Koszyk

Komentarze 

0

Komentarze 

0

Efekt mokrej kostki brukowej. Na czym polega i jak go uzyskać?

Efekt mokrej kostki brukowej jest pożądany coraz częściej. Dzięki takiemu efektowi kostka brukowa sprawia wrażenie mokrej, dzięki czemu kolory są bardziej nasycone, a sama kostka brukowa jest bardziej błyszcząca. Kolory kostki brukowej w takim wypadku są bardziej uwydatnione i soczystsze, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na cały design naszej nawierzchni wykonanej z kostki brukowej. 

Istotne jest również to, że te kolory w takiej formie pozostaną na długo, ponieważ impregnat osłabia działanie promieni UV, które wytrącają pigment. Jest to bardzo ważne, aby uzyskany efekt utrzymał się na długie lata i był długotrwały. 

Efekt mokrej kostki brukowej nie wpływa tylko na jej estetykę, ale również nadaje szereg innych ważnych i wartościowych cech. Dzięki temu uzyskujemy również ochronę przed wchłanianiem wilgoci, co przekłada się na zabezpieczenie przed mrozem, który zamienia nagromadzoną w kostce wodę w lód, który z kolei prowadzi do powstawania mikropęknięć osłabiających strukturę kostki brukowej. Ten sam czynnik sprawia, że zimą łatwiejsze jest odśnieżanie i odladzanie, ponieważ do zaimpregnowanej powierzchni, dużo słabiej przywiera lód. Impregnacja, utrudnia również wnikanie cząsteczek zanieczyszczeń w powierzchnię kostki, dzięki czemu usuwanie nawet trudnych plam z farb, olejów, tłuszczy i smarów, stanie się dużo łatwiejsze. Ponadto, impregnat zapobiega wzrostowi mchów i porostów, które szybko się rozprzestrzeniają na niezaimpregnowanej nawierzchni.

Bardzo istotną zaletą i jednocześnie praktyczną jest to, że zaimpregnowaną kostkę brukową łatwiej się czyści. 

Jak wykonać efekt mokrej kostki brukowej?

Efekt mokrej kostki brukowej  na naszych tarasach uzyskujemy przy pomocy specjalnego impregnatu, który zawiera cząsteczki uwydatniające i pogłębiające kolor. Taki zabieg impregnacji kostki brukowej nie jest trudny. Opisaliśmy go w tym artykule. Jednak pamiętajmy, aby przed nałożeniem impregnatu powierzchnia kostki brukowej była nieskazitelnie czysta. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy nałożymy impregnat na brudną kostkę to utwardzimy cały brud widoczny na powierzchni. Takie plamy będą już nie do usunięcia. Dlatego przed nałożeniem impregnatu, który daje efekt mokrej kostki warto oczyścić kostkę brukową z różnego rodzaju mchów, porostów, plam czy innych zabrudzeń. 

Jak się za to zabrać? 

Na samym początku, tak już wspomnieliśmy, należy usunąć wszystkie plamy i zabrudzenia z powierzchni naszej kostki brukowej. Zaimpregnowane plamy są praktycznie niemożliwe do usunięcia.  Najlepszym sposobem na oczyszczenie kostki brukowej z niechcianych plam jest umycie jej wodą z odpowiednim detergentem, ewentualnie z odrobiną płynu do mycia naczyń za pomocą myjki ciśnieniowej, która idealnie sprawdzi się podczas tego zadania. Gdy kostka wyschnie, na sam koniec, bezpośrednio przed impregnacją, należy ją zamieść szczotką z długim włosiem.

Impregnat do kostki brukowej nakładamy za pomocą wałka malarskiego lub pistoletu malarskiego. Jeśli kostka jest nowa, warstwa impregnatu nie musi być zbyt gruba, jednak kostka brukowa, która ma już kilka lat, jest bardziej chłonna i warstwa impregnatu powinna być nieco grubsza. Ilość i grubość warstw nakładanych na kostkę brukową jest zależna od danego producenta. Każdy impregnat jest inny dlatego warto zawsze przed impregnacją spojrzeć na instrukcję obsługi konkretnego środka chemicznego. Najlepiej impregnować kostkę brukową, gdy temperatura waha się pomiędzy 10 , a 30 stopni Celsjusza oraz gdy pogoda jest słoneczna i nie pada. Efekt mokrej kostki powstanie, gdy kostka całkowicie wyschnie, co powinno zająć około 2 godziny w średniej temperaturze. Przez ten czas, nie wolno chodzić ani w żaden inny sposób naruszać powierzchni kostki.

Dzięki takiemu zabiegowi impregnacji kostki brukowej otrzymujesz piękną i nieskazitelną kostkę brukową, która fantastycznie się prezentuje, a dodatkowo posiada wiele praktycznych zalet. Zalety te pomogą Ci w łatwiejszy sposób utrzymać Twoją kostkę brukową w czystości. 

Wiele środków i impregnatów potrzebnych do Twojej kostki brukowej znajdziesz w naszym sklepie www.zafuguj.pl/sklep

0 komentarzy