Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Najpopularniejsze rodzaje kostki brukowej

Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest zagospodarowanie terenu na zewnątrz. Piękny ogród, trwały podjazd i taras to marzenie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Bardzo dużym wyzwaniem jest dobór wszystkich elementów tak, by pasowały do siebie. Mnogość styli i kolorów powoduje, że niejednokrotnie popadamy w pułapkę i zbyt bardzo mieszamy. To sprawia wrażenie chaosu i nieładnie wygląda. W tym artykule skupimy się głównie na tym, jaką kostkę brukową wybrać. Warto pamiętać, że jest to najpopularniejszy materiał na utwardzenie nawierzchni zarówno na podjeździe, alejkach wokół domu czy tarasie. Sprawdzimy, jakie są rodzaje kostki brukowej oraz czym jest fuga żywiczna. Opowiem również o kilku zasadach, jakie powinniśmy stosować przy doborze kolorystki.

Rodzaje kostki brukowej pod względem surowca

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał wykorzystywany do utwardzania nawierzchni. Jednym z kryterium podziału jest surowiec, z jakiego jest produkowana. Możemy więc wyróżnić kostkę ceramiczną, której idealnym przykładem jest kostka klinkierowa. Wyróżniamy również kostkę kamienną, produkowaną z kamienia, idealnym przykładem jest kostka granitowa. Kolejnym rodzajem jest kostka betonowa, wyrabiana z mieszanki betonu. Dawniej do utwardzania nawierzchni wykorzystywano również kamień polny. Produkcją kostki brukowej zajmuje się wiele firm. Jakość kostki zależy od materiału, z którego jest wykonana. Warto o tym pamiętać, zlecając jej ułożenie. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie firmy, która będzie wykonywać to zadanie. Warto również stosować impregnaty do kostki brukowej, które dodatkowo zabezpieczą je przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. O tym jednak więcej powiemy w dalszej części artykułu.

Kostka brukowa ozdobna i zwykła

Wybór kostki brukowej to jedna z najtrudniejszych decyzji do podjęcia. W zależności od surowca, jakie wybierzemy i kolorystyki, efekt może być różny. Warto więc wszystko dobrze wcześniej przemyśleć. Zastosowanie pewnych rozwiązań, automatycznie wywiera na nas konieczność dopasowania pozostałych elementów pod względem wielkości czy koloru. Producenci kostki brukowej zadbali o to, byśmy decydując się na jeden ze wzorów, mogli dopasować do niego kostkę ozdobną. W architekturze ogrodu można wyróżnić kilka styli, które narzucają pewne schematy, są to japoński, prowansalski, nowoczesny i rustykalny.  W każdym z nich zastosować można inny rodzaj kostki brukowej wraz z elementami ozdobnymi. Fuga do kostki brukowej może być idealnym wypełnieniem. Czemu warto ją stosować, bez względu na surowiec, z jakiego wyprodukowana jest kostka? Sprawdźmy to.

Czym jest fuga epoksydowa?

Fuga epoksydowa do kostki brukowej, to produkt, który pozwala na długotrwałe uszczelnienie spoin pomiędzy poszczególnymi elementami. Nie zawiera rozpuszczalników, produkowana jest na bazie żywicy epoksydowej. Często stosuje się ją przy budowie dróg, parkingów i podjazdów do domu. Charakteryzuje się ogromną wytrzymałością oraz nie przepuszcza wody.  Epoksydowe fugi są coraz częściej stosowane również przy wykonywaniu utwardzenia nawierzchni wokół domu, alejek do altanki czy tarasu. Ich ciągle rosnąca popularność opiera się na właściwościach, jakie posiada. Jej główną zaletą jest trwałe uszczelnienie spoin pomiędzy elementami kostki, co w praktyce oznacza, że podczas mycia, lub silnych opadów piasek nie będzie się wypłukiwał. Dzięki temu inwestorzy nie muszą 1-2 razy w roku uzupełniać tego materiału i ponosić dodatkowych kosztów. Stosowanie fugi sprawia również, że w szczelinach nie wyrasta trawa i małe chwasty, a mrówki nie robią w niej swoich mrowisk. Warto więc podczas planowania prac związanych z utwardzeniem nawierzchni, zastanowić się nad jej zastosowaniem.

Kostki brukowe użytkowe i galanteria betonowa

Kostki brukowe użytkowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Zalicza się do nich płyty ażurowe, płyty chodnikowe, cegły, fale, czy behatony.  W zależności od miejsca, w którym dokonujemy utwardzenia tereny, wybrać możemy z poszczególnych opcji. Pamiętajmy jednak, że bez względu na surowiec, z którego produkowana jest kostka brukowa, musimy szczególną uwagę zwrócić na kolorystykę i dodatki. Galanteria betonowa to przede wszystkim gazony, palisady, krawężniki, obrzeża oraz korytka ściekowe. Wykorzystanie tych elementów może pomóc nam udekorować przestrzeń wokół domu i poprawić jej estetykę.

Projektując przestrzeń wokół domu, warto wszystko wcześniej przemyśleć, by w przyszłości nie żałować zastosowanych wzorów i kolorów. Najważniejsze zasady statyki mówią, że przy małych nawierzchniach warto stosować maksymalnie dwa odcienie. Jeżeli utwardzamy dużą nawierzchnię, np. podjazd, to możemy wykorzystać maksymalnie trzy kolory. Trzymanie się tych zasad pozwoli nam na wprowadzenie ładu i estetyki w naszym ogrodzie. Pamiętajmy, że możemy również zastosować różne kolory fugi. Bardzo popularna jest fuga epoksydowa biała, która idealnie pasuje do różnego rodzaju kostki brukowej.

0 komentarzy