Koszyk

Komentarze 

3

Komentarze 

3

Fugowanie kostki brukowej i granitowej

fugowanie kostki granitowej

Fugowanie kostki granitowej

Witam Cię serdecznie na blogu mojego sklepu online Zafuguj.pl w którym kupisz najlepsze na rynku fugi do nawierzchni brukowanych. Jeśli to Twoje pierwsze odwiedziny, pozwól, że się przedstawię. Nazywam się Mateusz Jastrzębski i od 2009 roku działam w branży brukarskiej. Wiedzę, którą przekazuję Ci w artykułach na blogu, opieram na wieloletnim doświadczeniu, szkoleniach i popełnionych błędach. W przypadku wątpliwości, pytaj w komentarzach lub dzwoń – postaram się pomóc. Produkty, które oferuję w sklepie nie mają przede mną tajemnic. Są one w 100% przetestowane na realnych zleceniach u moich Klientów. Tym wpisem chcę Ci pokazać, jak wygląda fugowanie kostki granitowej.

kostka granitowa, fugi kostki granitoqwej

Ale do rzeczy… Ten wpis całkowicie poświęcam tematyce fugowania kostki granitowej. Fugowanie kostki kamiennej jest tak obszernym tematem, że zasługuje na specjalne traktowanie.

Wykorzystanie Fugi do kostki granitowej polega na wypełnieniu odstępów pomiędzy poszczególnymi kostkami. To w jaki sposób wykonamy tę czynność ma ogromny wpływ na późniejszą trwałość wybrukowanej drogi czy chodnika. Fugowanie kamienia ma także bezpośrednie znaczenie dla estetyki gotowej nawierzchni i komfortu utrzymania kostki w czystości.

Materiał do fugowania kostki granitowej powinieneś odpowiednio dobrać do oczekiwanych efektów i swoich możliwości finansowych.

Do wypełnienia szczelin kostki granitowej możesz wykorzystać wiele materiałów. Piasek, mączkę granitową, różnego rodzaju żwiry, mieszankę piasku z cementem, piasek polimerowy i fugę żywiczną. Scharakteryzuję wszystkie te metody.

Fugowanie kostki granitowej fugą żywiczną

Charakterystykę zacznę od mojego faworyta – fugi żywicznej do kostki granitowej. Może nie jest to opcja najtańsza, ale jako wykonawca, rekomenduję tę metodę gdzie się da. Fuga żywiczna to nic innego jak gotowa zaprawa do spoinowania kostki brukowej. Jest to połączenie drobnych piasków ozdobnych ze spoiwem w postaci bezbarwnej żywicy. Do aplikacji fugi żywicznej potrzebujemy dostępu do bieżącej wody z węża lub myjki. Z narzędzi – gumowej ściągaczki do wody (gumowej rakli) i miękkiej miotły. Sam proces aplikacji moim zdaniem jest prosty i wręcz przyjemny – nie da się tego zepsuć. Kostka powinna być ułożona na podbudowie półprzepuszczalnej i posiadać puste spoiny na głębokość około 3cm. Jak prawidłowo układać kostkę granitową dowiesz się z tego wpisu.

Jak fugować granit?

Przystępujemy do fugowania. Pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać to mocne zwilżenie kostki granitowej wodą – spoiny mogą nawet ‘pływać’. Następnie otwórz próżniowe opakowanie żywicznej fugi do kostki granitowej (Fuga Classic – z pomarańczową etykietą). Należy pamiętać, że materiał ten wiąże w kontakcie z tlenem z powietrza. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać całego opakowania na raz, zalej otwartą fugę wodą, aby całkowicie była zanurzona. Tak zabezpieczoną fugę możesz dowolnie długo przechowywać i wykorzystać ją w dowolnym momencie, wyjmując potrzebną ilość spod wody. Kiedy fuga z wiaderka znalazła się już na powierzchni kostki, zwilż ją dodatkowo rozproszonym strumieniem wody pod niskim ciśnieniem i zacznij przegarniać w różnych kierunkach ściągaczką do wody. Fuga pod ciężarem własnym zacznie wypełniać szczeliny między kostkami.

Po rozprowadzeniu materiału w spoinach czas na ich wyprofilowanie. Do tego posłuży Ci miękka miotła. Zwilżaj fugę wodą i delikatnie przemiataj pod kątem 45 stopni względem linii spoin. Zrobione! Nawet jeśli na powierzchni porowatej kostki granitowej zostały drobinki fugi, to nic. Wykruszą się one po zaschnięciu podczas normalnej eksploatacji nawierzchni, lub pozbędziesz się ich z pomocą twardej miotły.

Tyle o samym fugowaniu, ale jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie fugi żywicznej?

  • Fuga do kostki granitowej stabilizuje i umacnia poszczególne kostki
  • jest trwała i nie wypłukuje się podczas ciśnieniowego mycia kostki
  • całkowicie wyeliminowane wypłukiwanie piasku z kostki brukowej
  • pH gotowej fugi do kostki granitowej jest niesprzyjające dla wzrostu mchu i chwastów
  • czysta i estetyczna nawierzchnia z kostki granitowej bez chwastów i mchu
  • dodatkowe walory estetyczne w postaci różnokolorowych fug dopasowanych lub kontrastujących z ułożoną kostką
  • odporna na promienie słoneczne, nie pęka i nie kruszy się
  • brak ryzyka zabrudzenia kostki przy fugowaniu
  • jest zwyczajnie ładna:)
fuga do kostki granitowej

Fugowanie kostki granitowej suchym betonem

Fugowanie kostki granitowej suchym betonem czy też piaskiem z cementem, jak kto woli, jest bardzo ryzykownym zabiegiem i wymaga doświadczenia. Taką pracę warto wykonywać przy sprzyjającej, bezdeszczowej pogodzie. Dodatkowym atutem będzie tutaj całkowicie suchy kamień. Fugowanie kostki granitowej zaprawą piaskowo-cementową zaczynamy od rozsypania suchego betonu na powierzchni ułożonej kostki granitowej. Rozsypaną zaprawę trzeba przemiatać miotłą w różnych kierunkach, aby możliwie najdokładniej wypełnić wszystkie szczeliny.

Po wypełnieniu spoin kostki granitowej betonem można pokusić się o przejazd lekką zagęszczarką, aby dodatkowo zawibrować materiał i usunąć jego nadmiar z kostki. Jeśli zastosujesz metodę bez użycia zagęszczarki, pamiętaj, aby możliwie najdokładniej pozamiatać resztki zaprawy z wgłębień na powierzchni kostek granitowych. Kiedy nawierzchnia jest już tak przygotowana, przystępujemy do najtrudniejszego etapu fugowania granitu betonem – płukania. Rozprowadzoną w fugach zaprawę należy teraz zrosić wodą, aby beton dostał wilgoci i zaczął wiązać. Etap zwilżania należy przeprowadzić ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ nadmiar wody lub zbyt wysokie ciśnienie może narobić bałaganu. Zbyt obfite zwilżenie spowoduje wypłynięcie betonu na powierzchnię kostek i spowoduje ich trwałe zabrudzenie.

Wykruszający się beton ze spoin kostki

Duża ilość wody lub długotrwałe zraszanie nawet mniejszą jej ilością może spowodować też obniżenie wytrzymałości betonowej fugi. W takim przypadku woda wypłukuje z wierzchniej warstwy spoin tak zwane mleczko cementowe. Efekt ten bardzo osłabia zaprawę betonową w spoinach kostki. Słaby beton w fugach kostki granitowej będzie pękał i wykruszał się pod wpływem warunków atmosferycznych i zwykłej eksploatacji. Ponadto taki spękany beton będzie doskonałym środowiskiem dla zagnieżdżenia się chwastów i mchu w spoinach.

Reasumując, fugowanie kostki granitowej suchym betonem może okazać się tańszym sposobem od zastosowania fugi żywicznej. Metoda sprawdzi się w przypadku fachowego wykonania – a to może zwiększyć koszt prac. Wykonując fugowanie samemu sporo ryzykujesz, ponieważ efekt może nie być zadowalający. Ponadto zabrudzona betonem kostka granitowa często kwalifikuje się do wymiany lub mycia bardzo drogimi preparatami.

kostka granitowa, kocie łby, kostka granit, stara kostka

Kruszywo do fugowania kostki granitowej

Skorzystanie z takiego rozwiązania może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w scenerii dworku czy pałacu. Zastosowanie do zafugowania kostki kamiennej kruszyw – czy to w formie mączki granitowej czy grysu – w pewnych warunkach może dodać dodatkowego uroku. Jeśli granitowy dojazd do posesji osłonięty jest drzewami, a budynek i styl nawiązują do dworku czy pałacu, może okazać się to doskonałym rozwiązaniem. Kruszywo w fugach kostek granitowych dosyć szybko spowoduje wzrost roślinności i mchów, zwłaszcza w zacienionym otoczeniu. Dodatkowo, jeśli nie zamierzamy myć naszej nawierzchni wykonanej z kamienia czy kostki granitowej, nie musimy obawiać się możliwego wypłukiwania kruszywa.

Nie polecam tej metody w otoczeniu o charakterze nowoczesnym, gdzie intruz w postaci mchu nie będzie mile widziany. Zastosowanie kruszyw do zafugowania kostki granitowej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zachować czystość spoin i zamierzamy regularnie myć kostkę pod wysokim ciśnieniem. Kruszywo w postaci grysów lub mączki może powodować dodatkową uciążliwość – wnoszone za butami do domu, skutecznie porysują nawet twardą podłogę.

Fugowanie kostki brukowej

Czy warto fugować kostkę brukową?

Do najbardziej popularnych nawierzchni ogrodowych należy kostka brukowa i płyty betonowe. Niestety zazwyczaj brukarze stosowali do wypełnienia szczelin między kostką brukową zwykły piasek. Tego rodzaju rozwiązania choć niskobudżetowe, mają swoje wady. Podjazd, gdzie szczeliny są wypełnione piaskiem może w przyszłości zarastać trawą, mchem i nie wyglądać już tak bardzo estetycznie. Samo zastosowanie piasku może być problematyczne również ze względu na to, że z czasem piasek będzie się wypłukiwać. Sprzyjają temu niekorzystne warunki atmosferyczne i czyszczenie myjką wysokociśnieniową. To właśnie zmuszać nas będzie do uzupełniania piasku w szczelinach kostki brukowej raz na jakiś czas, co samo w sobie może okazać się bardzo uciążliwe. Sam zabieg mycia kostki zafugowanej piaskiem jest bardzo uciążliwy i generuje wokół spory bałagan – piasek wypłukiwany ze spoin kostki wraz z wodą, brudzi wszystko dookoła.

Różnego rodzaju kostki betonowe oraz płyty są bardzo podatne na tzw. siły ścinające. Wytwarzane są one podczas normalnej pracy nawierzchni, kiedy kostka ugina się na warstwie podsypki podczas różnego rodzaju obciążeń. Często lekceważonym elementem układania kostki brukowej jest zachowanie prawidłowej szerokości spoin – każdy producent zaleca, aby odstępy wynosiły 2-5mm. Nie należy tu polegać tylko i wyłącznie na fabrycznych wypustkach na bocznych stronach poszczególnych kostek czy płyt. Kiedy kostki będą ułożone zbyt ciasno, a ich spoiny wypełnione zostaną w niewłaściwy sposób, zaistnieje ryzyko szczerbienia brzegów poszczególnych elementów – to właśnie efekt wspomnianych wyżej sił ścinających. O ile beton sam w sobie jest materiałem bardzo trwałym, krawędzie kostek czy płyt z niego wykonanych są bardzo newralgicznymi elementami.

Stworzenie klina pozwala na to, że kostka nie przemieszcza się i nie dochodzi do uszkodzenia krawędzi. W przypadku podstawowym możemy doprowadzić do wypełnienia szczelin kostki piaskiem i innym kruszywem. W niektórych przypadkach istotne jest fugowanie przy użyciu specjalnej, wodoprzepuszczalnej zaprawy, co pozwala wodzie opadowej przesiąkać w grunt. W ten sposób możemy mieć pewność, że produkty tego typu pozwalają na uzyskanie dużej odporności na wahania temperatury i wilgoci oraz na wysoką elastyczność. 

Piasek polimerowy

Modny w ostatnim czasie polimerowy piasek fugowy jest w pewnym sensie kompromisem. Jest nieco tańszy od fugi żywicznej i nieco bardziej bezpieczny od fugowania suchym betonem. Kwestii ekonomicznych zakupu piasku polimerowego nie będę tu roztrząsał, każdy sam musi ocenić.

Aplikacja piasku polimerowego na kostce granitowej wygląda bardzo podobnie do metody powyżej – zaprawą piaskowo cementową. Należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcję aplikacji. Znajduje się tam ostrzeżenie dotyczące czasu aplikacji – po jego przekroczeniu możemy zostać z niemal nieodwracalnie zabrudzoną kostką. Tutaj też zaleca się zastosowanie zagęszczarki dla ustabilizowania materiału w spoinach. Może to być utrudnione przy kostce granitowej, ponieważ nie zawsze tego typu maszynę wykorzystuje się przy jej układaniu. Nie wypowiem się w temacie trwałości fug z piasku polimerowego ani ich odporności na porastanie chwastami i mchem. Nie testowałem tego osobiście. Póki co nie zamierzam, ponieważ wychodzę z założenia, że jeśli w 100% sprawdza mi się jakieś rozwiązanie, nie kombinuję.

Dlaczego warto fugować kostkę brukową spoiną żywiczną?

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Fugowanie to sposób na zabezpieczenie kostki brukowej nawet w przypadku stromej nawierzchni. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać stabilną płaszczyznę, a fugi będą pełniły rolę klina. Do tego dochodzi jeszcze banalna łatwość utrzymania w czystości zafugowanej nawierzchni. Zmniejszone do minimum zostaje również ryzyko zagnieżdżenia się w spoinach mrówek, które w długoterminowej perspektywie mogą okazać się degradacyjne dla chodnika czy podjazdu i powodować zapadanie się kostek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych możliwości, warto skontaktować się z nami lub śledzić nasze kolejne artykuły.

Jaką wybrać fugę do kostki brukowej lub płyt tarasowych?

Nie mniej jednak, przy wyborze materiału do wypełnienia szczelin w kostce czy płytach tarasowych, warto zwrócić uwagę, aby był on odpowiedni do fugowanej nawierzchni. Z pomocą tutaj przychodzi nasza klasyfikacja zapraw do fugowania w trzech głównych kategoriach:

Fuga Classic (z pomarańczową etykietą) – z przeznaczeniem do fugowania kostki granitowej oraz fugowania kostki betonowej o szerokich spoinach

Fuga Special (z zieloną etykietą) – fuga do spoinowania kostki betonowej o wąskich i średnich szerokościach spoin. Fuga ta doskonale nadaje się również do zastosowania przy spoinowaniu płyt tarasowych o mniejszych formatach.

Fuga Elastic (z niebieską etykietą) – najlepsza fuga do spoinowania płyt tarasowych ceramicznych oraz fugowania płyt tarasowych z gresu. Doskonale sprawdza zarówno w przypadku płyt dużego formatu, jak i tych mniejszych. Jest fugą najbardziej elastyczną z całej gamy spoin do kostek i płyt. Należy jednak zaznaczyć, że tym samym jest materiałem mniej odpornym na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia. Tym samym podczas aplikacji Fugi Elastic, należy unikać spoin szerokich, powyżej 8mm.

Jak przygotować kostkę brukową do fugowania?

Pierwszym krokiem, jaki należy jeszcze wykonać przed przystąpieniem do fugowania, zwilżenie wodą bruku i w trakcie pracy utrzymywanie go w stanie wilgotnym. Następnym elementem jest rozsypanie na powierzchni zaprawę w porcjach, które pozwolą zużycie ich w ciągu trzydziestu minut. Kolejnym krokiem pozostaje wprowadzenie zaprawy do spoin za pomocą odpowiednich przyrządów (zgodnie z instrukcję aplikacji, przydatna będzie tu gumowa ściągaczka do wody i miękka miotła). Jednocześnie należy spryskiwać fugę i kostkę wodą. Wodę należy ostrożnie dozować w taki sposób, aby nie doprowadzić do wypłukania fug. Warto zaznaczyć, że woda nie bierze udziału w wiązaniu fugi i nie ma dla niego znaczenia. Wodę w procesie aplikacji stosujemy dla właściwego wypełnienia szczelin masą do fugowania. Ponadto użycie wody w procesie spoinowania kostki czy płyt, w znaczącym stopniu ogranicza przywieranie fugi do narzędzi. Przedostatnim krokiem pozostaje zmycie pozostałych resztek powierzchni zaprawy delikatnym strumieniem wody. Ostatnim elementem pozostaje użycie w celu oczyszczenia miękkiej miotły przy pomocy delikatnych ruchów, w kierunku ukośnym do fug, co pozwala na wygładzenie powierzchni. Podczas fugowania nawierzchni fugą żywiczną do kostki brukowej lub fugą do płyt tarasowych, za priorytet warto przyjąć estetyczne wyprofilowanie gotowych spoin, nawet kosztem całkowitego wyczyszczenia fugowanej powierzchni. Pozostałości fugi żywicznej na powierzchni kostki nie są groźnym zjawiskiem i wykruszą się po zaschnięciu podczas normalnej eksploatacji nawierzchni.

Zastosowanie fug do kostki i płyt 

W celu zastosowania fug warto kierować się odpowiednimi rozwiązaniami, które pozwoli nam na pełne wykorzystanie ich możliwości. Przede wszystkim zastosowanie fug znajdzie swoje miejsce w powierzchniach z płyt tarasowych zarówno ceramicznych jak i gresowych oraz kostek brukowych na podłożu półprzepuszczalnym, czyli takich miejsc jak podjazdy, tarasy i aleje. Oprócz tego dobrym miejscem do zastosowania jest kostka betonowa, kamień odtworzony, kostka brukowa granitowa lub kamień naturalny (polny). Fugi nie nadają się jednak w przypadku, kiedy mamy styczność z kostką i płytami z kamienia naturalnego, które nie posiadają występów oddzielających, czyli układane są całkowicie bezfugowo. Fugi żywiczne są za to dobrym rozwiązaniem do zastosowania w prywatnych drogach, dostosowanych do lekkich i wolno poruszających się pojazdów, do maksymalnej prędkości 30 kilometrów na godzinę i ciężkości do 3,5 tony. Wyjątkiem może okazać się tutaj fuga do kostki granitowej (Fuga Classic) z przeznaczeniem do spoin szerokich. Jest ona najmocniejsza pod względem wytrzymałościowym z całej gamy spoin żywicznych i z powodzeniem jest stosowana również do bardziej obciążonych nawierzchni

Ważne, aby dobrać właściwą fugę żywiczną wysokiej jakości

Skorzystaj z dostępnych możliwości na znalezienie najbardziej profesjonalnych fug do swojej kostki. Fugowanie dzięki naszym rozwiązaniom nie będzie dla Ciebie problematyczne, a pozwoli Ci na znalezienie najbardziej dopasowanych produktów. Fugowanie kostki to dobry wybór dla osób, które cenią walory estetyczne i trwałość rozwiązań. Bardzo ważne pozostaje dla nas wysoka jakość produktów do spoinowania i renowacji nawierzchni brukowych

Ostatni etap układania kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku należy dowiedzieć się, z jakiego powodu konieczne jest zadbanie o etap fugowania. Za sprawą odpowiedniego wypełnienia szczelin możemy liczyć na zabezpieczenie wykonanej pracy oraz zadbanie o to, aby nawierzchnia nie poruszała się. Materiał, który wykorzystamy do wypełnienia szczelin pełni rolę klina. Dzięki temu możemy uzyskać stworzenie jednolitej płaszczyzny z pojedynczych kostek. Właściwe wykonanie tych prac ma znaczący wpływ na późniejszą eksploatację gotowej nawierzchni. Właściwie wypełnione szczeliny między kostkami zapewniają jej stabilność i utrzymanie równych linii pomiędzy rzędami kostki. Fuga żywiczna do kostki brukowej to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce zadbać o walory estetyczne. Na przestrzeni lat zmienił się jednak sposób fugowania kostki brukowej. Wybór właściwej formy fugowania pozwoli nam na to, że zadbamy o brak możliwości zarastania kostki brukowej przez roślinność. Dodatkowym plusem jest utrzymanie powierzchni w czystości.

Chwasty i mchy również pokochają tak stworzone środowisko do wzrostu i w mgnieniu oka zagoszczą na podjeździe czy chodnikach z kostki granitowej. Usuwanie nieproszonych gości ze spoin wypełnionych piaskiem stanie się szczególnie uciążliwe. Każda próba ręcznego wyrywania chwastów będzie za sobą niosła spore ubytki materiału fugowego. Piasek widowiskowo wypłukiwany i rozrzucany wraz z ciśnieniem wody na wszystkie strony podczas ciśnieniowego mycia ochlapie wszystko co się da. Oczywiście będzie najtańszym rozwiązaniem ze wszystkich wymienionych powyżej, ale czy warto? Oceńcie sami.

Jak stosować fugę żywiczną ?

Zachęcam do oglądania mojego filmu, w którym szczegółowo opisuję cechy fugi żywicznej. Dowiesz się jak stosować fugę i na co zwrócić uwagę przy jej doborze.

Jak zwykle zachęcam do zadawania pytań w komentarzach. Chętnie odpowiem na wszystkie. Jeśli interesuje Was jakiś temat z branży brukarskiej i chcielibyście o nim przeczytać na naszym blogu, wpisujcie w komentarzach tematykę.

Zachęcam również do korzystania z kalkulatora brukarskiego Zafuguj.pl . Obliczysz nim ilość wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania nawierzchni z każdego rodzaju materiału brukarskiego.

Obserwuj Zafuguj.pl na na Facebooku!

Do zobaczenia!

3 komentarze

  1. Szukam wykonawcy do oczyszczenia kostki granitowej i ponownego zafugowania

  2. Tak to prawda Parę lat wstecz syn położył mi kostke brukowa na chodnik i podjazd Jest trochę tych metrów Fuga była robiona zaprawa cementowa Jako nie fachowiec wyszło mu całkiem fajnie Minęło parę lat i kostka się pobrudziła Ziec umyl ja pod ciśnieniem No i lipa Sa tez miejsca pod rynnami gdzie fuga ale i cement wypłukał się tak mocno ze kostka się rusza W ogrodzie i wokół domu sporo roślin i duży pies Fugi są wypełnione przez resztki opadłych roślin igliwie jak i piasek naniesiony przez psa Bo albo gdzieś dziurę wykopie albo biega wzdłuż płotu z impetem a piesek duży Chce to wyremontować Mniej więcej wiem co i jak ale wole poradę fachowca by stopniowo naprawić zniszczeniKostka nie jest równiutka są to kwadraciki i lupki o różnych rozmiarach Chce zacząć od naprawienia tych luźnych a później fugowania Fugi w niektórych miejscach są dość głębokie Gdzie niegdzie jest jeszcze stara niewyplukana fuga Zdecydowałam się na te zywiczna a ze to koszt dość duży może okazać się ze czesc będę musiała przełożyć na przyszły rok Proszę o poradę jak i co robić Kostka powierzchnie nie ma tak gładkiej i równej jak na zdjęciach Owa kostka przyjechała prosto z kopalni bo tak wyszło nam taniej a rodzi się pytanie szy ta packa dam rade zebrać resztke fugi z takiej powierzchniSamo zamiatanie takiej powierzchni to było wyzwanie a tu sztywny przedmiot zagarniajacy.? TROCHE SIE BOJE

  3. Dzień dobry:) Zgadza się, fugowanie kostki zaprawą cementową rzadko kończy się długotrwałym sukcesem. Winien temu jest sposób fugowania, czyli zlewanie wodą zafugowanej kostki, aby wyczyścić pozostałości cementu i ułożyć w spoinach zaprawę. Tzw. mleczko cementowe podczas tego zabiegu zostaje wypłukane i wsiąka w głąb spoiny, przez co wierzchnia warstwa staje się bardzo osłabiona. Po kilku sezonach fuga cementowa zaczyna się kruszyć i wypłukiwać.
    Jeśli chodzi o poradę co i jak robić, zachęcam do zapoznania się z instrukcją aplikacji dostępnej tutaj: https://zafuguj.pl/instrukcja/
    Gdyby pojawiły się wątpliwości, proszę o telefon – 694 080 806 Najłatwiej będzie wszystko wytłumaczyć podczas rozmowy.
    Nawet przy nieregularnej strukturze kostki, fuga żywiczna jest najbardziej rozsądnym wyborem, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie, a tym samym nie odbarwia kostki podczas aplikacji. Można w prosty sposób oczyścić kostkę z pozostałości. Bez obaw. Proponuję zakupić jedno opakowanie na próbę – nie da się tego zepsuć:) Pozdrawiam, Mateusz