Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Samodzielne układanie kostki brukowej – co warto wiedzieć?

Koszty związane z utwardzeniem podjazdu i nawierzchni wokół domu mogą być bardzo duże. Rosnąca inflacja oraz brak poszczególnych materiałów sprawiają, że ceny windują w górę. Wiele osób decyduje się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, by zaoszczędzić na kosztach robocizny. By jednak móc sprawnie, bezpiecznie i odpowiednio wykonać te czynności, należy wcześniej dobrze się do tego przygotować. Jednym z priorytetów będzie wykonanie wszystkich prac, krok po kroku, tak by o niczym nie zapomnieć. W tym artykule opowiem o tym co warto wiedzieć, przed rozpoczęciem utwardzania nawierzchni. Pomogę Wam również przygotować się do układania kostki oraz opowiem, na co zwracać największą wagę i jak uniknąć popularnych błędów. 

Od czego rozpocząć przygotowanie nawierzchni?

Układanie kostki brukowej to jedna z czynności, które muszą zostać poprzedzone bardzo dokładnym przygotowaniem. Bez wykonania wszystkich etapów starannie i krok po kroku, efekt końcowy z pewnością nie będzie zadowalający. To właśnie dlatego bardzo często mówi się o tym, że odpowiednie korytowanie i podbudowa są tak samo ważne jak sam element ułożenia kostki brukowej. By jednak móc przystąpić do tych prac, należy najpierw zaprojektować i wyznaczyć teren, przeznaczony pod utwardzenie, wybrać materiały, dowiedzieć się czym jest fuga do kostki brukowej oraz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Pierwszym etapem jest więc odpowiednie planowanie i przygotowanie się do pracy. Pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem designu naszego ogrodu są elementy z kostki brukowej. Najładniejsze kompozycje można podpatrzeć w sieci lub w katalogach producentów kostki. Warto jednak zadbać również o własną inwencję i pomyśleć jak wyjść poza schemat. 

Planowanie to jednak dopiero początkowy element pracy. Po zorganizowaniu narzędzi oraz wyborze wszystkich materiałów powinniśmy przejść do działania. Bardzo ważnym etapem jest korytowanie. Warto wykorzystać do tej czynności małą koparkę, która znacznie ułatwi nam pozbycie się nadmiaru ziemi i odpowiednie wykopanie i pogłębienie dziury. Przed samym kopaniem, powinniśmy wyznaczyć teren. Najlepiej za pomocą drutu budowlanego lub drewnianych kołków i sznurka, tak by operator koparki wiedział, jakiej linii powinien się trzymać. Pamiętajmy, że precyzyjnie wykopany dół pozwoli nam zaoszczędzić na podbudowie. 

Jak samodzielnie wykonać podbudowę pod kostkę brukową?

Kolejnym bardzo ważnym krokiem w samodzielnej realizacji utwardzenia nawierzchni jest zrobienie trwałej i solidnej podbudowy. Najczęściej dzieli się ją na 3-4 elementy, które wykonuje się z różnych materiałów. Na sam dół kładziemy warstwę gruzu, która pozostała nam po budowie. Później należy go przysypać kruszywem o grubości od 30 do 60 mm. Trzecia warstwa to drobniejszy kamień o grubości do 30 mm. Na końcu warto użyć podsypki, czyli drobnego kamienia wykorzystywanego do wyrównania nawierzchni przed ułożeniem kostki oraz piasku. 

Kostka brukowa i taczka

Jest kilka ważnych informacji, o których powinniśmy wiedzieć, przed przystąpieniem do realizacji podbudowy. Po pierwsze jest to jeden z najważniejszych elementów, który będzie miał znaczący wpływ na jakość wykonania pozostałych prac. Dobrze zrealizowana podbudowa gwarantuje, że kostka nie będzie się zapadać i niszczyć. Jej grubość jest zależna od rodzaju gleby i terenu, na którym realizujemy utwardzenie terenu. Jeżeli pracujemy w mokrym terenie, to podbudówka powinna osiągnąć pomiędzy 45-60 cm. Jeżeli teren jest suchy i nie występują na nim podtopienia, to wystarczy warstwa 30-45 cm. Ponadto Podbudowa powinna być wykonana w taki sposób, by utrzymać spadek około 3-4% podłoża. Jest top niezbędne do prawidłowego odprowadzania nadmiaru wody. Pamiętajmy, by każdą z czterech warstw podbudowy odpowiednio ubić. Jakość wykonania tego etapu będzie rzutować na dalsze prace i eksploatowanie kostki brukowej w przyszłości, nie warto więc oszczędzać na materiałach. Pamiętajmy również, że ten etap to czas, w którym powinniśmy pomyśleć, jaka fuga do kostki brukowej będzie odpowiednia na naszym terenie. 

Samodzielne układanie kostki brukowej – jakich błędów nie popełniać? 

Przed przystąpieniem do etapu układania kostki brukowej, warto zapoznać się z najczęstszymi błędami, jakie popełniają osoby bez doświadczenia. 

  1. Źle wymierzona i zaplanowana powierzchnia, to jeden z najczęstszych błędów. Podczas układania kostki brukowej, zmuszeni jesteśmy docinać wiele elementów, co nie wygląda estetycznie. 
  2. Wąskie spoiny pomiędzy poszczególnymi elementami mogą prowadzić do uszkodzeń i pękania kostki brukowej. Dzieje się tak, ponieważ kostka w momencie nacisku pracuje i zmienia swoje ułożenie. 
  3. Szerokie spoiny to błąd całkowicie przeciwstawny do poprzedniego. Powodują, że kostka brukowa nie pracuje jako całość, tylko każdy element oddzielnie. Może to prowadzić do osiadania i zapadania się pojedynczych egzemplarzy. 
  4. Nieprawidłowe zagęszczenie nawierzchni przy użyciu maszyn. Używanie wibratora bez osłony powoduje, że piasek rozpryskiwany podczas ubijania zostaje starty na pył i wnika w chropowatą strukturę kostki. Po czasie tworzą się na niej, trudne do usunięcia plamy, co jest szczególnie uciążliwe. 
  5. Nieprawidłowe stosowanie nowoczesnych preparatów do fugowania. Fuga żywiczna, która pozostaje po spoinowaniu, powinna zostać zmyta z kostki. Po jej zastygnięciu powstaną trudno usuwalna warstwa. 

Jak widać, na etapie układania kostki brukowej można popełnić wiele błędów. Warto więc dobrze się przygotować do tego etapu i wszystko dokładnie przemyśleć. 

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej i jej spoinowanie to ostatni element, jaki należy wykonać. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, możemy popełniać błędy, które będą rzutować na całość naszej pracy. Pamiętajmy, by przydużych nawierzchniach korzystać z kostki brukowej z trzech palet jednocześnie, to pozwoli nam zniwelować różnice w kolorze, dopuszczalne w karcie gwarancyjnej producenta. Ponadto sprawdzimy jakość dostarczonego materiału i w przypadku wielu uszkodzeń, będziemy mogli je zareklamować. Układanie kostki brukowej należy zacząć od czoła, tak by uniknąć zadeptywania podsypki. Aby nasza nawierzchnia była cicha i wytrzymała, powinniśmy kostkę układać we wzory skośne, tzn. po przekątnej do kierunku jazdy, lub korzystać z minimum trzech różnych wymiarów. Pamiętajmy, by podczas układania zachować odpowiednią szerokość spoin, która powinna wynosić około 3 mm. Do fugowania warto zastosować nowoczesne preparaty, które odznaczają się dużą odpornością i brakiem konieczności sezonowego uzupełniania. Najpopularniejsza fuga żywiczna, jest prosta w nałożeniu i profilowaniu, co może nam ułatwić całe zadanie. Jeżeli zdecydujemy się na fugę tradycyjną to po pierwszym zasypaniu piaskiem, należy dokonać wibrowania kostki aż do osiągnięcia jej ostatecznego poziomu. W przypadku spoinowania nowoczesnego etap ten wykonywany jest przed fugowaniem. 

Samodzielne układanie kostki brukowej – podsumowanie

Jak widzimy, układanie kostki brukowej może wykonać każdy samodzielnie. By jednak tego dokonać, niezbędne są odpowiednie maszyny i urządzenia, zaczynając od koparki i kończąc na szlifierce kątowej. Bardzo ważna jest również wiedza jak korzystać z powyższych narzędzi oraz znajomość zasad opisanych w tym artykule. Jeżeli zależy nam na tym, by wszystkie czynności wykonać profesjonalnie, powinniśmy się do tego dobrze przyłożyć i niczego nie pomijać. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, to warto poprosić o pomoc osoby, które wcześniej wykonywały takie prace i zgodzą się nam pomóc.

0 komentarzy