Pytania przed zakupem
Zanim skorzystają Państwo z poniższego formularza, prosimy o zapoznanie się z listą najczęściej zadawanych pytań.
Zapytania o dobór produktów
W celu sprawnego doboru odpowiednich materiałów do Państwa potrzeb, prosimy o załączenie do poniższego formularza fotografii powierzchni.
Fugi
Na jaką powierzchnię wystarcza jedno opakowanie fugi?
Najprościej skorzystać z naszego kalkulatora fug. Wystarczy podać kilka wymiarów oraz powierzchnię, aby poznać całkowite zapotrzebowanie na fugę. W przypadku materiałów o kształtach nieregularnych, gdzie nie jesteśmy w stanie jednocznacznie określić wymaganych przez kalkulator parametrów, podajemy przyblizone wartości w tabelach specyfikacji znajdujących się w karcie produktu.
Mam pionowe spoiny w stopnicach. Czy mogę użyć do tego fugi żywicznej?
Tak, jednak będzie nieco trudniej niż w przypadku powierzchni poziomych. Fugę należy utrzymywać w zanurzeniu wodą i wyjmować tylko potrzebną ilość do użycia. W szczeliny pionowe najwygodniej wciskać fugę szpachelką.
Czy fugę po otwarciu mogę przechowywać na później, a fugowanie podzielić na etapy?
Tak, pod warunkiem całkowitego zalania fugi wodą. Tylko woda usunie ze struktury fugi powietrze, które dostało się do opakowania po otwarciu i powoduje jej wiązanie. Szczelne zawijanie folią nie zadziała. W celu użycia tak zabezpieczonej fugi wystarczy spod wody wyjąć potrzebną ilość materiału, bez żadnych dodatkowych działań. Zabezpieczoną w ten sposób fugę można dowolnie długo przechowywać w dodatnich temperaturach bez utraty właściwości.
Oczywiście można fugować etapami, a łączenia nie będą widoczne. Nawet w przypadku ubytków po fugowaniu, można uzupełnić je po kilku dniach – warto pamiętać, aby obficie zrosić wodą zastygniętą fugę, żeby pozbyć się z jej powierzchni kurzu. W przypadku płytkich ubytków wskazane jest ich pogłębienie poprzez wydłubanie odpowiedniej ilości zastygniętej fugi.
Ile mam czasu na zużycie fugi od otwarcia opakowania?
45 minut – to czas w którym fuga powinna być docelowo rozprowadzona, a nawierzchnia posprzątana z pozostałości. Aby nie pracować pod presją czasu, natychmiast po otwarciu worka z fugą należy cały materiał zalać wodą. Fuga wiąże w kontakcie z powietrzem, a woda zabezpiecza ją przed wiązaniem. Wystarczy wyjmować spod wody niezbędną w danej chwili ilość materiału i cieszyć się swobodą działania.
Podczas jakiej pogody mogę aplikować fugę?
Najważniejsza jest temperatura. Należy obserwować prognozy w okresach zimowych, ponieważ aplikacja musi odbyć się w temperaturze dodatniej, oraz przez trzy doby od aplikacji powinna być utrzymywana taka temperatura. Zarówno nawierzchnia jak i otoczenie musi znajdować się w temperaturze na plusie. Delikatne opady deszczu nie kolidują w zastosowaniu fugi – przeciwwskazaniem są tylko ulewy które mogą mechanicznie wypłukać nie zastygniętą fugę. Ulewa jest groźna w czasie do 24 godzin od aplikacji.
Po jakim czasie zafugowana nawierzchnia nadaje się do użytku?
W kolejnym dniu po zafugowaniu można obciążać nawierzchnię ruchem pieszym, auta wpuszczamy po siedmiu dobach, kiedy nastąpi całkowite utwardzenie.
Czy mogę dokupić mniejszą ilość fugi jak zabraknie?
Nie ma takiej możliwości. Fugę konfekcjonujemy tylko w pojemności dostępne w sklepie Zafuguj.pl. Produkcja z konfekcjonowaniem to zaawansowany proces technologiczny, przez co nie mamy możliwości odsypania dowolnej ilości i sprzedaży produktu “na wagę”. W razie potrzeby niewykorzystany zapas fugi można dowolnie długo przechowywać pod warunkiem całkowitego zalania jej wodą.
Impregnaty
Zaimpregnować przed czy po fugowaniu?
Impregnację najbezpieczniej przeprowadzić po fugowaniu w odstępie 4-6 tygodni. Fuga pozostawia na powierzchni niewidoczną powłokę, która przed upływem tego czasu nie przepuści impregnatu do struktury materiału. Fugowanie zaimpregnowanej powierzchni niesie za sobą ryzyko, że fuga rozpuści impregnat, a woda używana do aplikacji fugi spowoduje jego zważenie co w efekcie pozostawia białe zabrudzenia. Jeśli nawierzchnia jest już zaimpregnowana, koniecznie należy wykonać testowy fragment fugowania dla sprawdzenia zachowania impregnatu.
Czy zaimpregnowany taras lub kostkę trzeba myć?
Jak najbardziej, o czystość zaimpregnowanych powierzchni należy dbać na bieżąco. Błędem jest traktowanie impregnatu jako ochronnej tarczy, która pozwala na umycie kostki ze wszystkich zabrudzeń raz w roku. Impregnaty zapewniają hydrofobowość, ale są wrażliwe na agresywne zabrudzenia, kwaśne czy z produktów ropopochodnych. Dobrą praktyką jest natychmiastowe usuwanie z nawierzchni zabrudzeń po tłuszczach, kawie i herbacie, keczupie itp.
Jak długo utrzymuje się efekt impregnacji?
Ochrona zabezpieczonego materiału wystarcza na 12 do 48 miesięcy, w zależności od wybranego rodzaju impregnatu. Na trwałość warstwy ochronnej wpływ mają takie czynniki jak: częstotliwość i sposób eksploatacji, opady atmosferyczne, w szczególności kwaśne deszcze, sadze z kominów oraz częstotliwość mycia i użyte do tego celu preparaty. Warstwa ochronna zadaszonego tarasu wytrzyma niewspółmiernie dłużej niż przydomowego podjazdu.