Zadzwoń do nas: 694-080-806

Darmowa przesyłka dla zamówień powyżej 100 zł

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik

Pleśń – przyczyny powstawania i sposoby, aby skutecznie się jej pozbyć

Pleśń w domu to dosyć powszechny problem. Niestety, może ona wywołać poważne kłopoty zdrowotne – jej cząsteczki, tzw. mykotoksyny, wraz z oddychaniem dostają się do naszych oskrzeli, płuc i zatok. Powoduje to nie tylko ból głowy czy alergię ale nawet choroby dróg oddechowych! Dla swojego zdrowia warto zapobiegać, niż później leczyć. W tym celu przygotowaliśmy dla was parę prostych rozwiązań, które zabezpieczą wasze mieszkania przed intruzem.

Skąd bierze się pleśń?

Główną przyczyną powstawania pleśni jest wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu. W domu, w którym mieszkają trzy osoby, na dobę powstaje nawet 10 litrów wilgoci! Skąd ona się bierze? Z zupełnie codziennych sytuacji. Para wodna po kąpieli czy prysznicu, gotowanie, suszenie prania… Nie jesteśmy w stanie uniknąć tych czynności, ale możemy sprawić, że nie będą miały one aż tak znaczącego wpływu.

Wspomniana wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju grzybni. Pogłębianiu się problemu sprzyja również zła wentylacja, wyziębienie pomieszczenia czy co najważniejsze, brak przepływu powietrza. Jakie działania możemy podjąć w tej sprawie? 

Po pierwsze, otwórz okna! 

Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą jest regularne wietrzenie pomieszczeń. W chłodne dni wietrzymy częściej – parę razy dziennie po kilka minut. Latem i wiosną otwórzmy okna na dłużej i dajmy ścianom pooddychać. Pamiętaj o odsunięciu zasłon i zainwestuj w dobrą wentylację, szczególnie łazienki i kuchni – to one są najbardziej narażone. Dobrym rozwiązaniem będą również osuszacze powietrza – jest to co prawda dodatkowy wydatek, ale dzięki najnowszym technologiom zapewnimy sobie nie tylko odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniu, ale również wygodnie odprowadzimy nadmiar wody i wyregulujemy temperaturę. 

Ocieplenie

Większość bloków mieszkalnych i kamienic jest już ocieplona. Jednak jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zadbaj o dodatkowe ocieplenie mostków termicznych. Są to miejsca, gdzie ściana wychładza się bardziej niż na reszcie powierzchni. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać – zasięgnij porady u fachowca.

Odpowiednia temperatura

Zawsze dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Nie dopuszczaj do mocnego wyziębienia lub ocieplenia, staraj się utrzymywać ogrzewanie na poziomie 19-21°C. 

Równie istotnym elementem jest dobre ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza w te dni, kiedy jest jednocześnie zimno i wilgotno. Jeśli nie chcesz tego robić i narażać się na dodatkowe koszt, pamiętaj o zamykaniu drzwi. Żeby przepływ powietrza był równomierny, nie zasłaniaj kaloryferów meblami lub grubymi zasłonami. 

Jak walczyć z pleśnią? 

Kiedy widzisz na ścianie pierwsze oznaki pleśni trzeba działać szybko! Możesz spróbować pozbyć się jej domowymi sposobami. Do atomizera wlej ocet i spryskaj skażone miejsce. Po kilkunastu minutach zetrzyj nadmiar wilgotną szmatką. Ostry zapach powinien zniknąć po paru godzinach. Grzybnia zazwyczaj rozwija się w rogach ścian i na suficie, ale warto odsunąć też meble oraz listwy przypodłogowe i dokładnie przyjrzeć się każdemu zakamarkowi. Jeśli nie zda to egzaminu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnych środków lub telefon do firmy, która specjalizuje się w takich problemach. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o szeroko rozumianym budownictwie i zależy Ci na tym, żeby twoje mieszkanie służyło ci przez wiele lat? Zajrzyj na naszego bloga po inne artykuły oraz do sklepu online po najlepsze produkty na rynku! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik