Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Dekoracyjna kostka brukowa – inspiracje i cenne porady

Zaprojektowanie i wykonanie utwardzenie terenu wokół domu zawsze wiąże się z podejmowaniem trudnych wyborów. Jedną z najgorszych decyzji do podjęcia jest wybór rodzaju i koloru kostki brukowej, którą utwardzimy wyznaczony teren. Duży wybór odcieni i kształtów powoduje, że niejednokrotnie możemy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób dopasować poszczególne elementy do siebie. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na tym jak wkomponować kostkę brukową do pozostałych elementów ogrodu. Sprawdzimy również, czy fuga żywiczna do kostki może stanowić element przemyślanej dekoracji oraz, czy warto ją stosować. Powiemy również o tym, w jaki sposób dobierać kolory kostek, by zachować ład i porządek w całej kompozycji.

Jak dobrać dekoracje i odcień kostki do koloru domu?

Wybór koloru kostki oraz dekoracji do ogrodu powinien być podyktowany stylem, jaki chcemy zaprezentować jako całość. Warto w szczególności zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze detale, bo to one świadczą o całości naszej pracy. Idealnym przykładem może być fugi do bruku, który na dużej powierzchni może zrobić ogromną różnicę. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest dopasowanie wizualne, koloru kostki brukowej do pozostałych elementów. Zasady estetyki mówią wprost, że na małych powierzchniach powinno stosować się maksymalnie dwa odcienie, na dużych trzy. Dzięki temu unikniemy kolorystycznego nieładu i chaosu, który często można zobaczyć w nieprzemyślanych aranżacjach. Jeżeli chcemy, by nasz ogród i teren wokół domu wyglądał niesamowicie, to warto stosować się do podpowiedzi zawartych w konkretnym stylu. Tych można wyróżnić co najmniej cztery.

Styl prowansalski charakteryzuje się francuską stylistyką. Idealnie sprawdzą się w nim kamienne donice oraz dekoracje. Dominuje tu podstarzała kostka brukowa, która idealnie komponuje się z wrzosami lub lawendą. Meble z wikliny lub wiklinowe kosze to symbol tego stylu. Warto rozważyć również dopasowanie odpowiedniej fugi w kostce brukowej oraz dodatków. Styl ten często można zauważyć w małych miejscowościach, gdzie króluje sielanka i spokojny tryb życia.

Styl japoński to zdecydowanie jeden z najrzadziej widywanych w Polsce. Tworząc ogród według jego wyznaczników, warto zadbać o harmonię natury z elementami kostki brukowej czy dekoracji z kamienia. Sprawdzą się tu kamienne latarnie, posągi, czy tradycyjna japońska kula z mchu. Ogród powinien być uporządkowany i harmonijny. Najlepiej stosować w nim jednolitą kostkę brukową o delikatnym szarym odcieniu.

Styl nowoczesny to zdecydowany faworyt przy projektowaniu ogrodu i terenu wokół domu. Minimalistyczny, bez wielu dekoracji oraz dodatkowych ozdób, sprawia wrażenie elegancji i współczesnego stylu. Bardzo często stosuje się w nim kostkę brukową w odcieniach szarości, bieli i czerni. Świetnie sprawdza się tu również fuga polimerowa do kostki w tych odcieniach. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie betonowych donic oraz kul ogrodowych, które dodatkowo podkreślą nowoczesny charakter całej kompozycji.

Styl rustykalny również jest w Polsce bardzo popularny. Charakteryzuje się mnogością kolorów, tworzy przytulny, swojski klimat. Można powiedzieć, że niejako przełamuje schematy narzucone przez zasady estetyki. Idealnie sprawdzą się tu wiklinowe lub gliniane koszyczki, kostka brukowa w kolorze palonej cegły lub odcieni piasku oraz żywe i kolorowe kwiaty. Zastosowanie tego stylu pozwala nam na wybór kostki brukowej w kilku żywych odcieniach, które nie pasowałyby do innej kompozycji.

Dekoracje w ogrodzie, czyli co wybrać do naszej kostki brukowej?

Wybór konkretnego stylu to dopiero pierwszy krok przy tworzeniu całej aranżacji. Nie bez znaczenia jest zastosowanie odpowiedniej kostki brukowej oraz dekoracji, które pomogą uwydatnić to, na czym nam zależy. Pamiętajmy, że aranżacje ogrodowe muszą być zjawiskowe i pełne przekonania. W innym wypadku nie zachwycą odwiedzających nas gości, tak jakbyśmy sobie tego życzyli. W wielu domach można więc zauważyć elewacje wypełnione kamieniem dekoracyjnym i innymi elementami, które mają przyciągać uwagę. Gra kolorów i poszczególnych materiałów sprawia, że ściany domu narzucają nam późniejsze rozwiązania. Warto więc już na etapie projektowania ogrodu zastanowić się jak ma wyglądać całość kompozycji, by później łatwiej było nam dopasować poszczególne materiały.

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów, jakie możemy wykorzystać do utwardzenia nawierzchni na podjeździe, alejki do altanki czy terenu wokół domu. Nic więc dziwnego, że produkowana jest z różnego rodzaju surowca i w wielu odcieniach. Dopasowanie elementów dekoracyjnych może być dla nas trudne, jeżeli nie znamy podstawowych zasad. Idealnym przykładem będzie kamień dekoracyjny, który występuje w różnych odcieniach. Chcąc dopasować go do kostki brukowej, musimy wiedzieć, jak łączyć ze sobą kolory. Pamiętajmy, że jeżeli nie chcemy projektować całości w stylu rustykalnym, to nasza kompozycja powinna składać się z maksymalnie trzech barw. Najczęściej więc jest to połączenie szarości, bieli i czerni. W tych odcieniach bardzo często dopasowane są również fugi wodoszczelne.

Grys dekoracyjny to kolejny element dekoracji, który znaleźć możemy na elewacji. Płytki dekoracyjne na ścianę z tego materiału sprawiają, że możemy bez przeszkód wybierać spośród wielu kolorów i wielkości. Wybór kostki brukowej pod ten element powinien opierać się na kolorystyce całości. Pamiętajmy, że grys ma często nieregularną formę, Idealne połączenie będzie z nim tworzyć kostka brukowa łupana z kamienia.

Kostka dekoracyjna brukowa to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów, które należy uwzględnić przy projektowaniu i tworzeniu kompozycji ogrodu. Dzięki niej można stworzyć wiele elementów dekoracji, sprawiający wrażenie podjazd czy alejki i rabaty kwiatowe. Kostka brukowa do ogrodu występuje w wielu odcieniach i kształtach. W ofercie większości firm znajdziemy kostki trapezowe, jak i te o niestandardowych wymiarach. Wybór ten sprawia, że podjęcie decyzji jest bardzo trudne. Jednocześnie daje nam wiele możliwości tworzenia różnych kształtów i dopasowywania kostki do pozostałych elementów dekoracji. Coraz częściej można spotkać stworzone z różnokolorowych elementów mozaiki. Podjazd wykonany w ten sposób sprawia ogromne wrażenie i niewątpliwie potrafi zaskoczyć. Odpowiednio dopasowana fuga wodoszczelna to nie tylko materiał, który ma za zadanie zabezpieczyć całość, ale również część dekoracji. Najlepsze aranżacje można znaleźć w sieci.  Pamiętajmy, że warto podglądać nowoczesne trendy i inspirować się kompozycjami, które już ktoś zaplanował i wykonał. To pomoże nam podjąć odpowiednie decyzje i sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał niesamowicie.

Fuga żywiczna jako element dekoracji

Zdecydowanie zbyt rzadko mówi się o tym, że fuga żywiczna na taras lub podjazd mogą stanowić element dekoracji. Bardzo często podpowiadamy tutaj, jak ważne i ekonomiczne jest jej stosowanie. Powtarzamy, że nie tylko chroni szczeliny przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych czy działaniem wody i chemikaliów podczas mycia, ale również zabezpiecza całość przed osuwaniem się poszczególnych elementów. Pomaga również odprowadzić nadmiar wody oraz jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Niestraszna jej sroga zima czy upalne lato. Zapobiega wyrastaniu trawy oraz chwastów a co najważniejsze dba o to, by kostka brukowa wyglądała idealnie.

Funkcja dekoracyjna jest zdecydowanie zbyt często pomijana przez wszystkich. Pamiętajmy, że fugowanie wykonuje się wewnątrz domu właściwie w każdym pomieszczeniu. Każdy, kto wykańczał dom lub mieszkanie, w pewnym momencie zmuszony był wybrać kolor fugi do płytek. Dzieje się tak, ponieważ ta prócz oczywistych zalet, ma za zadanie stanowić element dekoracji. Podobnie jest, gdy stosujemy fugi żywiczne do kostki brukowej. Wybór koloru jest bardzo ważny, będzie on bowiem stanowił o tym, jak będzie wyglądać całość naszej kompozycji na tle elewacji domu czy ogrodu.

Czy warto stosować betonowe dekoracje w ogrodzie?

Stworzenie jednolitej kompozycji w ogrodzie wymaga od nas bardzo dużej mobilizacji. Podejmowanie decyzji w tym zakresie nie jest proste, jednak jeżeli dobierzemy odpowiednio poszczególne elementy, to efekt może zaskoczyć nas i naszych gości. Ciekawym sposobem na uzyskanie takiego efektu, jest łączenie ze sobą poszczególnych dekoracji. W nowoczesnym ogrodzie idealnie sprawdzają się betonowe kule, które najczęściej stawiane są przy wejściu czy na tarasie. Bardzo często tworzone są również ze szkła czy metalu. Beton jest jednak materiałem dużo bardziej wytrzymałym. Ciekawą opcją jest również zastosowanie betonowych donic, które idealnie komponują się z kostką brukową. Warto w nich posadzić kwiaty, które będą pasować do wybranego przez nas stylu.

Projektowanie ogrodu z elementami dekoracji nie jest proste. Warto poświęcić na to sporo czasu, by móc wszystko do siebie dopasować. Ilość różnorodnych elementów sprawia, że każdy wybór należy dobrze przemyśleć. Poznaliśmy podstawowe style stosowane na zewnątrz oraz zasady doboru koloru kostki do pozostałych dekoracji. Zadbajmy więc o to, by nasz ogród zachwycił nas i naszych gości.

0 komentarzy