Zadzwoń do nas: 694-080-806

Darmowa przesyłka dla zamówień powyżej 100 zł

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik

układanie kostki brukowej na alejkach, chodnik z kostki libet piccola grafit nerino

Układanie kostki brukowej na podjeździe cz. 3 – Czy ułożenie kostki brukowej warto zlecać?

Spis treści:

1. Jak przygotować się do spotkania z wykonawcą?

2. Czego oczekiwać od firmy brukarskiej?

3. Jaka jest cena usług brukarskich i dlaczego tyle to kosztuje?

4. Jak powinien wyglądać podjazd po skończonej przez ekipę pracy?

 

Oto już ostatnia część poradnika pod tytułem „Układanie kostki brukowej na podjeździe”. W pierwszej części poradnika opisywałem charakterystykę materiałów brukarskichkostki brukowej betonowej o różnych grubościach, kostki kamiennej i granitowej oraz szalenie modnych płyt betonowych wielkiego formatu.

Poprzedni wpis dobitnie opowiada o technicznych aspektach budowy podjazdu, co pozwala obiektywnie ocenić, czy warto podjąć się tego trudu samemu, czy jednak lepiej poszukać ekipy specjalizującej się w brukarskim fachu.

Z tego wpisu dowiesz się jak podejść do wyboru specjalistów, którzy zbudują Twój podjazd. Warto też wiedzieć, co wpływa na cenę usługi kompleksowej i te informacje znajdziesz poniżej. Zapraszam do lektury!

Zlecę prace brukarskie! Jak przygotować się do spotkania z wykonawcą?

Kiedy już zdecydujesz się na powierzenie budowy utwardzonego podjazdu na swojej posesji specjaliście, czas zacząć poszukiwania. Nie mogę tu wrzucać wszystkich do jednego worka i generalizować, ale w tej branży powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” jest bardzo aktualne. Żyjemy w czasach internetu i pewnie tutaj rozpoczniesz swoje poszukiwania. Nawet jeśli masz na oku fachowca z polecenia, dobrze dysponować wiedzą z niniejszego wpisu. Na początku poszukiwań warto sprawdzić wizerunek danego wykonawcy. Profesjonalna strona internetowa i firmowo oklejona flota oczywiście nie są jeszcze wyznacznikiem profesjonalizmu, ale pomogą ocenić, czy firma dba o swój wizerunek, jest publiczna i transparentna, a tym samym zależy jej na opinii klienta. Większe ryzyko niezadowalającej współpracy będzie w przypadku firm nieznanych, działających na rynku incognito. Kiedy mamy na oku jednego lub kilku kandydatów do powierzenia prac, umawiamy się na spotkanie. Niektóre firmy z szacunku do swojego czasu wymagają zwykle zwrotnej kaucji za przyjazd i przygotowanie wyceny – to nic złego. Wśród klientów jest sporo tzw. „porównywaczy”, którzy nawet nie mają w zamiarze wykonania prac, a sprawdzą cenę z ciekawości. Szanujmy się nawzajem.

Przed spotkaniem z przedstawicielem przyszłego wykonawcy, warto mieć w wyobraźni lub na papierze choć zarys tego, co byśmy chcieli zbudować w otoczeniu swojego domu. Mile widziana jest tu wiedza z zakresu tego, w jakich miejscach podwórza chcielibyśmy mieć komunikację, jakiej tonacji kolorystycznej oczekujemy, oraz czy wolimy style proste, uporządkowane, czy raczej zmierzamy w kierunku bardziej artystycznych realizacji. Dobrą metodą jest tu przeglądnięcie grafik w internecie, aby znaleźć kierunek, w którym chcemy zmierzać. Przeszukujemy wyszukiwarki internetowe za pomocą takich zwrotów jak chociażby: kostka brukowa, kostka brukowa na podjeździe, polbruk, kostka granitowa, podjazd z kostki brukowej, podjazd z płyt i wiele, wiele innych, które przyjdą nam na myśl. Uwierzcie, że to sporo ułatwia w dojściu do porozumienia z wykonawcą.

Czego oczekiwać od firmy brukarskiej?

Jesteśmy już mniej więcej zdecydowani na to, co chcemy oglądać przed naszym domem przez najbliższe 10 lat. Dziś jest ten dzień, na spotkanie przyjeżdża wykonawca.

Spotkania z przedstawicielami firm brukarskich mogą wyglądać różnie, na pewno zostaniemy zapytani właśnie o nasze preferencje – przynajmniej ktoś, komu zależy na zadowoleniu klienta, zechce wysłuchać w pierwszej kolejności Ciebie, niż narzucać z góry swoje teorie.

Nie każdy klient posiada techniczną wiedzę na temat tego co się da, a co nie, co będzie miało sens, a co ostatecznie będzie szpecić lub nie spełni swojej roli. Nie gniewajmy się zatem, kiedy wykonawca zaneguje Twoją propozycję. Jeśli jednak będzie cień wątpliwości, czy sprzeciw wykonawcy był słuszny, można skonsultować sprawę z innym fachowcem.

Podczas takiego spotkania można ocenić kompetencje fachowca. Przy oględzinach terenu budowy, wykonawca powinien starannie zmierzyć wszystkie powierzchnie i wszystko zanotować. Oględziny służą również ocenie możliwości pozbycia się wód opadowych z gotowej nawierzchni – czy to za pomocą odpowiednich spadków, czy też budując dodatkową kanalizację deszczową. Kiedy pojawią się pytania ze strony inwestora, a pojawią się na pewno, doświadczony fachowiec nie będzie długo zastanawiał się nad rozwiązaniem, a niemal natychmiast udzieli zdecydowanej odpowiedzi.

Warto również poruszyć temat zakresu współpracy, czy chcemy zamówić tylko usługę, a materiały zorganizujemy sami, czy wolimy współpracę kompleksową. Życie nauczyło mnie tego, że nie zawsze warto angażować się w zakup materiałów będąc inwestorem. Trochę zaufania dla dobrego wykonawcy. Firmy brukarskie zazwyczaj przy stałej współpracy z dostawcami mają wypracowane swoje rabaty – niektórzy podzielą się opustem z klientem, inni zachowają wypracowane profity dla siebie. To nic złego. Klient zyskuje wygodę nie poświęcając swojego czasu na załatwienie materiałów, a wykonawca dorabia parę złotówek. Nie zarobi na materiale, to droższa będzie usługa brukarska. Bardzo często tania usługa brukarska nie będzie prawidłowo wykonana. Z poprzednich wpisów wiesz, że proces jest czasochłonny i angażuje dużo zasobów sprzętowych, a gdzie jeszcze zużywające się materiały eksploatacyjne? Wykonawca ma swoje koszty, które musi pokryć, a zatrudnienie sumiennych pracowników, którzy starannie mają wykonać Twoje podwórko, też musi być odpowiednio nagrodzone.

Jeśli nadal nie masz pewności, czy wykonawca z którym rozmawiasz prawidłowo wykona zleconą inwestycję, zadaj pytanie „jak głęboko trzeba wybrać ziemię pod kostkę?” Możesz trafić na speca, który tupnie nogą i powie: glina, twardo, nie trzeba korytować. Podziękuj grzecznie i wskaż kierunek wyjścia. Nie ma takiej możliwości, żeby to mogło się udać. Często mało uczciwa konkurencja, działająca w szarej strefie, posługuje się taką praktyką. Co prawda efekt końcowy takiego wykonawcy i prawdziwego fachowca może być łudząco podobny, to po pewnym czasie od wykonania prac, nawierzchnia zacznie się niszczyć i deformować. Brukarstwo jest dziedziną, w której większość ważnych rzeczy dzieje się pod powierzchnią kostki. Tych rzeczy nie widać, a są szalenie istotne dla trwałości nawierzchni. Za przeproszeniem „fachowcy” działający w ten sposób, starają się maksymalizować zysk, nie inwestują w odpowiedni sprzęt i maszyny potrzebne do prawidłowego wykonania zlecenia, a tym samym próbują wmówić klientowi, że takie działanie jest uzasadnione.

Dobrą praktyką jest również zasięgnięcie informacji od potencjalnego wykonawcy czy wycena prac będzie mieć formę opisową, mówiącą o planowanym przebiegu prac, użytej technologii i ustaleniach ze stroną zamawiającą. Jeśli oferta z kosztorysem prac brukarskich tego nie przewiduje, koniecznie dopytaj o te szczegóły podczas spotkania. Nie zaszkodzi także zasięgnąć informacji o sprzęt, jakim wykonawca dysponuje – zaawansowany park maszynowy da gwarancję profesjonalizmu. Powinieneś mieć świadomość tych informacji, późniejsze niedomówienia są bardzo niepożądane. Uczciwą praktyką jest też poinformowanie klienta o odpowiedzialności wykonawcy w zakresie gwarancji na wykonane prace brukarskie. Trzeba mieć na uwadze, że jest to branża, na której w każdym etapie wykonywania prac można na czymś zaoszczędzić, co z dużym prawdopodobieństwem zemści się w późniejszym terminie. Ustalenia gwarancyjne są koniecznością. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku niejasnych formalności związanych z ceną i rozliczeniem. Zwykle w obrocie między przedsiębiorcami, a klientami indywidualnymi podawana jest końcowa cena zawierająca wszelkie wymagane podatki. Niestety wśród nie do końca uczciwych przedsiębiorców można spotkać się z niespodzianką przy rozliczeniu – dotyczy to nie tylko branży brukarskiej.

Jaka jest cena usług brukarskich i dlaczego tyle to kosztuje?

Cena układania kostki brukowej, granitowej czy płyt betonowych na podjeździe może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, kiedy pod uwagę weźmiemy cenę usługi kompleksowej, w której zawierają się wszystkie koszty transportów, zakupu materiałów i robocizny. Nie powinniśmy jednak na siłę szukać oszczędności, zwłaszcza jeśli wszystkie składniki ceny końcowej są racjonalnie uzasadnione. Owszem, w brukarstwie można zaoszczędzić na wielu elementach, jednak mimo poczynionych kroków, inwestycja i tak będzie bardzo kosztowna. Czy warto więc ryzykować żywotność bardzo drogiej inwestycji dla kilku procent oszczędności? Jak to mówią, wysoką jakość pamięta się znacznie dłużej niż zaoszczędzone pieniądze.

Na cenę kompleksowej usługi brukarskiej wpływać będą następujące składniki:

1. Koszty korytowania i wywozu ziemi, o ile nie ma możliwości zagospodarowania jej na terenie posesji.
2. Ewentualne koszty prac niwelacyjnych po zagospodarowaniu ziemi z korytowania na działce inwestora.
3. Materiały takie jak obrzeża, krawężniki, palisady lub inne obrzegowania oraz kostka brukowa.
4. Koszty dostawy materiałów betonowych z rozładunkiem HDS.
5. Zwrot palet po zakończeniu zlecenia.
6. Sypkie materiały do wykonania podbudowy i podsypki jak żwiry, piaski, betony towarowe.
7. Ewentualne materiały do zaspoinowania gotowej nawierzchni: szlachetne piaski fugowe, żwiry czy żywiczne fugi do kostki brukowej i płyt.
8. Materiały do zabezpieczenia gotowej nawierzchni, jeżeli ustaliliśmy taki zakres z wykonawcą: impregnat do kostki brukowej, impregnat do kamienia, impregnat z efektem mokrej kostki czy specjalistyczny impregnat do kostek płukanych.
9. Koszty robocizny: montażu obrzegowań, przygotowanie podbudowy, przygotowanie podsypki i ułożenie kostki z zagęszczeniem i zamuleniem (zafugowaniem).
10. Koszty prac dodatkowych, jak podłączenia i obróbki studzienek, kratek odpływowych oraz rewizji rynnowych.
11. Składnikiem ceny za wykonanie m2 kostki brukowej są też zwykle nigdzie nie wyszczególniane koszty dojazdów na miejsce inwestycji oraz materiałów eksploatacyjnych: rękawic i odzieży roboczej, środków ochrony osobistej, paliwa do maszyn, ołówków i flamastrów, tarcz do cięcia betonu i kamienia.

Jak powinien wyglądać podjazd po skończonej przez ekipę pracy?

Każdy ceniący jakość wykonawca odda podjazd całkowicie gotowy do użytku w pełnej krasie walorów estetycznych. Nawierzchnia powinna być dokładnie zamulona, a resztki piasku posprzątane (wyjątkowo w przypadku drobnych kostek o bardzo wąskich spoinach może okazać się to niemożliwe). Pozostawienie na kostce grubej warstwy piasku do zamulenia może świadczyć o tym, że nawierzchnia posiada sporo niedoskonałości, których Wykonawca nie chce Ci pokazać – to powinno zwrócić Twoją uwagę. O ile wyraźnie nie uzgodnicie inaczej, w dobrym stylu jest również zabranie ze sobą wszystkich śmieci i opakowań z materiałów zakupionych za pośrednictwem wykonawcy. Tak samo gruz z docinek i pozostałości wyszczerbionych kostek.

Nie jest to standardowym wymogiem, ale miło, kiedy Wykonawca uporządkuje także teren dookoła wybudowanej nawierzchni pod kątem niwelacji gruntu. Znacznie ładniej prezentuje się gotowa inwestycja, kiedy do szerokości 0,5-1 metra przy obrzegowaniu ziemia jest wyrównana i ładnie zagrabiona. O uporządkowaniu garażu lub innych pomieszczeń gospodarczych, które udostępniliście fachowcom do przechowywania narzędzi, chyba nie muszę wspominać;)

Mając świadomość wszystkich powyższych informacji, zakładam, że masz już pełną świadomość tego, czy prace brukarskie wykonać samemu, czy jednak zlecić ich wykonanie dobremu fachowcowi. Gdybym jednak nie wyczerpał tematu odpowiednio i nurtuje Cię jakieś pytanie, zadaj je w komentarzu do tego wpisu – chętnie Ci na nie odpowiem.

Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za uwagę. Obserwuj kolejne wpisy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik