Zadzwoń do nas: 694-080-806

Darmowa przesyłka dla zamówień powyżej 100 zł

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik

nowoczesna kostka brukowa na podjazd melanż grafit grafitowy nerino polbruk libet semmelrock bruk-bet pozbruk agrobud

Układanie kostki brukowej na podjeździe cz. 1 – wybór odpowiedniego materiału

Jeśli trafiłeś na mój blog to prawdopodobnie właśnie skończyłeś budowę wymarzonego domu i przyszedł czas na zagospodarowanie terenu w jego otoczeniu. Zastanawiasz się czy będziesz w stanie we własnym zakresie wybrukować utwardzony podjazd za pomocą kostki? Może rozważasz zatrudnienie w tym celu profesjonalnej ekipy brukarskiej?

Miło mi tu Ciebie gościć! Jestem Mateusz, właściciel lokalnej firmy brukarskiej Architektonik, funkcjonującej z sukcesami na rynku od 2009 roku. Stworzyłem też sklep online Zafuguj.pl i markę fug do kostki. Teraz profesjonalne produkty branży brukarskiej stały się osiągalne również dla Ciebie. Swoje dwunastoletnie doświadczenie w branży brukarskiej, wykorzystam do zapoznania Ciebie z dziedziną układania kostki brukowej na własnej posesji. Dowiesz się jak wygląda układanie kostki brukowej na podjeździe oraz ile to kosztuje. To tylko pieniądze, ale i ciężka praca oraz zasoby, o których wcześniej nie miałeś pojęcia.

Jaka kostka brukowa na podjazd? 6 czy 8?

W powszechnej opinii krąży wiele mitów na temat, jaką grubość kostki betonowej wybrać na podjazd. Grubsza kostka o wysokości 8 centymetrów nigdy nie zaszkodzi, to jednak w przypadku przydomowych nawierzchni, nie ma to znaczenia. Standardowa kostka o grubości 6 cm również właściwie spełni swoją rolę. Większe znaczenie dla wytrzymałości gotowego podjazdu na obciążenia eksploatacyjne ma prawidłowa konstrukcja podbudowy, niż wybrana grubość kostki. W przypadku chęci zbudowania estetycznego i nowoczesnego podjazdu, producenci betonowych kostek brukowych, oferują większy wachlarz asortymentu właśnie w grubości 6 cm. Zdarzają się oczywiście wyjątki przeznaczone dla konstrukcji o nowoczesnym designie. Chociażby betonowe płyty dużego formatu „Maxima” o wymiarach 80 x 80 cm i grubości 8 cm.

Kostka brukowa betonowa czy granitowa?

Jedyną słuszną odpowiedzią jest tu kwestia gustu i oczekiwań. Postaram się wyczerpująco opisać wady i zalety każdego z rozwiązań, aby ułatwić Wam podjęcie właściwej decyzji.

Jako, że beton jest popularniejszym rozwiązaniem, zacznę od kostki brukowej betonowej. Nazewnictwo tego materiału zależy od rejonu Polski – polbruk, pozbruk itp.

Podjazd z kostki brukowej grafitowej w melanżu

Wspomniany wyżej materiał jest bardzo „plastycznym” rozwiązaniem, stosunkowo łatwym w obróbce. Jeśli planujemy podjazd o artystycznym charakterze z finezyjnymi wzorami wymagającymi precyzyjnego cięcia, na pewno będzie to dobry wybór.

Paleta dostępnych kolorów kostki betonowej, jak i różnorodność formatów czy faktur, również zasługuje na szczególną uwagę. Dzięki temu bez problemu dopasujecie stylem wygląd otoczenia posesji do ogrodzenia czy budynku. Kostki brukowe są dostępne w trzech głównych rodzajach.
Kolory gładkie oznaczają, że kolorystyka kostki na całej powierzchni jest jednakowa. Kolory melanżowe są ciekawym rozwiązaniem – w ramach jednej kostki, wymieszanych ze sobą jest kilka kolorów w podobnej tonacji. Kostki w kolorach melanżowych zwykle są wystarczająco atrakcyjne same w sobie i nie potrzebują dodatku tworzenia wzorów w kontrastującym kolorze.

Kostka brukowa z posypką czyli płukana lub śrutowana

Trzecim rodzajem są kostki płukane lub śrutowane w kolorach gładkich. Kostka brukowa płukana, to nic innego jak betonowa kostka brukowa z wierzchnią warstwą w formie drobnych kamyczków o różnych kolorach. Jest to znakomity kompromis pomiędzy kostką granitową, a betonową. Możemy uzyskać nawierzchnię łudząco podobną do szarego granitu, jednak niemal o idealnie równej płaszczyźnie. Mnogość kolorów i barw ma jednak swoje wady. Kostka brukowa jest barwiona za pomocą chemicznych barwników. W obliczu trudów eksploatacji, promieni UV i zmiennych warunków atmosferycznych, z biegiem czasu płowieją i tracą swój urok. Przed utratą koloru i ładnego wyglądu kostkę betonową można w prosty sposób zabezpieczyć impregnatem – o czym pisałem w oddzielnym artykule. Dodatkowo taki zabieg impregnacji może pozytywnie wpłynąć na wygląd nawet świeżej nawierzchni, chociażby przez zastosowanie impregnatu z efektem mokrej kostki.

Co oznacza barwienie kostki brukowej w masie?

Kolejnym mitem, o którym warto wspomnieć jest tajemnicze barwienie kostki w masie. Wielu sprzedawców przekonuje, że akurat jego kostka jest lepsza od konkurencyjnej, ponieważ jest barwiona w masie. Celem tego argumentu jest kwestia estetyki kostek podczas ścierania wierzchniej warstwy lub wyszczerbień na skutek uszkodzeń mechanicznych. O co chodzi i czy ma to sens? Barwienie w masie to nic innego, jak użycie do produkcji wyłącznie betonu zabarwionego. Przeciwieństwem są kostki barwione powierzchniowo. Jest to mylnie postrzegane, jako by kostka była tylko pomalowana na wierzchu.

Kostka betonowa barwiona powierzchniowo oznacza, że do formy podczas produkcji, wlewany jest na dno najpierw beton barwiony w warstwie od 5 do 10 mm. Następnie forma jest uzupełniana do pełna szarym betonem niebarwionym. Dno formy odlewniczej jest naszą górą kostki. Jest to aspekt czysto ekonomiczny – taka kostka może być odrobinę tańsza. Barwienie kostki w masie lub powierzchniowo, w praktyce dla użytkownika nie ma większego znaczenia. Nikt nie jest w stanie podczas normalnej eksploatacji zetrzeć 5 czy 10 mm z grubości kostki. Wyszczerbienia? Uważam, że zarówno kostka barwiona w masie, jak i kostka barwiona powierzchniowo, będą jednakowo brzydko wyglądać po wyszczerbieniu i obydwie zakwalifikują się do wymiany.

Czas na kostkę granitową.

Jako, że granit jest materiałem całkowicie naturalnym, pod względem wytrzymałości nie ma sobie równych. Na trwałość kostki kamiennej nie mają także wpływu warunki atmosferyczne i promienie słoneczne. Kamień jest również znacznie mniej chłonnym materiałem od betonu, a tym samym jest znacznie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie jest to materiał całkowicie odporny – zwłaszcza kiedy w grę wchodzą wycieki oleju silnikowego z auta. Kostkę granitową czy bazaltową także warto impregnować właściwym impregnatem. Dla kostki kamiennej, również dostępne są impregnaty z efektem mokrego kamienia, które dodatkowo uwydatnią jego kolor.

Kostka granitowa na podjeździe

Nawierzchnia zbudowana z kostki kamiennej ma swoją duszę i jest nie do podrobienia. Znakomicie sprawdza się w stylowych otoczeniach budynków o charakterze dworku. Wadą kostki granitowej jest komfort użytkowania. Przy nieregularnych kształtach i najbardziej popularnym sposobie fugowania granitu piaskiem z cementem, gotowa nawierzchnia posiada sporo nierówności, które mogą być wyjątkowo uciążliwe do przejścia w butach na szpilkach lub o cienkiej podeszwie. Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj umiejętność i doświadczenie wykonawcy nawierzchni.

Gdzie kupić kostkę granitową?

Warto też zadbać o sprawdzonego dostawcę kostki kamiennej. Zwykle lepiej odrobinę przepłacić nabywając materiał w lokalnym punkcie sprzedającym kamień niż kupować kota? kamień? w worku „gdzieś z Polski”. Częstą praktyką niestety jest to, że producenci dla stałego odbiorcy (punktu handlowego) wybiorą kamień lepiej wyselekcjonowany pod kątem jakości łupania.

Warto tu również wspomnieć, że kostkę granitową kupujemy na wagę, a układamy metry kwadratowe. Wielu z Was przysporzy problemów wyliczenie ilości potrzebnej kostki granitowej. Kłopotliwe może być zwłaszcza to, że wraz z rozmiarem kostki, zmienia się to, ile kg kostki granitowej wchodzi na 1m2. Z myślą o tym, stworzyłem przydatne narzędzie o nazwie Kalkulator Brukarski, za pomocą którego obliczysz ilości wszystkich materiałów, które będą towarzyszyć Ci przy budowie brukowanej nawierzchni. Zachęcam do korzystania!

Fugowanie kostki granitowej piaskiem z cementem

 Wspomniana wcześniej metoda fugowania kostki granitowej piaskiem z cementem, niestety pozostawia wiele do życzenia. Fugowanie takie odbywa się na zasadzie zasypania ułożonej kostki suchym betonem, a następnie zroszenia wodą w celu zagęszczenia betonu w spoinach i oczyszczenia kostki.

Do takiego zabiegu niezbędne będzie doświadczenie, w przeciwnym wypadku możemy zostać z nieestetycznymi, głębokimi spoinami i trwale zabrudzoną mleczkiem cementowym kostką. Beton w spoinach kostki granitowej również nie zalicza się do trwałych rozwiązań. Poprzez wypłukiwanie tzw. mleczka cementowego z wierzchniej warstwy spoin podczas fugowania, wierzch betonowych spoin nie jest zbyt mocny. Osłabiony beton pod wpływem warunków atmosferycznych, szczególnie mrozów, po jakimś czasie zaczyna się wykruszać, a jego miejsce zastępuje pył, kurz i chwasty.

Lepszy sposób na zafugowanie kostki granitowej

Doskonałym rozwiązaniem tutaj może być spoinowanie kostki granitowej fugą żywiczną. Łatwość aplikacji i bezpieczeństwo daje wykonawcy szereg korzyści. Taka fuga do granitu nie brudzi kostki, a zatem można zafugować ją do pełna, niwelując tym samym część nierówności nawierzchni. Im bardziej równa i jednolita będzie powierzchnia kostki granitowej, tym wygodniej będzie z niej korzystać. Ponadto fugi żywiczne do kostki brukowej są materiałem typowo zewnętrznym, odpornym na szkodliwe czynniki atmosferyczne i promienie UV. Prostota aplikacji i brak ryzyk związanych z zabrudzeniem, powoduje, że we własnym zakresie możemy zafugować swoją kostkę, bez zatrudniania do tego celu fachowca.

Kolory kostek granitowych

Nie wspomniałem jeszcze o kolorystyce kostek kamiennych. Wachlarz wyboru jest tu nieporównywalnie mniejszy od kostek betonowych. Kostki brukowe kamienne możemy zakupić w czterech kolorach i są to: szary, szaro-rudy, czarny i czerwony. Tutaj też swój udział w walorach estetycznych kamiennej nawierzchni może mieć fuga żywiczna do kamienia. Można ją kupić w czterech kolorach, które kontrastując mogą ożywić jednolitą nawierzchnię z kostki kamiennej. Dodatkowo na rynku dostępne są różne rozmiary kostek granitowych: 4 / 6 cm, 8 / 11 cm i 15 / 17 cm. Kostkę granitową kupujemy na wagę, nie na m2 i warto wziąć to pod uwagę, kalkulując koszt inwestycji. Ile waży kostka brukowa granitowa? Jeden metr kwadratowy kostki granitowej najmniejszego formatu 4 / 6 cm to waga 120 kg, dla rozmiaru średniego 8 / 11 jest to 230 kg, zaś największy format 1517 to waga 390 kg.

W ofercie niektórych producentów znajdziemy również ciętą kostkę kamienną. Oznacza to, że jedna lub kilka płaszczyzn kostki jest całkowicie gładka, dzięki czemu podczas układania, w przeciwieństwie do kostki łupanej, możemy osiągnąć nawierzchnię idealnie równą, jak w przypadku kostek betonowych. Oczywiście jakość kostki kamiennej ciętej ma swoje odzwierciedlenie w cenie, która w skrajnych przypadkach sięga nawet 400 zł za m2 samej kostki!

Wielkoformatowe płyty betonowe zamiast kostki

Nowoczesne budownictwo, zimne kolory i surowe kształty dały popyt na wielkoformatowe płyty, które swoim wyglądem doskonale wpasowują się w taką architekturę. Zaskakująco duże rozmiary i grubości dają niesamowite efekty wizualne, ale na wykonawcach wymuszają zastosowanie dodatkowych maszyn i urządzeń podczas ich układania. Ułożenie takich płyt metodą gospodarczą na pewno będzie utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Pomimo starań producentów, jest to tylko beton, mający swoje odchylenia w rozmiarach. Niedokładności z tym związane powodują, że podczas układania, trzeba niejednokrotnie unosić i korygować tę samą płytę. Ceny budowy podjazdów z takim rozwiązaniem będą odpowiednio wyższe niż przy standardowej kostce betonowej.

Układanie płyt betonowych na podsypce

Czy płyty ceramiczne nadają się na podjazd?

W sprzedaży jest także wiele rodzajów płyt ceramicznych i gresowych do zastosowania w branży brukarskiej, jednak nie polecam stosowania ich na podjazdach. Mają one grubość 23 cm i o ile dobrze znoszą ruch pieszy, to przez swoją grubość i stosunkowo duży format, po zastosowaniu na podjazdach, z pewnością prędzej czy później ulegną popękaniu. Są one niezastąpione przy budowie tarasów, gdzie chcemy zachować wyróżniający je styl, odmienny do pozostałych utwardzonych powierzchni otoczenia domu.

W kolejnym artykule, który pojawi się już za tydzień, poruszę temat wykonania prawidłowej podbudowy pod nawierzchnię brukowaną i opiszę kolejne etapy prac – od korytowania, po zagęszczenie ułożonej kostki. Rozważymy również kwestię tego, czy wykonać podjazd samemu, metodą gospodarczą, czy zatrudnić do tego celu fachowców. Tymczasem, jeśli coś w powyższym wpisie jest dla Ciebie niejasne lub chciałbyś zadać dodatkowe pytania, zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej – chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 zł

14 dni na zwrot

Gwarantowany zwrot pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty wysokiej klasy

Bezpieczne płatności online

Przelewy24 i Blik