Komentarze 

0

Komentarze 

0

Impregnacja kostki brukowej. Część 1 – czy warto impregnować kostkę granitową i betonową?

Impregnacja kostki brukowej

Witam serdecznie wszystkich rozsądnych czytelników, którzy z szacunku do swoich pieniędzy, czasu i nerwów, chcą właściwie zadbać o swoją przydomową przestrzeń:)

Na wstępie kilka słów ku formalności… jeśli ktoś jeszcze mnie nie zna, jestem Mateusz – twórca, właściciel, doradca, pakowacz i sprzątaczka w sklepie online zafuguj.pl – miło mi tu Ciebie gościć.

Swoją misję kieruję do wszystkich pięknych domów i mieszkań, cudownych ogrodów i ślicznych nawierzchni z wszelkiego rodzaju kostek brukowych czy płyt tarasowych – które jak się okazuje, czasem bywają lekko zaniedbane i wymagają fachowej ręki;) Są też takie, o które chcecie zadbać w porę, aby uniknąć kwalifikacji do poprzedniej grupy:) Jestem tu po to, żeby sięgając mackami pamięci do swojego 11to letniego doświadczenia w branży, móc zaproponować Wam najlepsze, sprawdzone w praktyce, rozwiązania przydomowych problemów.

Fizycznie nie jestem w stanie w krótkim czasie przelać całej swojej wiedzy na blog, jednak z miłą chęcią podzielę się nią z tymi, którzy jej potrzebują w kontakcie telefonicznym czy mailowym.

Merytoryczny przekaz swojego wpisu zacznę od podstaw impregnacji kostki brukowej, na jakie dzieli się elementy, czy to rzeczywiście takie łatwe, oraz co daje nam impregnacja powierzchni betonowych, skupiając się jednak na kostce brukowej – elewację i ogrodzenia weźmiemy 'na dywanik’ innym razem:)

Czym jest impregnacja?

Impregnacja jest pojęciem bardzo ogólnym i w praktyce oznacza zabezpieczenie danej powierzchni preparatem chroniącym ją przed szkodliwym działaniem jakichś czynników… właśnie ’ jakichś’…

Pojęcie to możemy rozbić na dwa mniejsze – hydrofobizację i oleofobizację.

Hydrofobizacja, jak sama nazwa wskazuje, powoduje ograniczenie bądź całkowite zablokowanie możliwości wchłaniania wody w hydrofobizowany materiał – w naszym przypadku w kostkę brukową. Dzięki zamknięciu struktury kostki na wsiąkanie płynów, uogólniając, zabezpieczamy ją przed przyjmowaniem zabrudzeń z zewnątrz. Podstawowa impregnacja kostki brukowej w postaci hydrofobizacji, zabezpiecza nam powierzchnię kostki również przed plamami z oleju czy innych smarów, trzeba jednak mieć na uwadze to, że warstwa takiego zabezpieczenia nie jest odporna na uszkodzenie przez tego typu zabrudzenia – tłuste plamy i zabrudzenia inne niż wodne usuwamy natychmiast!

Oleofobizacja jest znacznie silniejszym zabezpieczeniem i stosowanym głównie w przemyśle – wymagane tu są środki wyłącznie do profesjonalnych zastosowań zwykle dostępne jedynie dla certyfikowanych i przeszkolonych wykonawców. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy zoleofobizować sobie kostki przed naszym domem – konieczne będzie tu jednak wsparcie certyfikowanej w tym zakresie firmy. Oleofobizacja, jako rozszerzenie poprzedniego pojęcia – hydrofobizacji, zabezpiecza nam dodatkowo powierzchnię przed wchłanianiem różnego rodzaju smarów i olejów w perspektywie długoterminowej – oznacza to, że nie musimy zabrudzeń usuwać natychmiast, ponieważ warstwa zabezpieczająca jest na nie odporna.

Czym zaimpregnować kostkę brukową?

Jak sama nazwa zabiegu ’impregnacja’ wskazuje, do zabezpiczenia naszej kostki będziemy potrzebować preparatu o jakże zaskakującej nazwie ’impregnat’:)

Dostępne na rynku substancje różnią się między sobą głównie surowcami, z których zostały wykonane, a co bezpośrednio się z tym wiąże, wyglądem po aplikacji na nawierzchni, którą zabezpieczyliśmy, trwałością oraz odpornością na poszczególne zagrożenia.

O czym pamiętać przy wyborze impregnatu do kostki brukowej?

Rozróżniamy trzy grupy impregnatów do kostki brukowej: wodne, rozpuszczalnikowe oraz silikonowe. Omówię je w kolejności chronologicznej począwszy od rozwiązania najmniej wartego uwagi:

 • impregnaty do kostki brukowej na bazie silikonów, tworzą pozornie dobre zabezpieczenie ponieważ ich warstwa jest widoczna gołym okiem. No właśnie. Zabezpieczają tylko wierzchnią warstwę kostki od zewnątrz, nie wnikając tym samym w strukturę materiału. Impregnaty silikonowe tworzą zewnętrzną barierę w postaci mniej lub bardziej elastycznej 'skorupy’, która zmienia wygląd kostki – na tak zaimpregnowanej nawierzchni z kostki możemy zauważyć coś w rodzaju lakieru. Materiał ten pod wpływem eksploatacji zwykle będzie się miejscowo wycierał i pojawią się widoczne pęknięcia wspomnianej 'skorupy’.
 • Impregnaty do kostki brukowej wodne, to bardziej budżetowa wersja impregnatów rozpuszczalnikowych, jednak odbiegają od nich swoją trwałością. Taki rodzaj impregnacji zwykle wystarcza na 2 do 3 lat ochrony kostki. Jest to skuteczne rozwiązanie, a impregnat taki wnika w strukturę kostki na głębokość kilku mm chroniąc ją przed zabrudzeniami i erozją materiałową na skutek mrozów. Impregnatów wodnych można użyć tylko raz! Kiedy wierzchnia warstwa impregnacji stanie się już niewystarczająca, nie będzie możliwości douzupełnienia warstwy ochronnej impregnatem wodnym, ponieważ środek, który wchłonął się przy pierwszej aplikacji, nie wpuści w strukturę kolejnej dawki. Mówiąc prościej, wodny impregnat do kostki brukowej nie rozpuszcza starego wodnego impregnatu, tym samym nie mogą się one połączyć w jednorodną strukturę ochronną. Douzupełnienie w takiej sytuacji może być przeprowadzone tylko za pomocą rozpuszczalnikowego impregnatu do bruku.
 • Impregnat do kostki brukowej na bazie rozpuszczalnika. Jest to najrozsądzniejsza 'cywilna’ forma ochrony nawierzchni brukarskich przed zabrudzeniami i niszczeniem. Jednocześnie najdroższy produkt do impregnacji, ale nie o to przecież chodzi, aby inwestycja kilkudziesięciu tysięcy ciężko zarobionych złotówek w otoczenie Waszego domu w krótkim czasie obróciła się w koszmar. Rozpuszczalnikowy impregnat do 'polbruku’ działa podobnie do wodnego – wnikając w strukturę kostki, likwiduje możliwość nasiąkania wodą i zabrudzeniami, odmiennie jednak ma znacznie większą trwałość (do 4 lat!) i można tym samym preparatem douzupełniać warstwę ochronną wielokrotnie. Markowe preparaty tego typu pozwalają nawet wbrew powszechnej opinii na usunięcie uporczywych wykwitów…. ale o tym w następnej części poradnika „Impregnacja kostki brukowej

Reasumując, na pewno warto, wręcz trzeba rozważyć kwestię impregnacji kostki brukowej, ze względu na długoterminową ochronę Waszej przydomowej inwestycji. Przy doborze środka impregnującego należy zgłębić wiedzę w tej kwestii, ponieważ nie wszystkie preparaty są sobie równe, a brak wiedzy, może Was bardzo drogo kosztować – w przeświadczeniu, że dokonaliście właściwego wyboru, w efekcie bezgranicznego zaufania w zastosowany środek, możecie zapomnieć o kilku ważnych kwestiach, jak prawidłowo obchodzić się z zaimpregnowaną powierzchnią, która wbrew pozorom nie jest taka całkiem bezobsługowa…

Właśnie zdobyliście podstawową wiedzę na temat rodzajów środków do impregnacji kostki brukowej. W kolejnym wpisie, o którego gotowości niezwłocznie Was poinformuję, przedstawię 'samo mięsko’ w temacie ochrony nawierzchni brukowanych:

 • usuwanie wykwitów z kostki brukowej za pomocą impregnacji!!
 • impregnat do kostki płukanej (z posypką) a zwykły impregnat
 • granitowa kostka brukowa – impregnować?
 • czas na usunięcie tłustych plam z kostki i płyt tarasowych
 • rdzawe plamy na kostce brukowej – skąd się biorą?
 • zima brudzi kostkę
 • czy mróz niszczy kostkę?
 • jak usuwać lód z kostki brukowej?
 • zielone naloty, algi
 • więcej, znaczy lepiej?
 • impregnować samemu czy zlecić impregnację? Certyfikowane firmy, a gwarancja.
 • ile to kosztuje?
 • Eee tam… instrukcja na etykiecie.
 • oszustwa na renomowanych, drogich produktach
 • impregnacja a ekologia
 • przygotowanie kostki brukowej do impregnacji
 • instrukcja aplikacji środków impregnujących – technika ma znaczenie
 • jak prawidłowo impregnować z efektem mokrej kostki?
 • sprzęt, którego będziesz potrzebować

Jeśłi zainteresował Cię ten temat, dodaj proszę zafuguj.pl do obserwowanych na Facebooku i Instagramie, a jeśli znasz kogoś, komu przyda się moja wiedza – udostępnij ten wpis:)

Tutaj możesz sprawdzić ofertę najlepszych impregnatów do kostki brukowej opartych o nanotechnologię.

Impregnaty do pozostałych powierzchni znajdziesz tutaj.

Zapraszam i pozdrawiam serdecznie

Mateusz z Zafuguj.pl

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *