Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Mycie i pielęgnacja kostki brukowej. Co warto wiedzieć?

ścieżka z kostki brukowej

Jeśli jesteśmy właścicielami domu, dobrze wiemy, jak ważnym elementem naszej nieruchomości jest podjazd. Jest to miejsce, które nie tylko wita wszystkich naszych domowników, czy Gości, ale również musi być bardzo funkcjonalne. W końcu codziennie co najmniej dwa razy w dniu wysiadamy i wsiadamy z auta na nasz podjazd. Musi on być bardzo wytrzymały i praktyczny.

Nasze podjazdy przeważnie wykonujemy z kostki brukowej. Jest to bardzo dobry wybór, ponieważ kostka brukowa należy do bardzo wytrzymałych i funkcjonalnych materiałów. Dodatkowym plusem kostki brukowej jest łatwość jej układania. Kolejnym atutem kostki brukowej jest jej dostępność i różnorodność. Kostka brukowa jest powszechnie dostępna we wszystkich sklepach budowlanych w różnych kolorach, wzorach i odcieniach, co pozwala nam na odrobinę szaleństwa podczas układania kostki brukowej na naszym podjeździe.

Często jednak kostka brukowa na podjeździe jest narażona na różnego typu zabrudzenia lub czynniki atmosferyczne. Niektóre zabrudzenia, powstałe na powierzchni naszego podjazdu, bardzo łatwo jest usunąć, lecz niektóre wręcz odwrotnie. Wpływa na to proces fabrycznego impregnowania, któremu poddaje się kostkę brukową lub płyty betonowe umieszczone na naszym podjeździe. Niestety część zabrudzeń kostki brukowej wymaga przeprowadzenia bardziej skomplikowanych prac.

Bardzo istotnym elementem podczas układania i budowania podjazdu z kostki brukowej jest impregnacja kostki brukowej na naszym podjeździe. Im dokładniej zaimpregnowana będzie powierzchnia podjazdu, tym mniejszy problem z jej późniejszym utrzymaniem w czystości. Na podjeździe wykonanym z dobrych jakościowo materiałów wystarczy co jakiś czas przeprowadzić mycie przy pomocy silnego strumienia wody, pochodzącego z myjki ciśnieniowej. Wszelkie zabrudzenia powinny zejść bez większego wysiłku.

Niestety nie zawsze i nie wszystkie plamy możemy usunąć właśnie w ten sposób. Niektóre z zanieczyszczeń mogą wnikać pod powierzchnię kostki, zostawiając tym samym nieestetycznie wyglądające przebarwienia. Dzieje się to szczególnie na kostce, która nie została poprawnie zaimpregnowana. Wtedy zarówno czas, jak i koszt czyszczenia kostki brukowej jest większy.

Do trudnych zabrudzeń, które ciężko usunąć z kostki brukowej możemy zaliczyć:

Plamy z oleju i tłuste ślady – szczególnie trudne do usunięcia są plamy po oleju silnikowym oraz po grillowaniu. Oleje szybko wnikają w pory kostki brukowej, dlatego należy niezwłocznie po powstaniu zabrudzenia zetrzeć je strumieniem ciepłej wody z odrobiną środka do mycia naczyń lub innego środka czyszczącego. Takie plamy warto też posypać piaskiem – który wchłonie olej, działając podobnie jak gąbka. Kiedy zawartość oleju przeniknie do piasku wystarczy zmyć powierzchnię ciepłą wodą.

Do innych ciężkich zabrudzeń kostki  brukowej możemy zaliczyć plamy z cementu, po farbach, zaprawach, czy innych środkach budowlanych – powstają one zwykle podczas przeprowadzania remontów np. ocieplenia elewacji, remontu wnętrza, dachu lub wykańczania schodów. Należy je usunąć najszybciej jak się da po tym, jak je zauważymy. Jeśli jednak nie zdążymy usunąć resztek cementu czy zaprawy murarskiej, zaschnięty materiał możemy zdrapać, a następnie przemyć nawierzchnię ciepłą wodą. W razie gdyby taki zabieg nie przyniósł pożądanych rezultatów możemy kostkę brukową poddać również piaskowaniu. Jest to nic innego, jak czyszczenie kostki brukowej sprężonym strumieniem powietrza oraz wody z piaskiem. Jednak warto unikać takiej metody, ponieważ często stosowana może z czasem uszkodzić wygląd wizualny naszej kostki brukowej, a je odcień może stać się mniej wyraźny. Na przyszłość zatem pamiętajmy, aby miejsca przeprowadzania prac budowlanych przykryć np. jedną warstwą folii.

Mech, czyli zielone przebarwienia lub inne wykwity to kolejna zmora posiadaczy kostki brukowej. Zabrudzenia te powstają najczęściej w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność oraz cień. W miejscach tych woda opadowa zwykle nie spływa tak szybko, jak powinna, zbierając się w zagłębieniach pomiędzy poszczególnymi kostkami na podjeździe. Mech nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również znacznie zwiększa niebezpieczeństwo poślizgnięcia się lub co gorsza poślizgu naszego auta. Bardzo ważne dlatego jest jego usuwanie. Najlepiej do tego użyć ciśnienia wody z myjki ciśnieniowej.

Białe wykwity na kostce betonowej – wywołane przez związki wapnia zawarte w cemencie. Zwykle znikają po kilku latach od powstania: wypłukuje je deszcz lub rozjaśnia słońce. Najdłużej więc są widoczne w miejscach zadaszonych. Wykwity mogą pojawiać się ponadto na klinkierze brukowym oraz na kamieniu naturalnym.

Jakie więc środki stosować do walki z zabrudzeniami powstającymi na powierzchni kostki brukowej? Najlepiej jest użyć specjalne preparaty pielęgnacyjne w sprayu lub takie, które można rozprowadzić za pomocą myjki ciśnieniowej. Wiele skutecznych preparatów czyszczących kostkę brukową znajdziesz w naszym sklepie www. Zafuguj.pl.

Możemy też zastosować jedną z najprostszych metod, czyli użycie szczotki i wody, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu lub płynu do mycia naczyń. Ta metoda jest zdecydowanie tańsza, ale bardziej pracochłonna i zdecydowanie dłuższa czasowo.

Dlaczego impregnacja chroni kostkę brukową przed zanieczyszczeniami?

Zastosowanie impregnatu na kostce brukowej zwiększa jej mrozoodporność, a powierzchnia jest odporna na ścieranie. Brud nie przyczepia się do niej, co zmniejsza częstotliwość występowania nalotów i zacieków. Zaimpregnowany podjazd rzadziej i łatwiej się czyści. Środki tego typu nie zmieniają też wyglądu nawierzchni, mogą ją co najwyżej pogłębiać lub delikatnie nabłyszczać. Sposób nałożenia takich środków impregnacyjnych na kostkę brukową jest również bardzo łatwy i nakłada się go co kilka lat.

0 komentarzy