Zadzwoń do nas: 694-080-806

Darmowa przesyłka dla zamówień powyżej 100 zł

fugowanie kostki granitowej

Fugowanie kostki granitowej

Fugowanie kostki granitowej

Witam Cię serdecznie na blogu mojego sklepu online Zafuguj.pl w którym kupisz najlepsze na rynku fugi do nawierzchni brukowanych. Jeśli to Twoje pierwsze odwiedziny, pozwól, że się przedstawię. Nazywam się Mateusz Jastrzębski i od 2009 roku działam w branży brukarskiej. Wiedzę, którą przekazuję Ci w artykułach na blogu, opieram na wieloletnim doświadczeniu, szkoleniach i popełnionych błędach. W przypadku wątpliwości, pytaj w komentarzach lub dzwoń – postaram się pomóc. Produkty, które oferuję w sklepie nie mają przede mną tajemnic. Są one w 100% przetestowane na realnych zleceniach u moich Klientów. Tym wpisem chcę Ci pokazać, jak wygląda fugowanie kostki granitowej.

kostka granitowa, fugi kostki granitoqwej

Fugowanie kostki granitowej

Ale do rzeczy… Ten wpis całkowicie poświęcam tematyce fugowania kostki granitowej. Fugowanie kostki kamiennej jest tak obszernym tematem, że zasługuje na specjalne traktowanie.

Fugowanie kostki granitowej polega na wypełnieniu odstępów pomiędzy poszczególnymi kostkami. To w jaki sposób wykonamy tę czynność ma ogromny wpływ na późniejszą trwałość wybrukowanej drogi czy chodnika. Fugowanie kamienia ma także bezpośrednie znaczenie dla estetyki gotowej nawierzchni i komfortu utrzymania kostki w czystości.

Materiał do fugowania kostki granitowej powinieneś odpowiednio dobrać do oczekiwanych efektów i swoich możliwości finansowych.

Do wypełnienia szczelin kostki granitowej możesz wykorzystać wiele materiałów. Piasek, mączkę granitową, różnego rodzaju żwiry, mieszankę piasku z cementem, piasek polimerowy i fugę żywiczną. Scharakteryzuję wszystkie te metody.

Fugowanie kostki granitowej fugą żywiczną

Charakterystykę zacznę od mojego faworyta – fugi żywicznej do kostki granitowej. Może nie jest to opcja najtańsza, ale jako wykonawca, rekomenduję tę metodę gdzie się da. Fuga żywiczna to nic innego jak gotowa zaprawa do spoinowania kostki brukowej. Jest to połączenie drobnych piasków ozdobnych ze spoiwem w postaci bezbarwnej żywicy. Do aplikacji fugi żywicznej potrzebujemy dostępu do bieżącej wody z węża lub myjki. Z narzędzi – gumowej ściągaczki do wody (gumowej rakli) i miękkiej miotły. Sam proces aplikacji moim zdaniem jest prosty i wręcz przyjemny – nie da się tego zepsuć. Kostka powinna być ułożona na podbudowie półprzepuszczalnej i posiadać puste spoiny na głębokość około 3cm. Jak prawidłowo układać kostkę granitową dowiesz się z tego wpisu.

Jak fugować granit?

Przystępujemy do fugowania. Pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać to mocne zwilżenie kostki granitowej wodą – spoiny mogą nawet 'pływać'. Następnie otwórz próżniowe opakowanie żywicznej fugi do kostki granitowej (Fuga Classic – z pomarańczową etykietą). Należy pamiętać, że materiał ten wiąże w kontakcie z tlenem z powietrza. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać całego opakowania na raz, zalej otwartą fugę wodą, aby całkowicie była zanurzona. Tak zabezpieczoną fugę możesz dowolnie długo przechowywać i wykorzystać ją w dowolnym momencie, wyjmując potrzebną ilość spod wody. Kiedy fuga z wiaderka znalazła się już na powierzchni kostki, zwilż ją dodatkowo rozproszonym strumieniem wody pod niskim ciśnieniem i zacznij przegarniać w różnych kierunkach ściągaczką do wody. Fuga pod ciężarem własnym zacznie wypełniać szczeliny między kostkami.

Po rozprowadzeniu materiału w spoinach czas na ich wyprofilowanie. Do tego posłuży Ci miękka miotła. Zwilżaj fugę wodą i delikatnie przemiataj pod kątem 45 stopni względem linii spoin. Zrobione! Nawet jeśli na powierzchni porowatej kostki granitowej zostały drobinki fugi, to nic. Wykruszą się one po zaschnięciu podczas normalnej eksploatacji nawierzchni, lub pozbędziesz się ich z pomocą twardej miotły.

Tyle o samym fugowaniu, ale jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie fugi żywicznej?

  • Fuga do kostki granitowej stabilizuje i umacnia poszczególne kostki
  • jest trwała i nie wypłukuje się podczas ciśnieniowego mycia kostki
  • całkowicie wyeliminowane wypłukiwanie piasku z kostki brukowej
  • pH gotowej fugi do kostki granitowej jest niesprzyjające dla wzrostu mchu i chwastów
  • czysta i estetyczna nawierzchnia z kostki granitowej bez chwastów i mchu
  • dodatkowe walory estetyczne w postaci różnokolorowych fug dopasowanych lub kontrastujących z ułożoną kostką
  • odporna na promienie słoneczne, nie pęka i nie kruszy się
  • brak ryzyka zabrudzenia kostki przy fugowaniu
  • jest zwyczajnie ładna:)
fuga do kostki granitowej

Fugowanie kostki granitowej suchym betonem

Fugowanie kostki granitowej suchym betonem czy też piaskiem z cementem, jak kto woli, jest bardzo ryzykownym zabiegiem i wymaga doświadczenia. Taką pracę warto wykonywać przy sprzyjającej, bezdeszczowej pogodzie. Dodatkowym atutem będzie tutaj całkowicie suchy kamień. Fugowanie kostki granitowej zaprawą piaskowo-cementową zaczynamy od rozsypania suchego betonu na powierzchni ułożonej kostki granitowej. Rozsypaną zaprawę trzeba przemiatać miotłą w różnych kierunkach, aby możliwie najdokładniej wypełnić wszystkie szczeliny.

Po wypełnieniu spoin kostki granitowej betonem można pokusić się o przejazd lekką zagęszczarką, aby dodatkowo zawibrować materiał i usunąć jego nadmiar z kostki. Jeśli zastosujesz metodę bez użycia zagęszczarki, pamiętaj, aby możliwie najdokładniej pozamiatać resztki zaprawy z wgłębień na powierzchni kostek granitowych. Kiedy nawierzchnia jest już tak przygotowana, przystępujemy do najtrudniejszego etapu fugowania granitu betonem – płukania. Rozprowadzoną w fugach zaprawę należy teraz zrosić wodą, aby beton dostał wilgoci i zaczął wiązać. Etap zwilżania należy przeprowadzić ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ nadmiar wody lub zbyt wysokie ciśnienie może narobić bałaganu. Zbyt obfite zwilżenie spowoduje wypłynięcie betonu na powierzchnię kostek i spowoduje ich trwałe zabrudzenie.

Wykruszający się beton ze spoin kostki

Duża ilość wody lub długotrwałe zraszanie nawet mniejszą jej ilością może spowodować też obniżenie wytrzymałości betonowej fugi. W takim przypadku woda wypłukuje z wierzchniej warstwy spoin tak zwane mleczko cementowe. Efekt ten bardzo osłabia zaprawę betonową w spoinach kostki. Słaby beton w fugach kostki granitowej będzie pękał i wykruszał się pod wpływem warunków atmosferycznych i zwykłej eksploatacji. Ponadto taki spękany beton będzie doskonałym środowiskiem dla zagnieżdżenia się chwastów i mchu w spoinach.

Reasumując, fugowanie kostki granitowej suchym betonem może okazać się tańszym sposobem od zastosowania fugi żywicznej. Metoda sprawdzi się w przypadku fachowego wykonania – a to może zwiększyć koszt prac. Wykonując fugowanie samemu sporo ryzykujesz, ponieważ efekt może nie być zadowalający. Ponadto zabrudzona betonem kostka granitowa często kwalifikuje się do wymiany lub mycia bardzo drogimi preparatami.

kostka granitowa, kocie łby, kostka granit, stara kostka

Piasek polimerowy

Modny w ostatnim czasie polimerowy piasek fugowy jest w pewnym sensie kompromisem pomiędzy dwiema, opisanymi powyżej metodami. Jest nieco tańszy od fugi żywicznej i nieco bardziej bezpieczny od fugowania suchym betonem. Kwestii ekonomicznych zakupu piasku polimerowego nie będę tu roztrząsał, każdy sam musi ocenić.

Aplikacja piasku polimerowego na kostce granitowej wygląda bardzo podobnie do metody powyżej – zaprawą piaskowo cementową. Należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcję aplikacji. Znajduje się tam ostrzeżenie dotyczące czasu aplikacji – po jego przekroczeniu możemy zostać z niemal nieodwracalnie zabrudzoną kostką. Tutaj też zaleca się zastosowanie zagęszczarki dla ustabilizowania materiału w spoinach. Może to być utrudnione przy kostce granitowej, ponieważ nie zawsze tego typu maszynę wykorzystuje się przy jej układaniu. Nie wypowiem się w temacie trwałości fug z piasku polimerowego ani ich odporności na porastanie chwastami i mchem. Nie testowałem tego osobiście. Póki co nie zamierzam, ponieważ wychodzę z założenia, że jeśli w 100% sprawdza mi się jakieś rozwiązanie, nie kombinuję.

Kruszywo do fugowania kostki granitowej

Skorzystanie z takiego rozwiązania może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w scenerii dworku czy pałacu. Zastosowanie do zafugowania kostki kamiennej kruszyw – czy to w formie mączki granitowej czy grysu – w pewnych warunkach może dodać dodatkowego uroku. Jeśli granitowy dojazd do posesji osłonięty jest drzewami, a budynek i styl nawiązują do dworku czy pałacu, może okazać się to doskonałym rozwiązaniem. Kruszywo w fugach kostek granitowych dosyć szybko spowoduje wzrost roślinności i mchów, zwłaszcza w zacienionym otoczeniu. Dodatkowo, jeśli nie zamierzamy myć naszej nawierzchni wykonanej z kamienia czy kostki granitowej, nie musimy obawiać się możliwego wypłukiwania kruszywa.

Nie polecam tej metody w otoczeniu o charakterze nowoczesnym, gdzie intruz w postaci mchu nie będzie mile widziany. Zastosowanie kruszyw do zafugowania kostki granitowej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zachować czystość spoin i zamierzamy regularnie myć kostkę pod wysokim ciśnieniem. Kruszywo w postaci grysów lub mączki może powodować dodatkową uciążliwość – wnoszone za butami do domu, skutecznie porysują nawet twardą podłogę.

Piasek płukany do fugowania kostki brukowej granitowej

Chyba nie ma nic gorszego, co mogłoby znaleźć się w spoinach kostki granitowej. Wypłukiwanie piasku z kostki brukowej będzie zjawiskiem na porządku dziennym nie tylko w przypadku czyszczenia kostki myjką. Co do zasady, kostka granitowa jest układana z zachowaniem dość szerokich spoin sięgających nawet jednego centymetra szerokości. Stąd też zalecany jest konkretny rodzaj fugi – Fuga Classic do spoin szerokich. Kiedy zdecydujesz się na zastosowanie piasku do wypełnienia szczelin między ułożoną kostką granitową, miej na uwadze to, że piasek nigdy nie zwiąże i zawsze będzie sypki. W połączeniu z dużą szerokością szczeliny, nawet zwykły deszcz spowoduje jego wypłukiwanie. Nie mówiąc już o myciu ciśnieniowym. Ponadto piasek płukany w takiej ilości będzie znakomitym miejscem do zagnieżdżenia się mrówek.

kostka granitowa trawa w fugach, zarośnięte fugi w kostce granitowej

Chwasty i mchy również pokochają tak stworzone środowisko do wzrostu i w mgnieniu oka zagoszczą na podjeździe czy chodnikach z kostki granitowej. Usuwanie nieproszonych gości ze spoin wypełnionych piaskiem stanie się szczególnie uciążliwe. Każda próba ręcznego wyrywania chwastów będzie za sobą niosła spore ubytki materiału fugowego. Piasek widowiskowo wypłukiwany i rozrzucany wraz z ciśnieniem wody na wszystkie strony podczas ciśnieniowego mycia ochlapie wszystko co się da. Oczywiście będzie najtańszym rozwiązaniem ze wszystkich wymienionych powyżej, ale czy warto? Oceńcie sami.

Jak stosować fugę żywiczną do granitu?

Zachęcam do oglądania mojego filmu, w którym szczegółowo opisuję cechy fugi żywicznej. Dowiesz się jak stosować fugę i na co zwrócić uwagę przy jej doborze.

Jak zwykle zachęcam do zadawania pytań w komentarzach. Chętnie odpowiem na wszystkie. Jeśli interesuje Was jakiś temat z branży brukarskiej i chcielibyście o nim przeczytać na naszym blogu, wpisujcie w komentarzach tematykę.

Zachęcam również do korzystania z kalkulatora brukarskiego Zafuguj.pl . Obliczysz nim ilość wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania nawierzchni z każdego rodzaju materiału brukarskiego.

Obserwuj Zafuguj.pl na na Facebooku!

Do zobaczenia!

One comment

  1. Szukam wykonawcy do oczyszczenia kostki granitowej i ponownego zafugowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik