu sprzyja również zła wentylacja, wyziębienie pomieszczenia czy co najważniejsze, brak przepływu powietrza. Jakie działania możemy podjąć w tej sprawie? 

Po pierwsze, otwórz okna! 

Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą jest regularne wietrzenie pomieszczeń. W chłodne dni wietrzymy częściej – parę razy dziennie po kilka minut. Latem i wiosną otwórzmy okna na dłużej i dajmy ścianom pooddychać. Pamiętaj o odsunięciu zasłon i zainwestuj w dobrą wentylację, szczególnie łazienki i kuchni – to one są najbardziej narażone. Dobrym rozwiązaniem będą również osuszacze powietrza – jest to co prawda dodatkowy wydatek, ale dzięki najnowszym technologiom zapewnimy sobie nie tylko odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniu, ale również wygodnie odprowadzimy nadmiar wody i wyregulujemy temperaturę. 

Ocieplenie

Większość bloków mieszkalnych i kamienic jest już ocieplona. Jednak jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zadbaj o dodatkowe ocieplenie mostków termicznych. Są to miejsca, gdzie ściana wychładza się bardziej niż na reszcie powierzchni. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać – zasięgnij porady u fachowca.

Odpowiednia temperatura

Zawsze dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Nie dopuszczaj do mocnego wyziębienia lub ocieplenia, staraj się utrzymywać ogrzewanie na poziomie 19-21°C. 

Równie istotnym elementem jest dobre ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza w te dni, kiedy jest jednocześnie zimno i wilgotno. Jeśli nie chcesz tego robić i narażać się na dodatkowe koszt, pamiętaj o zamykaniu drzwi. Żeby przepływ powietrza był równomierny, nie zasłaniaj kaloryferów meblami lub grubymi zasłonami. 

Jak walczyć z pleśnią? 

Kiedy widzisz na ścianie pierwsze oznaki pleśni trzeba działać szybko! Możesz spróbować pozbyć się jej domowymi sposobami. Do atomizera wlej ocet i spryskaj skażone miejsce. Po kilkunastu minutach zetrzyj nadmiar wilgotną szmatką. Ostry zapach powinien zniknąć po paru godzinach. Grzybnia zazwyczaj rozwija się w rogach ścian i na suficie, ale warto odsunąć też meble oraz listwy przypodłogowe i dokładnie przyjrzeć się każdemu zakamarkowi. Jeśli nie zda to egzaminu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnych środków lub telefon do firmy, która specjalizuje się w takich problemach. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o szeroko rozumianym budownictwie i zależy Ci na tym, żeby twoje mieszkanie służyło ci przez wiele lat? Zajrzyj na naszego bloga po inne artykuły oraz do sklepu online po najlepsze produkty na rynku! 

0 komentarzy