Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Płytki łazienkowe – które wybrać i dlaczego?

Wybór odpowiednich płytek do łazienki to ważna decyzja, która wpływa na wygląd oraz funkcjonalność jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu. Płytki łazienkowe, znane również jako kafelki łazienkowe, muszą spełniać nie tylko estetyczne, ale i praktyczne wymagania – między innymi chronić przed wysokim poziomem wilgoci. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jakie rodzaje płytek łazienkowych są dostępne na rynku, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie są najnowsze trendy w aranżacji łazienek.

Rodzaje kafelków do łazienki

Płytki ceramiczne

Jednym z najpopularniejszych wyborów do łazienek są płytki ceramiczne. Są one trwałe, odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia, dlatego świetnie odnajdą się w łazienkach, w których panuje wysoka wilgotność. Płytki ceramiczne dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach, a za ich pomocą można tworzyć naprawdę unikalne projekty dekoracyjne.

Płytki porcelanowe

Płytki łazienkowe porcelanowe są bardziej odporne na ścieranie i pękanie niż ceramiczne, dzięki czemu są od nich trwalsze. Charakteryzują się także niską porowatością (woda nie wnika tak mocno łatwo w ich strukturę), co sprawia, że doskonale nadają się do łazienek. Porcelanowe płytki mogą naśladować wygląd naturalnego kamienia, drewna czy betonu, wymagając przy tym wyłącznie minimalnej konserwacji.

Płytki z kamienia naturalnego

Dla osób poszukujących luksusowego wykończenia wnętrza łazienki, płytki z kamienia naturalnego, takiego jak marmur czy granit, będą wyborem idealnym. Każda płytka jest unikatowa, co zapewnia niepowtarzalny efekt wizualny. Kamień naturalny wymaga jednak regularnej impregnacji i konserwacji, aby zachować piękno i trwałość na dłużej.

Kryteria wyboru kafelków łazienkowych

Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki łazienkowe?

Estetyka i styl

Wybór płytek powinien harmonizować z ogólnym stylem łazienki. W wystroju nowoczesnych wnętrz często korzysta się z dużych, jednolitych płytek, które optycznie powiększają przestrzeń. W tradycyjnych łazienkach dobrze sprawdzają się za to mniejsze kafelki z bogatymi wzorami.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne w łazience, gdzie niezwykle łatwo się poślizgnąć. Decydując się na płytki podłogowe, warto wybierać te z antypoślizgową powierzchnią, szczególnie w miejscach narażonych na kontakt z wodą, jak obszar prysznica czy przestrzeń wokół wanny.

Trwałość i łatwość utrzymania

W łazience, gdzie codziennie dochodzi do zmian temperatury i wilgotności, materiał wykończeniowy musi być odporny na te warunki. Kafelki łazienkowe powinny być również łatwe w czyszczeniu, aby bez trudu można było utrzymać je w czystości i dobrym stanie przez długie lata.

Trendy w płytkach łazienkowych

Wielkoformatowe płytki

Coraz większą popularnością cieszą się kafelki łazienkowe wielkoformatowe, które minimalizują liczbę fug, co ułatwia utrzymanie czystości, a jednocześnie tworzy znacznie bardziej nowoczesny wygląd łazienki. Duże płytki dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku większych łazienek, gdzie mogą w pełni pokazać swój potencjał estetyczny, jak i tych mniejszych, bo optycznie powiększają przestrzeń.

Płytki imitujące naturalne materiały

Płytki, które naśladują wygląd naturalnego drewna, kamienia czy betonu, będą dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie naturalny wygląd, ale potrzebują kafelków do łazienki odpornych na warunki panujące w tym pomieszczeniu. Dostępne technologie pozwalają na stworzenie bardzo realistycznych imitacji.

Kolorystyka i wzornictwo

Biel, szarości i beże pozostają wciąż w czołówce najpopularniejszych kolorów płytek łazienkowych. Coraz częściej można jednak spotkać też znacznie odważniejsze kolory i wzory, które są wykorzystywane jako akcenty dekoracyjne, na przykład w postaci kolorowych kafelków do łazienki ściennych ułożonych tylko na jednej ścianie lub okalających wannę.

Jak wybrać odpowiednie kafelki do łazienki?

Wybór odpowiednich płytek do łazienki ściennych, jak i podłogowych, jest ważny nie tylko pod względem estetyki, ale także bezpieczeństwa i funkcjonalności. Warto podjąć przemyślaną decyzję, aby łazienka była nie tylko piękna, ale również funkcjonalna na długie lata.

0 komentarzy